Machunceti

Zeda Machunceti (ზედა მახუნცეთი) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, 300 m aukštyje, prie Transadžarijos (Batumi-Achalciche) kelio, 9,5 km į vakarus nuo Keda. 351 gyventojas (2002).
Kaime yra dvi įžymybės - viduramžių arkinis tiltas ir krioklys, kuriuos dėl sąlyginai nedidelio atstumo nuo Batumio mėgsta turizmo firmos ir reta ekskursija neužsuka į Machunceti.

Zeda Machunceti išsimėtęs palei Ačarisckali dešinįjį intaką, kaime yra keletas daugiaaukščių namų pastatytų hidroelektrinės darbuotojams. Nedidelio galingumo hidroelektrinė pastatyta 1934 metais ant Ačarisckali dešiniojo intako.

Machunceti tiltas Machunceti tiltas Machunceti tiltas
Machunceti tiltas Machunceti tiltas Machunceti tiltas
Author:Merabi Merabi Author:Merabi Merabi Author:Merabi Merabi

Važiuojant keliu iš Batumio, Machunceti nesunku atpažinti pagal suvenyrinius kioskus. Prie kelio yra rodyklė į krioklį, iki jo apie 500 m nauju betoniniu keliu. Senovinis tiltas yra už 200 m nuo rodyklės į krioklį, prie pat Transadžarijos kelio.
Machunceti krioklys yra 52 m aukščio, įspūdingas, bet jo aplinką pradėjo tvarkyti tik 2015 metais, kol kas privažiavimas prie krioklio kiek nesutvarkytas. Turistų gaujos eina pro apleistus namus ir prišiukšlintą sodą. Prie pat krioklio yra nedidelis restoranas, bet populiaresnis restoranas yra prie arkinio tilto.

Gruzija

Machunceti krioklys yra arčiausiai Batumio, todėl ir populiarus. Vanduo krenta nuo mišku apaugusios uolos, žemiau keletu kaskadų suteka į natūralų baseiną. Jame galima maudytis, bet tikrai nesinori tuo metu, kai į krioklį spokso gauja į ekskursiją atvežtų vaikų.

Machunceti krioklys Machunceti krioklys Machunceti
Machunceti krioklys Machunceti krioklys Machunceti
Author:Merabi Merabi Author:zaza saladze Author:Xopuri08

Nuo kelio arkinį tiltą galima pasiekti laipteliais pamėgtais suvenyrų pardavėjų. Tiltas ne pats gražiausias tarp Adžarijos tiltų, panašus į kitus senovinius arkinius Adžarijos tiltus - siaura akmeninė arka. Akmeninis arkinis tiltas pastatytas IX-X amžiuje, pagal jo akmenis matosi, kad jis keletą kartų buvo remontuotas. 2008 metais tiltas restauruotas.
Prie tilto, kitoje upės pusėje yra kaimiškos aplinkos restoranas, kartais perpildytas. Be pagrindinės salės, yra simpatiškos medinės pavėsinės ant uolos virš upės ir staliukas ant plausto pačioje upėje.
Kaime taip pat yra nedidelis etnografijos muziejus dirbantis kasdien, 10:00-19:00. Bilieto kaina 2 GEL.
Machunceti yra labai gausiai lankomas turistų, ir sezono metu, ypač savaitgaliais čia yra labai daug žmonių. Truputį per daug tokiems nedideliems objektams.

© 2016 J.D.Endriukaitis