Achmeta municipalitetas

Achmeta žemėlapis

Achmeta municipalitetas (ახმეტას მუნიციპალიტეტი). Didžioji municipaliteto dalis kalnuota, tik labai nedidelė pietinė rajono dalis yra lygumoje, Alazani slėnyje. Čia gyvena dauguma municipaliteto gyventojų. Municipaliteto plotas - 2207,6 km², gyventojų skaičius - 44 100 (2006). Administracinis centras - Achmeta miestas. Municipalitete yra 61 kaimas, didžiausias iš jų - Matani (5500 gyventojų). Municipalitetą šiaurėje kerta Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio dalis ir Chevsureti kalnagūbris, nuo jų atsišakoja Pirikiti, Acsunta, Makratela, Kacheti, Gombori, Tbatani, Nakerali ir Sperozi kalnagūbriai. Rajono šiaurėje yra Tušetijos istorinis kalnų regionas. Pagrindinės municipaliteto upės: Alazani, Ilto ir Andis Koisu.
Municipaliteto lygumose klimatas vidutiniškai drėgnas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis. Absoliuti maksimali temperatūra 38° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 770-820 mm. 700-1200 metrų aukštyje virš jūros lygio klimatas vidutiniškai drėgnas. Vidutinė sausio temperatūra - 3 °C, liepos 22 °C, absoliutus maksimumas 36 °C, absoliutus minimumas -26 °, vidutinis metinis kritulių kiekis 1200-2000 mm. 1200-2000 metrų aukštyje virš jūros lygio klimatas drėgnas, su šaltomis žiemomis ir vėsiomis vasaromis. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra - 19 C°, vidutinis metinis kritulių kiekis 1500-1700 mm.

Viena iš rajono savotiškų įžymybių Pankisi tarpeklis, kur gyvena čečėnai-kistinai ir nuo karo pabėgę čečėnai. Taip pat municipalitetui priklauso didžioji dalis istorinės kalnų Tušeti srities, kurioje dabar aktyviai vystomas turizmas. Tušetai gyvena ir slėniuose, ypač gausiai Alvani lygumoje. Kartais Tušeti žemėlapiuose pažymėta kaip atskiras rajonas, bet formaliai tai yra Achmeta municipaliteto dalis, o patekti į Tušeti galima tik keliu iš Telavi municipaliteto, kuris prasideda Pšaveli kaime.
Municipalitete yra virš 50 cerkvių ar jų griuvėsių, keletas tvirtovių, Kachetijos karalių rūmų griuvėsiai. Tarp Achmeta ir Zemo Alvani yra gruzinų kultinė istorinė vieta - buvusi Bachrtioni tvirtovė.
Įdomiausi istoriniai paminklai - Alaverdi vienuolynas, Kvetera senovinis miestas, mažai žinomas Matani Cchrakara vienuolynas, kunigaikščių Čolokašvili tvirtovė, Cchrakara rūmai prie Zemo Alvani, Tušetijos gynybiniai bokštai.
Municipalitete yra Tušeti Nacionalinis parkas, Bacara ir Babaneuri rezervatai, Ilto draustinis.
Keliai municipalitete vidutinės kokybės. Asfaltuoti keliai: iš Achmeta į Džokolo (per Duisi ir Matani); kelio į Tianeti asfaltuota tik keletas kilometrų; kelias į Telavi visai neblogas; taip pat neblogi asfaltuoti keliai Matani-Alvani ir Alvani-Ackura.
Achmeta rajone auginamos vynuogės Mcvane iš kurių gaminamas baltas pusiau saldus vynas Achmeta.

Nuo Patara Borbalo kalno Alazani upė Ilto upės slėnis
Nuo Patara Borbalo kalno Alazani upė Ilto upės slėnis
Author:Przygoda w Gruzji Author:Archil Kikvadze Author:udzila

Achmeta (ახმეტა) - nedidelis miestas, Achmeta municipaliteto administracinis centras. Miestas yra lygumoje, Alazani upės dešiniajame krante, ir tarp jos intakų Ilto ir Orvili. Plačiau Achmeta miestas.
Achšani (ახშანი) -kaimas Alazani slėnyje prie Ghurula upės, 550 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Telavi, 11 km į rytus nuo Achmeta. 314 gyventojų (2002). Kaime ir prie jo yra IX amžiaus Gorisdžvari, Kašveti, Macchovri, Šv.Elia, Šv.Nikolozi, Achšani cerkvės, akmeninis bokštas. Plačiau Achšani.
Ackuri (აწყური) - kaimas prie kelio Telavi-Achmeta, 16 km į pietryčius nuo Achmeta. Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Elia, Kviracchoveli, Dievo Motinos, Camebuli, Šv.Tevdore cerkvės, Mezvrišvili bokštas ir Baltoji Giorgi cerkvė. Plačiau Ackuri.

Gruzija

Alaverdi (ალავერდი) - kaimas Chodašenischevi upės kairiajme ir Alazani upės dešiniajame krante, 430 m aukštyje, 17 km į rytus nuo Achmeta, 2,4 km į pietus nuo Kvemo Alvani. 176 gyventojai (2002).
Į pietus nuo kaimo yra Alaverdi vienuolynas - didžiausias ir žinomiausias Kachetijos vienuolynas. Šv.Giorgi katedra (IX amžius) buvo pati didžiausia Gruzijoje, dabar už ją didesnis tik neseniai pastatytas Sameba soboras Tbilisyje. Plačiau Alaverdi vienuolynas.
Alvani (ალვანი) - du dideli kaimai Kvemo Alvani ir Zemo Alvani Alazani upės kairiajame krante, Alvani lygumos šiauriniame pakraštyje, prie kelio Achmeta-Napareuli-Kvareli, apie 10 km į rytus nuo Achmeta. Kvemo Alvani kaime yra Achmeta regiono muziejus ir Turizmo informacijos centras. Prie kaimų yra viduramžiais pastatytos cerkvės, Cchrakara rūmų ir Bachtrioni tvirtovės griuvėsiai, Babanauri gamtos rezervatas. Plačiau Alvani.

Kistauri pilis Kistauri Šv.Nino cerkvė Kistauri Kvelacminda cerkvė
Kistauri tvirtovė Kistauri Šv.Nino cerkvė Kistauri Kvelacminda cerkvė
Author:Archil Kikvadze Wikipedia Creative Commons
Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Author:Jaba1977
Wikipedia Creative Commons
Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Author:Jaba1977

Kistauri (ქისტაური) - kaimas Alazani slėnio pietvakariniame pakraštyje, šiaurės rytų Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, 540 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Telavi, 9 km į pietryčius nuo Achmeta. 2284 gyventojai (2002).
Kaimo centre, prie mokyklos, yra XVIII amžiaus II pusėje pastatyta Kunigaikščių tvirtovė (ერისთავების ციხე). Iš tvirtovės išliko tik trys, 5-8 m aukščio apgriuvę apvalūs bokštai.
Kaime yra XIX amžiaus Kistauri, Šv.Nino ir viduramžių Kvelacminda cerkvės, 1 km į pietryčius nuo kaimo, ant mišku apaugusio kalno, yra stipriai apgriuvusi vėlyvųjų viduramžių Jono Krikštytojo cerkvė.
Kaime yra rašytojo Rapiel Eristavi (1824-1901) namas-muziejus.
Matani (მატანი) - labai didelis kaimas 5 km į šiaurę nuo Achmeta. Dalis kaimo yra lygumoje, kita prieškalnėse. Maždaug 1 km į šiaurės rytus nuo kaimo prasideda Pankisi tarpeklis. Kaime ir prie jo yra nemažai viduramžiais pastatytų cerkvių, vienuolynas ir kunigaikščių Čolokašvili tvirtovė. Plačiau Matani.
Ožio (ოჟიო) - kaimas Alazani slėnyje, 520 m aukštyje, prie kelio Zemo Chodašeni - Kvemo Alvani, 17 km į pietryčius nuo Achmeta. 810 gyventojų (2002).
2,5 km į šiaurę nuo kaimo, negyvenamame Baicho kaime, yra Baicho Sameba cerkvė (ბაიხოს სამების ეკლესია). Bazilikos tipo cerkvė pastatyta VI-VII amžiuje.
Kaime ir prie jo yra vėlyvųjų viduramžių Šv.Nino, Kviraccoveli ir Šv.Tomas cerkvės.
Kaime (prie mokyklos ir 300 m į pietvakarius nuo kaimo) yra du vėlyvaisiais viduramžiais pastatyti bokštai.

Baicho bazilika Ožio cerkvė Ožio cerkvė
Baicho bazilika Ožio cerkvė Ožio cerkvė
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Pankisi tarpeklis (პანკისის ხეობა) yra Alazani upės aukštupyje, į šiaurę nuo Achmeta. Pankisi tarpeklyje gyvena čečėnai-kistinai, jame yra keletas kavinukių ir svečių namų, nemažai nedidelių parduotuvių. Prie tarpeklio yra Bacara gamtos rezervatas, tarpeklio pati šiaurinė dalis yra Tušeti Nacionalinio parko teritorijoje. Tarpeklis nebloga vieta poilsiui ir pasivaikščiojimui po kalnus. Plačiau Pankisi tarpeklis.
Sabue (საბუე) - kaimas Ilto upės dešiniajame krante, 650 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Tianeti, 8 km į vakarus nuo Achmeta. 24 gyventojai (2002). Kaime yra 9 vietų Izi Bekauri svečių namai.
4,7 km (2,2 km tiesiąją) į vakarus nuo kaimo yra senovinis Kvetera miestas, įtvirtinimai ir cerkvė. Plačiau Kvetera senovinis miestas.
Tušeti (Tušetija) (თუშეთი) - kalnuota Gruzijos dalis, įžymi kaip ir Svanetija, Chevsureti ar Pšavi. Čia yra standartinės kalnų grožybės: kalnai, kalniečiai, kalniečių kepurės, bokštai, avys. Pagal turistų kiekį Tušeti truputį atsilieka nuo Svanetijos, bet lenkia Chevsureti. Plačiau Tušeti.
Zemo Chodašeni (ზემო ხოდაშენი) - kaimas prie Chodašenischevi upės ir kelio Telavi-Achmeta, 15 km į pietryčius nuo Achmeta. Kaime yra Badagoni vyno gamykla, Apsireiškimo cerkvė ir vienuolynas, Jono Krikštytojo, Šv.Giorgi cerkvės. Apie 7 km į pietus nuo kaimo, Šavkaba upės tarpeklyje, yra Chodašeni Dedata vienuolynas. Plačiau Zemo Chodašeni.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis

Achmeta miestas

Achmeta (ახშანი) - nedidelis miestas Alazani slėnio pradžioje, Alazani upės dešiniajame krante, ir tarp jos intakų Ilto ir Orvili, 567 m aukštyje.
Achmeta miestas yra Achmeta municipaliteto administracinis centras, 2002 metais mieste gyveno 8600 žmonių.
Iš miesto eina keturi keliai - pagrindinis, asfaltuotas, geros kokybės kelias į Telavi (27 km), kiek blogesni, asfaltuoti keliai per Matani į Pankisi tarpeklį ir per Kvemo Alvani ir Napareuli į Kvareli (64 km); kelias į Tianeti (29 km) prastos kokybės.

Achmeta centrinė aikštė Achmeta policijos pastatas Achmeta municipaliteto administracija
Achmeta centrinė aikštė Achmeta policijos pastatas Achmeta municipaliteto administracija
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:George Mamucharashvili Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი

Mieste yra virš dešimties cerkvių, iš istorinių objektų įdomesnis yra XVIII amžiaus Džandieri bokštas (ჯანდიერების კოშკი) esantis miesto šiaurės rytų dalyje. Keturių aukštų bokšto tipo didelis gyvenamasis pastatas (12,5x8,5 m), pastatytas iš akmens gabalų, yra stačiakampio plano. Bokštas apgriuvęs, išliko jo trys aukštai, jo nuotraukas galima pažiūrėti čia.

Pagal legendą, karalienei Tamarai labai patiko šių vietų tyras vanduo ir derlingos žemės, ji liepė jas apsodinti vynuogynais ir vaismedžiais.
Achmetą, kaip svarbią gyvenvietę įžymią savo vynu, XVIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi.
XVIII amžiaus 40-aisiais Achmeta nukentėjo nuo žemės drebėjimo, 1754 metais gyvenvietę sugriovė Chunzach Nursal Beg. Achmeta miesto teises gavo 1966 metais.

Achmeta teatras Achmeta centrinis skveras Achmeta parkas
Achmeta teatras Achmeta centrinis skveras Achmeta parkas
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:George Mamucharashvili Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი

Didelė miesto centrinė aikštė yra Bachtrioni ir Čolokašvili gatvių sankryžoje, prie jos miesto ir municipaliteto administracijų pastatai. Nuo aikštės einant Čolokašvili gatve į pietus, jos vakarinėje pusėje didelis skveras, prie jo yra kavinė.
Nuo aikštės einant Bachtrioni gatve į vakarus už 200 m pasieksime pagrindinę miesto Rustaveli gatvę. Ja pasukus į šiaurę, už 100 m pasieksime kitą aikštę prie kurios yra keleto bankų filialai. Einant Rustaveli gatve toliau, už 50 m kairėje yra Bachtrioni restoranas, už jo parduotuvė. Už miesto Rustaveli gatvė pavirsta keliu į Matani.

Gruzija

Nuo aikštės einant į vakarus Kazbegi gatve, už 200 m ją kerta Pšaveli gatvė. Prie sankryžos yra keletas kavinių ir parduotuvių. Kiek toliau Kazbegi gatvės dešinėje pusėje - mažytė, archaiškos išvaizdos, vėlyvųjų viduramžių Šv.Giorgi cerkvė. Už miesto Kazbegi gatvė virsta keliu į Tianeti.
Čavčavadze gatvėje Nr.105 yra Bacara-Babanauri saugomų teritorijų administracija. Miesto dalys toliau nuo centro panašios į didelį kaimą.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Ackuri

Ackuri (აწყური) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytų prieškalnėse, prie Berchevis upės (Alazani dešiniojo intako), 580 m aukštyje, prie kelio Telavi-Achmeta, 16 km į pietryčius nuo Achmeta. 622 gyventojai (2002).
Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Elia, Kviracchoveli, Dievo Motinos, Camebuli, Šv.Tevdore cerkvės, Mezvrišvili bokštas ir Baltoji Giorgi cerkvė.

Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė
Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė
Author:niko2saso Author:Lasha_Gabelia Author:Archil Kikvadze

Baltoji Giorgi cerkvė (Tetri Giorgi, თეთრი გიორგის ეკლესია) yra ant aukštos kalvos 2 km į pietus nuo Ackuri kaimo. Kompleksą sudaro: Šv.Giorgi cerkvė, varpinė, siena aplink ją ir ūkiniai pastatai. Cerkvė ir siena pastatyta X-XIII amžiuose, varpinė - XVI amžiuje, ūkiniai pastatai - XIX-XX amžiuose.

Šv.Giorgi cerkvė yra kryžiaus-kupolo tipo, ištęsta į rytus ir vakarus. Cerkvė yra trijų sluoksnių statybos, rytinė jos pusė ir kupolas pastatytas XVI amžiuje iš plytų. 1988 metais cerkvės vidus ištapytas. Cerkvė veikianti, priklauso Alaverdi vyskupijai.
Kasmet, rugpjūčio 28 dieną, čia vyksta Baltojo Giorgi šventė, kurios metu žmonės tris arba septynis kartus eina aplink cerkvės sieną.

Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė
Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė
Author:Archil Kikvadze Author:lukatar Author:lukatar

Ackuri Kviracchoveli cerkvė (აწყურის კვირაცხოვლის ეკლესია) yra ant kalno, 1 km į pietus nuo kaimo. Apgriuvusi nedidelė (3,65x3,1 m) cerkvė pastatyta iš nedidelių akmenų vėlyvaisiais viduramžiais.
Ackuri Dievo Motinos cerkvė (აწყურის ღვთისმშობლის ეკლესია) yra kaimo viduryje, pastatyta iš plytų XIX amžiuje.
Ackuri Kankinių cerkvė (აწყურის წამებულის ეკლესია) yra į pietus nuo kaimo, 450 m į pietvakarius nuo Tetri Giorgi cerkvės. Vienos navos (7,9x5,6 m) cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš nedidelių akmenų ir plytų.

Gruzija

Ackuri Šv.Tevdore cerkvė (აწყურის წმინდა თევდორეს ეკლესია) yra į pietus nuo kaimo, 300 m į šiaurės rytus nuo Tetri Giorgi cerkvės. Vienos navos (7,2x3,3 m) cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš nedidelių akmenų. 1970 metais vietiniai gyventojai atstatė iš plytų apgriuvusiais cerkvės dalis.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Achšani

Achšani (ახშანი) - kaimas Alazani slėnyje prie Ghurula upės, 550 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Telavi, 11 km į rytus nuo Achmeta. 314 gyventojų (2002).
Kaime ir prie jo yra IX amžiaus Gorisdžvari, Kašveti, Macchovri, Šv.Elia, Šv.Nikolozi, Achšani cerkvės, akmeninis bokštas.

Achšani Gorisdžvari cerkvė Achšani Kašveti cerkvė Achšani Macchovari cerkvė
Achšani Gorisdžvari cerkvė Achšani Kašveti cerkvė Achšani Macchovari cerkvė
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977 Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977 Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977

Achšani Gorisdžvari cerkvė (ახშნის გორისჯვრის ეკლესია) - pastatų kompleksas miške, 700 m į pietus nuo kaimo: cerkvė, koplyčia, keliolikos pastatų griuvėsiai ir akmeninė tvora.
IX amžiaus antrojoje pusėje pastatyta cerkvė (13,5x10,5 m) yra bazilikos tipo. XV-XVI amžiuje cerkvė perstatyta, jos originali išvaizda labai pasikeitė. Cerkvės viduje yra freskų pėdsakai.

Stipriai apgriuvusi koplyčia (6,8x4,3 m) pastatyta XV-XVI amžiuje, vėliau prie jos pristatyta varpinė.
Iš kompleksą juosiusios akmeninės tvoros išliko tik jos fragmentai pietvakariuose, teritorijoje taip pat yra pastatų griuvėsiai.

Achšani Šv.Elia cerkvė Achšani Šv.Nikolozi cerkvė Achšani bokštas
Achšani Šv.Elia cerkvė Achšani Šv.Nikolozi cerkvė Achšani bokštas
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977 Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977 Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Jaba1977

Achšani Macchovari cerkvė (ახშნის მაცხოვრის ეკლესია) yra į pietryčius nuo kaimo. Kiek apgriuvusi vienos navos (7,5x5,8 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš nedidelių akmenų ir plytų.
Achšani Šv.Elia cerkvė (ახშნის მაცხოვრის ეკლესია) yra į pietus nuo kaimo kapinių. Vienos navos (9,6x6,3 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais. Apatinė cerkvės dalis pastatyta iš daugiausia iš nedidelių akmenų, viršutinė - iš plytų ir nedidelių akmenų, stogas padengtas čerpėmis.

Gruzija

Achšani cerkvė (ახშნის ეკლესია) yra 2 km į šiaurę nuo kaimo. Kiek apgriuvusi vienos navos (6,5x5,4 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš akmenų surištų kalkių skiediniu.
Achšani bokštas (ახშნის კოშკი) yra šiaurinėje kaimo dalyje. Apvalus bokštas (diametras 7,4 m) pastatytas XVIII amžiaus antrojoje pusėje iš vienodo dydžio akmenų surištų kalkių skiediniu. Durys ir langai pastatyti iš plytų. Iš bokšto išliko tik pirmasis jo aukštas.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Alaverdi vienuolynas

Alaverdi vienuolynas (ალავერდის მონასტერი) ir Šv.Giorgi katedra yra Alvani lygumoje, Chodašenischevi upės kairiajme krante, prie kelio Kvemo Alvani-Zemo Chodašeni, 17 km į rytus nuo Achmeta, 3 km į pietus nuo Kvemo Alvani.
Šv.Giorgi katedra yra viena iš didžiausių (41,7x26,4 m) ir trečia pagal aukštį (50 m) cerkvių Gruzijoje, pagrindinė Kachetijos cerkvė, Alaverdi vyskupijos centras. 2007 metais Alaverdi vienuolynas įtrauktas į UNESCO Pasaulinioo paveldo sąrašą.

Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas
Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas
Author:Markus Källander Author:Markus Källander Author:augrabis

Alaverdi vienuolyną VI amžiaus viduryje įkūrė vienas iš asirų tėvų, vienuolis Ioseb Alaverdeli, čia jis ir mirė 570 metais. Palaidotas vienuolyne, jo kapas išliko iki šiol.
Šv.Giorgi katedrą, čia stovėjusios nedidelės cerkvės vietoje, XI amžiaus pirmajame ketvirtyje pastatė Kachetijos karalius Kvirike III. Tuo metu Alaverdi tapo vyskupijos centru, vyskupų rezidencija ir Kachetijos karalių laidojimo vieta.

Alaverdi vienuolynas ne kartą nukentėjo nuo priešų antpuolių ir žemės drebėjimų. XV amžiaus 80-aisiais karalius Aleksandras I atstatė katedros kupolą ir pažeistas sienų dalis, bet 1530 metais vienuolynas vėl nukentėjo nuo žemės drebėjimo, kiek vėliau karalius Levan vėl jį atstatė.
1614 metais į Kachetiją užėmė Irano šachas Abbas, karalius Teimuraz I pabėgo į Imeretiją, ikonas iš vienuolyno išvežė į Sveticchoveli. Persai į Alvani lygumą perkėlė turkmėnus, kurie vienuolyną pavertė karvidėmis ir kalėjimu. 1659 metais įvyko Bachtrioni sukilimas prieš persus, sukilėliai užėmė Bachtrioni tvirtovę ir Alaverdi.

Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas
Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolynas
Author:Valentinas Kabasinskas Author:Valentinas Kabasinskas Author:Archil Kikvadze

Apie 1700 metus katedrai pakenkė lezginai, o 1742 metais dar vienas žemės drebėjimas, 1750 metais katedra vėl buvo suremontuota.
Rusijos imperijai aneksavus Gruziją ir panaikinus gruzinų cerkvės autokefaliją, 1828 metais Aleverdi vyskupiją likvidavo, vėliau ją, įvairiomis formomis, keletą kartų atstatė, 1917 metais ją vėl atkūrė, 1929 matais sovietų valdžia ją vėl panaikino.
XIX amžiuje katedros vidus buvo išbalintas kalkėmis. 1966 metais nuvalius sienas atsivėrė keleto sluoksnių tapyba: pirmasis sluoksnis - XI amžiaus freskos; pietinėje pusėje išliko XV-XVI amžiaus freskos, vakarinėje ir šiaurinėje pusėje - XVI-XVII amžių freskos.

Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolyno vyno rūsys Alaverdi katedros freska
Alaverdi vienuolynas Alaverdi vienuolyno vyno rūsys Alaverdi katedros freska
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:PlamenB

2011 metais vienuolynas nukentėjo nuo ilgalaikio lietaus sukelto potvynio, vienuolyną ir katedrą užliejo vanduo. Vanduo visiškai sugadino XIII amžiaus freskas, pažeidė Ioseb Alaverdeli kapą, apgadino sienas.
Vienuolyną juosia XVII-XVIII amžiaus siena, jo teritorijoje yra Šv.Giorgi katedra, trijų aukštų Akademijos pastatas, kurio pirmajame aukšte yra didelė skliautuota salė, joje XVI-XVII amžiuose buvo valgykla, 1615 metais pastatyti Gandžos valdovo rūmai, kiti gyvenamieji pastatai, pirtis, vyno rūsys, koplyčia ir kiti pastatai.

Gruzija

Nežiūrint visų kataklizmų katedra beveik išlaikė pirmines jos formas, iš galerijos, nugriautos XIX amžiuje, kuri supo katedrą iš trijų pusių, išliko tik vakarinis jos fragmentas. Vakarinė ir rytinė katedros sienos paprastos, be papuošimų, šiaurinė ir pietinė apsidės suapvalintos (tai vadinama trikonchu). Katedros chorai - siauras balkonas, atrodo jie anksčiau buvo mediniai ir užėmė visą vakarinį nefą. Šiaurinėje sienoje yra laiptai, bet lankytojams jais užlipti neleidžiama.

© 2016 J.D.Endriukaitis