Tušetija

Tušetijos žemėlapis

Tušeti, Tušetija - istorinė kalnuota Gruzijos sritis, dabar priklausanti Kachetijos srities Achmetos municipalitetui, plotas 896 km². Tušeti gyvena tušetai dar vadinami tušinais. Tušetija vakaruose ribojasi su Chevsuretija, šiaurėje su Čečėnija, rytuose su Dagestanu. Automobilių kelias yra tik iš Gruzijos.
Dar XX amžiaus 30-aisiais metais rašė, kad daugelis senųjų tradicijų dar gyvos Chevsuretijoje, Pšavi - beišmirštančios, o Tušetijoje - jau išmirė. Tušetai pirmieji pateko europinės civilizacijos įtakon. Dabar situacija truputį pasikeitė - Svanetijoje dabar apie šimtas guest hous'ų ir netgi McDonald yra, o į Tušetiją netgi patekti nėra taip lengva.

Patekimas

Tušetija - viena iš sunkiausiai pasiekiamų Gruzijos dalių, sunkiau patekti tik į Chevsuretijos Archoto rajoną. Sovietinias laikais į Tušetiją skraidė lėktuvai An-2 ir malūnsparniai. Dabar į Tušetiją galima nuskristi tik užsakytu malūnsparniu, lėktuvai kažkodėl nebeskraido. 1975 metais pastatė kelią Pšaveli-Omalo, kuris yra beveik vienintelė galimybė patekti į Tušetiją. Kelias - 70 km ilgio sudėtingas žvyrkelis einantis per Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio Abano perėją. Dėl jos sudėtingumo kelias pravažiuojamas tik nuo liepos iki spalio mėnesio. Kitu metu Tušetija yra atskirta nuo išorinio pasaulio. Ši izoliacija trunka apie 7-8 mėnesius.
Pėsčiomis į Tušetiją galima ateiti iš Chevsuretijos (iš Šatili). Tai sunkokas, apie 5 dienų trukmės maršrutas, laikomas vienu iš įdomiausiu kalnų trekingu Gruzijoje. Chevsuretiją su Tušetija jungia Acunta (3431 m.) ir Andaki (2887 m.) perėjos.

Kelias į Abano perėją Kelias į Abano perėją Kelias į Abano perėją
Kelias į Abano perėją Kelias į Abano perėją Kelias į Abano perėją
Author:PlamenB Author:besik nibladze Author:besik nibladze
Kelias Pšaveli-Omalo

Tai vienintelis kelias jungiantis Tušetiją su Gruzijos lygumomis. Kelias pastatytas 1975 metais, jungia Kachetijos srities Telavi municipaliteto kaimą Pšaveli su Achmeta municipaliteto kaimu Omalo. Kelio statybos metu Omalo vadinosi dabar Aukštutinis Omalo kaimas, todėl Pšaveli yra rodyklė "Omalo 72", bet nuo to laiko Omalo vadinamas Žemutinis Omalo kaimas kuris yra apie 4 km arčiau. Todėl atstumas iki dabartinio Omalo yra 68 km.
Pšaveli kaimas yra prie kelio Achmeta-Kvareli, posūkis į Omalo yra 21 km nuo Achmeta. Pšaveli nedaug parduotuvėlių, todėl kelionei į Tušetiją apsipirkti geriau Achmetoje ar Telavi.

Gruzija

Nuo posūkio asfaltuotas ir lygus kelias iki Lečuri kaimo eina Stori upės krantu. Asfaltas baigiasi už Lečuri, apytiksliai 10-ame kelio km. Toliau apie 5 km gana neblogo žvyrkelio ir kelias pradeda kilti vingiuotais serpantinais į perėją. Iš rytų iškyla Stori kalnas (1726 m).
Kelias vingiuoja aukštai virš įspūdingo Stori upės kanjono. Apie 30 km iki perėjos įprastai važiuojama apie 15 km/h vidutiniu greičiu - vietomis kelias labai siauras, labai staigūs posūkiai. Džipai pravažiuoja nesunkiai, sunkvežimiai, kai kuriuose posūkiuose, kad "įtilpti" į juos, turi kartais važiuoti ir atbuli. Sunkokai, bet pravažiuoja, net nedideli mikroautobusai.

Abano perėja Kelias į Omalo Kelias į Omalo
Abano perėja Kelias į Omalo Kelias į Omalo
Author:besik nibladze Author:besik nibladze Author:besik nibladze

Kelias prasideda 400 m aukštyje (Pšaveli). Už Lečuri aukštis apie 600 m, toliau status pakilimas. Aukštį galima įvertinti pagal viršutinę miškų ribą - ji eina apie 2000 m aukštyje. Aukščiau prasideda alpinės pievos.
42 km nuo Pšaveli - Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio perėja Abano (2926 m). Sniegas perėjoje būna beveik iki liepos mėnesio pradžios, eismas vyksta apie 3 mėnesius, o apytiksliai spalio mėnesio pradžioje perėja uždaroma. Perėjos pavadinimas verčiasi kaip "pirtis" - iš tikro prie pat kelio yra karštieji šaltiniai, paversti į tikrą pirtį.
Prie perėjos kelias labai siauras, vietomis nėra kur prasilenkti automobiliams. Kartais perėją apgaubia debesys, matomumas tada beveik nulinis. Už perėjos kelias serpantinais vingiuoja žemyn, į upės Chisa Alazani tarpeklį ir eina palei šią upę apie 15 km palaipsniui nusileisdamas į 1642 m aukštį, toje vietoje kur Chisa Alazani įteka į Tušetis Alazani. Pakeliui yra Tušeti Nacionalinio parko reindžerių namelis - čia šis parkas ir prasideda.
Nuo santakos kelias pradeda kilti į plato, kurioje stovi Omalo kaimas. Kelias pakyla apie 200 m.
Kelias sužymėtas kilometriniais stulpais. Bet kada galite pasižiūrėti atstumą iki Pšaveli ar Omalo. Iš atstumo iki Omalo reikia atimti 4 km.
Dėl visa ko priminsiu - degalinių prie šio kelio nėra ir Omalo kaime kuro gauti sudėtinga. Pagal Naconalinio parko taisykles po jo teritoriją negalima važinėti automobiliais, bet nesu įsitikinęs, kad kas nors šio draudimo laikosi ir dėl to baudžiamas.

Šenako cerkvė Niši Šenako kaime Niši Šenako kaime
Šenako cerkvė Niši Šenako kaime Niši Šenako kaime
Author:Gio Basi Author:Manuchar GHavtadze Author:Manuchar GHavtadze
Gyventojai

Tušetų psichologija artima pšavų ir chevsurų psichologijai, nuo statistinių gruzinų jie skiriasi savo charakterio kietumu. Dauguma tušetų dabar gyvena Alazani upės slėnyje, daugiausia Kvemo Alvani ir Zemo Alvani kaimuose, tik nedaugelis žiemą praleidžia kalnuose. Žiemą nemažai šeimų pasilieka Omalo, dvi šeimos Šenako, ir tik vienas žmogus - Dartlo. Tušetai sutinkami ir Chevsureti ir Pšavi.
Tušetiją turistai lanko dėl kalnų ir senovinių bokštų, kurių dauguma yra prie Omalo ir Dartlo, bet yra ir kitur. Dalį Tušetijos užima Tušeti Nacionalinis parkas, saugantis retus Kaukazo gyvūnus ir augalus.

Religija

Tušetai - krikščionys ortodoksai. Jų cerkvės priklauso Alaverdi eparchijai - Alaverdi vienuolynas laikomas pagrindine šventa vieta, o Alaverdoba - pagrindine krikščioniška švente. Vis dėl to jų krikščionybė truputį nestandartinė. Kalnų Tušetijoje dabar yra tik Šv.Trejybės cerkvė Šenako kaime pastatyta 1843 metais. Dar viena cerkvė buvo pastatyta Dartlo 1801 metais, bet sugriuvo. Istoriškai Tušetijoje cerkvių nebuvo, vietoje jų buvo iš akmenų sukraunami statiniai vadinami "niši". Žodis kilęs iš gruzinų žodžio nišani - ženklas. Šis statinys įtartinai panašus į pagonių aukurą, tuo labiau, kad švenčių metu prie jų skerdžiami avinai.
Moterims artintis prie "niši" draudžiama. Omalo ši vieta aptverta ir šis draudimas užrašytas ant tvoros.

Omalo kaimas Keselo tvirtovė, Zemo Omalo Keselo tvirtovė, Zemo Omalo
Omalo kaimas Keselo tvirtovė, Zemo Omalo Keselo tvirtovė, Zemo Omalo
Author:Lazare Gagnidze Author:Oldlemmy Author:David Guruli
Kainos ir prekės

Tušetijoje nėra tikrų parduotuvių. Kai kuriuose namuose prekiaujama nedideliu prekių asortimentu atvežtu iš lygumų. Įprastai prie tokių namų kabo iškaba "SHOP". Dažniausiai galima nusipirkti naminio vyno (rečiau gamyklinio). Yra snikersų, sausainių, cukraus, druskos, įvairių kruopų. Beveik visada rasite alaus.
Duoną kepa čia pat, sūrį gamina taip pat vietoje. Su mėsa sudėtingiau. Tušetijoje nėra šaldytuvų, todėl dauguma mėsos atvežama iš lygumų ir kavinukėse pasirodo tik atvežimo dienomis. Chinkaliai čia brangiausi Gruzijoje - po 1 larį už vienetą.
Tušetijoje yra maitinimo vietos, kuriose valgių sąrašas nėra pastovus. Galima rasti lobijo iš žaliųjų pupelių už 3 larius, salotų už 4 larius, arbatos ar kavos po 1-2 larius. Įprastai kainos 1 lariu didesnės kaip Tbilisyje, pavyzdžiui pietūs svečių namuose Omalo kainuoja 10 larių.
Tušetijoje galima rasti raritetinio vietinio alaus. Jis labai silpnas ir skoniu labiau panašus į girą, bet labai skanus. Šio alaus kitur Gruzijoje nerasite, nors atrodo jo gamyba nėra sudėtinga.

Dartlo kaimas Kvavlo kaimas Girevi kaimas
Dartlo kaimas Kvavlo kaimas Girevi kaimas
Author:JanH Author:nikusha Author:lado lomaia
Po Tušetiją

Už Abano perėjos kelias nusileidžia į Chiso Alazani upės slėnį. Pirmas kaimas - Šrolta. Jame yra svečių namai "Šrolta" ir sankryža. Į kairę - kelias pasibaigiantis Chachabo kaime, į dešinę - kelias į Omalo.
Omalo kaime (1900 m virš jūros lygio) yra nedidelis lėktuvų nusileidimo takas, šešių vietų svečių namai, 9 vietų viešbutukas "Tušeti", keletas akmeninių gynybinių bokštų ir kelių sankryža. Apie 1 km į šiaurę - Zemo Omlo kaimas, kuriame yra keletas gynybinių bokštų ir Keselo tvirtovė. Nuo Omalo kelias į rytus veda į Šenako kaimą, kuriame yra cerkvė ir svečių namai. Nuo čia netoli iki Diklo kaimo (2150 m). Kaimo apačioje teka Andis Koisu upė, jos krantu galima patekti į Dagestaną.
Prie Omalo suteka dvi upės - Pirikita Alazani ir Tušetis (Gomecari) Alazani sudarydamos Andis Koisu upę. Einant šių upių tarpekliais galima patekti į Chevsuretiją. Pirikita Alazani upės tarpeklis įdomesnis, atsiremia į sudėtingą perėją, už jos - Ardoti tarpeklio vidurys. Tušetis Alazani tarpeklis nėra toks įdomus, bet perėja į Chevsureti ne tokia sudėtinga, už jos pateksite į pačią tolimiausią Ardoti tarpeklio vietą.

Doču kaimas Begela kaimas Verchovani kaimas
Doču kaimas Begela kaimas Verchovani kaimas
Author:Lazare Gagnidze Author:Ch.Beso Author:D.XADISHVILI

Pirikita Alazani tarpeklis. Pirmieji kaimai einant aukštyn palei upę - Dartlo (1900 m) ir Kvavlo. Yra malūnsparnių nusileidimo aikštelė, 12 vietų svečių namai. Toliau einant tarpekliu už 5 km pasiekiame Češo kaimą. Jame yra tušetų bokštai ir svečių namai. Čia baigiasi automobilių kelias, toliau eina tik takai. Už 3 km - Parsma kaimas (2100 m). Jame irgi yra tušetų bokštai. Kiek toliau Girevi kaimas. Už kaimo tarpeklis išsišakoja. Takas į kairę nuves į Chevsureti, į dešinę - į Gomecari Alazani tarpeklį. Eidami dešiniuoju taku pateksime į Čontio kaimą (2200 m) su bokštais, po to kaimų nėra ir iki Acunta perėjos (3431 m) reikia eiti apie 20 km. Už 1,5-2 km nuo kaimo yra bokštų griuvėsiai. Į dešinę nuo jų iškyla kalnagūbris, kuriuo eina Gruzijos-Rusijos siena. 10 km nuo Čontio atsišakoja 2 takai - kairysis veda į Larovani perėją, dešinysis - į bevardę perėją už kurios Čečėnija. Tai garsusis čečėnų takas, 2003 metais jungęs Pankisi tarpeklį su Čečėnija. Pačioje tarpeklio pabaigoje, 2800 m aukštyje yra nedidelė tvirtovė. Nuo čia reikia pakilti apie 600 m į Acunta kalnagūbrio Acunta perėją.
Tušetis Alazani tarpeklis. Eidami į vakarus kairiuoju upės krantu pirmiausiai pasieksime Doču kaimą, kuriame yra 6 vietų svečių namai ir keletas apgriuvusių bokštų. Už kaimo kelias pereina į dešinį upės krantą, toliau Ilurta kaimas. Toliau du nedideli kaimeliai, abiejuose yra svečių namai. Čia automobilių kelias baigiasi, tarpeklis pasuka į pietvakarius. Į dešinę, pasukus į šoninį tarpeklį, rasime Indurta kaimą su bokštais. Toliau iki Andaki perėjos (2887 m) tarpekliu reikia nueiti apie 25-30 km. Arčiau tarpeklio pabaigos kirsime jau paminėtą čečėnų taką. Už Andaki perėjos prasideda Andakisckali upės tarpeklis. Tai jau Chevsuretija. Leisdamiesi tarpekliu pasieksime Arčilo kaimą, toliau Andaki ir Adoti kaimus, mirusį miestą Muco. Dar toliau Šatili, iš kurio galima išvažiuoti į Tbilisį.

© 2014 J.D.Endriukaitis