Čakapuli

Čakapuli - tikra kiekvieno stalo puošmena. Neperdedant, galima pasakyti, kad nė vienas kitas gruzinų patiekalas neturi tokio šviežio, pavasarinio aromato. Į čakapuli dedama daug įvairių žalumynų, bet pagrindinis indigriedientas, kartu su mėsa, yra tarchunas (estragonas), kuris puikiai dera su ėriuko mėsa, suteikia jai nepakartojamą pikantiškumą.
Klasikinis čakapuli gaminamas iš ėriuko mėsos. Gruzijoje dažnai šis valgis ruošiamas gamtoje, pavasarį, įvairių religinių švenčių metu. Per tokias šventes Gruzijoje įprasta važiuoti į šventas vietas (dažniausiai tai nedidelės cerkvės ar maldos vietos kalnuose ir turinčios ypatingą aurą) ir papjauti ėriuką.
Čakapuli paruošiamas labai paprastai. Gamtoje, kada valgis gaminamas ant laužo, puode visi indigridientai sudedami sluoksniais, užpilami vynu ir puodas kabinamas virš laužo.
Prie čakapuli tinka balta gruziniška duona ir baltas kachetiškas vynas.

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Sudėtinės dalys: 2-2,5 kg ėrienos (arba veršienos), svogūno galvutė, stiklinė neprinokusių žalių tkemali (Kaukazo slyvos), pusė litro balto stalo vyno, 6-8 tarchuno (estragono) puokštės, 4 puokštės petražolių, 4 puokštės kindzos, 4 puokštės krapų, 1 puokštė svogūno laiškų, 1 puokštė porų laiškų, 1 puokštė jaunų česnako laiškų, keletas žalių aštrių pipirų.
Žalumynus perrenkame ir nuplauname ir supjaustome. Smulkiai supjaustome petražoles, kindzą ir krapus. Svogūno galvutę supjaustome pusžiedžiais, česnaką ir porus - plonais žiedeliais. Įsitikiname, kad žalumynuose, ypač tarchune, neliko sumedėjusių stiebelių. Jeigu tarchuno stiebeliai truputį sumedėję, geriau naudoti tik lapelius.
Čakapuli naudojama užpakalinis ėriuko ketvirtis - ir šonkauliukai ir mėsa. Šonkauliukai ir kauliukai sukapojami. Ypač svarbu, kad naudojamoje skerdienoje būtų nedidelis (apie 100 gr) taukų gabalėlis. Čakapuli galima gaminti tik iš ėrienos arba veršienos (šiuo atveju vietoje taukų naudojame augalinį aliejų).
Mėsą perplauname ir supjaustome gabaliukais; visi taukai nupjaustomi ir supjaustomi labai smulkiais gabaliukais.
Taukų gabaliukus sudedame į puodą ir ant lėtos ugnies lėtai kaitiname kol išsiskirs visi taukai. Kaitinant taukų gabaliukų maišyti nereikia, jie turi gulėti dugne - taip lygiau išteka taukai. Susidariusius spirgus išmetame.
Į išsiskyrusius taukus sudedame mėsos gabaliukus, ir beveik iš karto po to pusžiedžiais supjaustytą svogūno galvutę. Ant stiprios ugnies, maišant, troškiname kol neliks skysčio. Tada supilame vyną ir toliau troškiname. Palaipsniui (iš karto visi gali netilpti) dedame žalumynus, vėliau tkemali vaisius (arba užpilame žaliu tkemali padažu) ir supjaustytus žaliuosius pipirus. Tada troškiname ant lėtos ugnies; šiame etape, jeigu mėsa vis kietoka (vargiai), puodą galima uždengti dangčiu.
Čakapuli padažas susidaro iš vyno ir iš žalumynų išsiskyrusių sulčių. Jeigu trūksta skysčio (dėl kažkokių priežaščių išvirė), vandens pilti nerekomenduojama, geriau vyno.
Čakapuli dar patroškinkite 15-20 minučių ant lėtos ugnies kol visi žalumynai suminkštės ir patamsės, pagal skonį įdėkite druskos.
Patiekale mesa turi būti gana tirštame padaže, jokiu būdu ne vandeningame kaip sriuba. Padažą galima valgyti į jį mirkant duoną.

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

Čakapuli

© 2014 J.D.Endriukaitis