Mocameta vienuolynas

Mocameta vienuolynas (მოწამეთის მონასტერი) - Šv.Davido ir Konstantino vienuolynas tiesiąja yra apie 2 km nuo Kutaisio, nuo miesto vienuolyną skiria kalvagūbris. Netoliese yra ir Gelati vienuolynas, nuo jo Mocametą skiria gilus Ckalcitela upės tarpeklis ir nedidelis kalnas. Vienuolyną iš Kutaisio galima pasiekti važiuojant keliu į Tkibuli, apytiksliai už 5 km nuo Kutaisio centro bus posūkis į dešinę. Geru asfaltuotu keliu iki vienuolyno apie 2 km.

Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Author:Valerian Mindadze Author:Gela Kipiani Author:Lasha_Gabelia

VIII amžiaus pradžioje šioje vietoje stovėjo cerkvė. Arabų, vadovaujamų Mervano Kurčiojo, antpuolio metu cerkvė buvo sudeginta. Lichi kalnagūbrio regionas tada vadinosi Argveti, jį iš rezidencijos Šoropani tvirtovėje valdė mtavarai (kunigaikščiai) Davidas ir Konstantinas. Jų kariuomenė pasipriešino arabams, bet buvo nugalėta, Davidas ir Konstantinas pateko į nelaisvę. Mervanas norėjo juos palenkti į savo pusę ir siūlė priimti islamą, ir broliai (ar artimi giminaičiai) atsisakė. Juos kankino devynias dienas, po to paskandino Rioni upėje. Kai ant upės kranto žmonės rado jų kūnus, jie išgirdo Dievo balsą, kuris liepė nešti kūnus iki tos vietos, kurioje procesiją užklups aušra.

Ta vieta buvo sudegintos cerkvės griuvėsiai - apie 3 km nuo Rioni upės. Ten Davidą ir Konstantiną palaidojo. XI amžiaus viduryje čia pastatė cerkvę ir įkūrė "mocameta" (kankinių) vienuolyną. Maždaug tuo pačiu metu buvo parašyta "Davido ir Konstantino kankinystė".

Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Author:David Namdvili Author:irakli khvibliani Author:GABUNIA GRIGOL

Nuo automobilių stovėjimo aikštelės į vienuolyną leidžiasi akmens trinkelėmis grįstas kelias. Dešinėje kelio pusėje - gražus subtropinis Kolchidos miškas. Už kokių 100 m bokštas ir pirmieji vartai. Už jų į kairę suka keliukas į vienuolyno gyvenamuosius pastatus. Matosi aviliai. Dar kiek paėjus - antrieji vartai-tiltas, už jų cerkvė ir kiemelis, jame nemažai čia palaidotų šventikų antkapinių plokščių. Cerkvė nedidelė, graži. Urna su šventųjų palaikais yra ant pakilimo dešinėje nuo durų pusėje. Po jais yra pusės žmogaus ūgio praėjimas. Pagal papročius reikia per šį praėjimą keletą kartų apeiti palaikus.

Gruzija

Vienuolynas apie 2010 metus gražiai suremontuotas, labai jaukus, kuklus, tylus. Vienuolyno apačioje, labai gražiame, giliame tarpeklyje teka Ckalcitela upė, turint laiko prie upės galima nusileisti.
Kiekvienų metų spalio 15 dieną čia vyksta vienuolyno šventė vadinama Mocametoba. Savaitgaliais ir švenčių dienomis vyksta vestuvės ir krikštynos, žmonių būna nemažai, kartais net būna sunkoka patekti į cerkvės vidų.

Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas Mocameta vienuolynas
Author:Gabriel A Author:Gabriel A Author:Gabriel A

Iš Mocameta į Gelati vienuolyną yra takas einantis mišku per Ckalcitela upės tarpeklį ir nedidelį kalną. Plačiau apie jį skyriuje Gelati vienuolynas.
Nuo Mocameta iki Kutaisi tiesiąja apie 2 km. Nuo miesto jį skiria tik kalvagūbris, tad galima pabandyti nueiti į Kutaisį pėsčiomis.
Netoliese, Ckalcitela upės tarpeklio šlaituose yra 2 gražūs urvai - Sakadzia urvas ir kiek toliau, Kutaisio pakraštyje - Iazoni urvas.

© 2015 J.D.Endriukaitis