Achalciche miestas. Samcche-Džavacheti

Achalciche miestas žemėlapis

Achalciche miestas (ახალციხე) (anksčiau vadintas Lomsia) - miestas abiejuose Pocchovi upės krantuose, 1000 m aukštyje. Miestas - Samcche-Džavacheti srities administracinis centras, 18 452 gyventojų (2002). Per miestą eina kelias į Turkiją ir šalutinis kelias į Batumį.
Žmonės čia, Pocchivi upės kairiajame krante, gyveno jau Bronzos amžiuje.
Anksčiau miestas vadinosi Lomsija, ir, maždaug nuo 900-ųjų metų buvo kunigaikščių Džakeli rezidencija. Džakeli pastoviai kariavo su centrine valdžia, kol karalienė Tamara neperdavė miesto kitai kunigaikščių Džakeli giminės atšakai. Iš jos kilo garsus Gruzijos karvedys ir šventasis Šavla Achalciteli.

Po mongolų invazijos, miestas apie 300 metų buvo pusiau nepriklausomos Samcche kunigaikštystės sostinė. 1578 metais įsiveržė turkai ir miestas ilgai buvo jų valdžioje. Nuo 1628 metų Achalciche buvo Otomanų imperijos srities sostinė.
1828 metais miestą apgulė ir užėmė rusų armija. Mieste apsigyvena vis daugiau armėnų ir žydų, jis pavirsta provincialiu miestu. 1853 metais prie miesto įvyko mūšis tarp rusų ir turkų kariuomenių.

Achalciche centras Achalciche centras Achalciche centras
Achalciche centras Achalciche centras. Paminklas Tamarai Achalciche centras. Paminklas Tamarai
Author:TemoGe Author:Pavel Heydarov Author:Ruben Movsesyan

Po miestą

Pocchovi upė ir kelias į Turkiją dalina miestą į dvi dalis: kalvotą senąją - kairiajame upės krante ir lygesnę ir jaunesnę - dešiniajame. Istorinis miesto centras - turkų tvirtovė Rabati, transporto centras - aikštė tvirtovės kalvos papėdėje.
Anksčiau tvirtovė nebuvo išraiškinga. Iki 2012 metų tvirtovė buvo atstatyta, rekonstruota, gal ir nutolstant nuo istorinės tiesos.
Jeigu įvažiuosite į miestą iš vakarų pusės (Abastumani, Adigeni, Vale) iš karto atsidursite miesto centre. Įvažiuojant iš rytų pusės (Achalkalaki, Aspindza) kirsite apie 2 km nuobodžių priemiesčių, įvažiuojant nuo Boržomi pusės priemiesčiai tęsiasi apie 4 km.
Pagrindinis kelias miesto ribose vadinamas Tamarašvili gatve. Gatvė eina tvirtovės kalvos papėde, čia yra nedidelė aikštė ir autobusų stotis, netoliese - geležinkelio stotis. Iš šios aikštės pasukus po geležinkelio tiltu galima užvažiuoti į kalvą prie įėjimo į tvirtovę. Pervažiavus tiltu į dešinį upės krantą atsidursite Kostava gatvės pradžioje, čia yra nedidelis skveras, paminklas karalienei Tamarai ir cerkvė. Kostava gatvė aplenkia cerkvę iš dešinės - tai pagrindinė miesto gatvė.

Gruzija

Kairėje cerkvės pusėje prasideda Didimanišvili gatvė, iš jos reikia pasukti kairėn, į lygiagrečią jai Rustaveli gatvę. Šia gatvė - kelio į Aspindzą ir Vardziją pradžia.
Jeigu eiti Kostava gatve, kairėje bus Gruzijos bankas, už jo nedidelis skveras ir gatvių išsišakojimas. Einant kairiau, Natanadze gatve, už 100 m kairėje yra paštas, už jo nedidelis parkas, už parko Dramos teatras. Už teatro policijos pastatas.
Jeigu nuo skvero eiti toliau Kostava gatve, už 100 m dešinėje atsišakoja Ladze gatvė, už jos dešinėje turgus, kairėje - pėsčiųjų zona.
Ladze gatvė už 300 m atsiremia į kalvą ant kurios stovi armėnų katalikų bažnyčia. Prie jos galima pakilti tiesiai laiptais arba aplink - serpantinais.
Bažnyčios vidus neįprastas. Bažnyčia atiduota tikintiesiems neperseniausiai, anksčiau čia buvo teatras. Bažnyčia viduje panaši į antikvarinę parduotuvę - įvairiausių laikų ikonos, netgi iškirptos iš žurnalų, popiežiaus portretai, atvirukai, rožančiai ir kitokie papuošalai.
Bažnyčia vadinasi Surb Nšan. Bažnyčia pastatyta XVI arba net XV amžiuje. XIX amžiuje bažnyčia jau buvo stipriai sugriuvusi, todėl buvo nuspręsta ją atstatyti. Armėnas iš Erzurumo Vardan Vardanianc paaukojo nemažas lėšas, ir 1861 metais bažnyčia buvo atstatyta.

Achalciche centras Achalciche centras Achalciche centras
Achalciche parkas Achalciche Achalciche. Pocchovi upė
Author:PlamenB Author:Cody Hough Author:Ruben Movsesyan

Mieste yra 4 viešbučiai ir daugiau kaip 5 svečių namai. Pats prabangiausias viešbutis - "Rabat", esantis tvirtovės teritorijoje. Nakvynė dviviečiame kambaryje kainuoja 165 GEL, liukse - 315 GEL. Kiek pigesnis - "Lomsija" viešbutis. Nakvynė viešbučiuose "Mescheti-Palas" ir "Prestiž" pigesnė - vienvietis kambarys kainuoja 40-60 GEL, dvivietis - 50-65 GEL, trivietis - 75-90 GEL. Nakvynė svečių namuose (be maisto) kainuoja nuo 35 GEL.
Iš Achalciche važiuoja "maršrutkės" į Jerevaną (25 GEL), Giumri (20 GEL), Tbilisį (19 kartų per dieną, 12 GEL), Kutaisį (12 GEL), Batumį (20 GEL), Rustavį (14 GEL), Gori (8 GEL), Boržomį (4 GEL), Zestafonį (10 GEL), Achalkalakį Boržomį (6 GEL), Ninocmindą (7 GEL), Chašurį (iki 18:15 beveik kas valandą, 6 GEL), Abastumanį (5 kartus per dieną, 2 GEL), Adigenį (4 kartus per dieną, 2 GEL), Aspindzą (2 kartus per dieną, 2,4 GEL), Atckuri (5 kartus per dieną, 2 GEL), Damalą (3 GEL).

Achalciche centras Achalciche centras Achalciche centras
Achalciche Achalciche. Armėnų Surb Nšan bažnyčia Achalciche. Armėnų Surb Nšan bažnyčia
Author:Manuchar GHavtadze Author:Ruben Movsesyan Author:Ruben Movsesyan
© 2014 J.D.Endriukaitis