Boržomi miestas. Samcche-Džavacheti

Boržomi miesto žemėlapis

Boržomi (ბორჯომი) - miestas kurortas prie Mtkvari upės ir jos intakų Bordžomula ir Gudžaretisckali, Mesheti ir Trialeti kalnagūbrių šlaituose, 800-900 m aukštyje. Rytuose ribojasi su Boržomi Nacionaliniu Parku. Boržomi municipaliteto administracinis centras. 9900 gyventojų (2002).
XV-XVIII amžiuose miesto vietoje buvo Nua, Papa ir Čala kaimai. Miestas oficialiai gavo dabartinį savo vardą XIX amžiuje. 1825 metais rusų kareiviai netikėtai atrado mineralinio vandens šaltinius, kurie greitai tapo garsūs visoje Rusijos imperijoje. Kurortas greitai augo ir tapo carų Romanovų vasaros rezidencija. 1890 metais pradėta "Boržomi" mineralinio vandens gamyba-išpilstymas.
Per Boržomi eina keliai Tbilisi-Chašuri-Achalciche ir Boržomi-Bakuriani-Achalkalaki, ir geležinkelio atšaka Chašuri-Vale. Yra siaurasis geležinkelis iki Bakuriani.

Boržomi (tiksliau Bordžomi) - miestas tarpekliuose, todėl jis ištįsęs upių pakrantėse daugiau kaip 5 km, jeigu neskaičiuoti Likani priemiesčio. Miestą į į dvi dalis dalija Mtkvari (Kuros) upė. Kairiakrante miesto dalimi eina kelias Achalciche-Tbilisi.
Boržomyje yra Miesto parkas su mineralinio vandens šaltiniais, Boržomi Nacionalinio Parko administracija, muziejus, Turizmo informacijos biuras ir keletas tvirtovių. Rekomenduoju atkreipti dėmesį į miesto architektūrą - ji unikali Gruzijoje. Čia pristatyta įvairiausios architektūros stilių vilų, poilsio namų ir kitų pastatų.

Po miestą

Boržomi panorama Boržomi panorama Boržomi panorama
Boržomi panorama Boržomi panorama Boržomi panorama
Author:longdistancer Author:Archil Kikvadze Author:Nejma

Miestas neturi aiškaus centro. Iš dalies Boržomi centru galima laikyti centrinę aikštę, joje įprasta "maršrutkių" stovėjimo vieta. Nuo aikštės į vakarus eina nedidelė Tabidze gatvė, ant jos kampo stovi paminklas kompozitoriui Čaikovskiui. Už paminklo - muzikos mokykla, už jos - viešbutis sename mediniame pastate, už viešbučio - Boržomi muziejus.
Muziejus dirba kasdien išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00, bilieto kaina - 3 GEL. Muziejus yra 3 aukštų: pirmajame yra istorijos ir archeoligijos ekspozicija, antrajame - daiktai iš carų Romanovų rūmų, trečiajame - Boržomi apylinkių gyvūnai. Muziejaus pastatas XIX amžiaus, gražus.
Į šiaurę nuo centrinės aikštės palei upę eina bulvaras. Prie jo įsikūrusios kavinės, bankai ir valiutos keitimo punktai, nors čia valiutos keitimo kursas nėra geriausias. Paėjėjus 300 m bulvaru pamatysisme baltą kabantį tiltą. Mieste yra daug kabančių tiltų, bet šis yra pagrindinis. Šią vietą irgi galima laikyti Boržomi centru.

Gruzija

Prie pat tilto - stklinis Turizmo informacijos biuro pastatas. Biuras neblogas, čia galima gauti miesto, Boržomio Nacionalinio parko žemėlapius, prisirinkti hostelių reklaminių bukletų, sužinoti kitą informaciją. Tai vienas geriausių Turizmo informacinių centrų Gruzijoje.
Už tilto, kitame krante prasideda pagrindinė miesto gatvė - Kostava, atsiremianti į Miesto parko vartus. Nuo tilto iki parko apie 1000 m. Šioje gatvėje yra beveik visi pagrindiniai Boržomi viešbučiai, kavinės ir parduotuvės. Čia, prie viešbučio "Viktorija" yra ir Boržomio hostelis. Už jo, pasukus į kairę, perėjus tiltuką, bus Balandžio 9 gatvė. Joje yra kavinė "Inka", keletas chinkalinių.
Boržomyje, ant kalvos virš miesto, yra Gogija tvirtovė, pavadinta kažkurio iš vietinių kunigaikščių vardu. Iš tvirtovės teliko griuvėsiai, bet nuo jos griuvėsių atsiveria gražios miesto panoramos. Lengviausia tvirtovę pasiekti Saakadze gatve nuo autobusų stoties.
Prie tvirtovės, 1812 metais, lezginai nužudė princą Leon, kuris buvo prieš rusų valdžią sukėlęs visą Pietų Osetiją ir Boržomi tarpekliu mėgino pabėgti į Turkiją.
Mieste yra Boržomi Nacionalinio parko administracija - dar vienas turizmo informacijos biuras. Biuras turi gerus Nacionalinio parko žemėlapius su pažymėtais maršrutais. Jame reikia užsiregitruoti (nemokamai) norint apsilankyti Nacionaliniame parke. Biuras yra prie pat kelio Tbilisi-Achalciche, pietiniame miesto pakraštyje, faktiškai jo priemestyje Likani, apie 1 km nuo centrinės aikštės. Čia prasideda pagrindinis takas į Nacionalinį parką, nors takų yra keliolika.
Atsigerti mineralinio vandens dabar vaikštoma į miesto parką, nors dar neseniai jo čiaupų buvo ir kitose miesto vietose. Dabar, susilpnėjus kontrolei, šiuos čiaupus "priglaudė" kai kurios komercinės įstaigos.
Boržomis turi savo "firminį" produktą - uogienę iš konkorėžių. Tai iš tikro gana skani uogienė. Sakoma, kad ją valgyti yra labai sveika. Uogiene masiškai prekiaujama miesto gatvėse, gal ir neblogas suvenyras iš Boržomi.

Miesto parkas

Boržomi panorama Boržomi panorama Boržomi panorama
Boržomi muziejus Boržomi geležinkelio stotis Boržomi
Author:yurivict Author:Wowo Manipulations Author:Giga gedianidze

Miesto parko nereikėtų painioti su Nacionaliniu parku. Mineralinis vanduo "gyvena" miesto parke. Parko vartai yra apie 1 km nuo Mtkvari upės. Įėjimas į parką kainuoja 50 tetri. Dešiniau bilietų kasos - naujas keltuvo pastatas. Už 2 GEL keltuvu galima pakilti į plokštikalnę virš parko, anksčiau čia buvo sanatorijos, dabar tik miškas ir vaizdai į miestą ir parką.
Parkas įkurtas XIX amžiuje, 2005 metais jį atrestauravo ir sutvarkė.
Apie 900 m ilgio parkas yra Bordžomula upės tarpeklio dugne, praktiškai yra vienas pagrindinis takas prie kurio įsikūrę atrakcionai ir įvairųs vaikiški nameliai. Mineralinio vandens šaltiniai yra po dideliu stikliniu kupolu. Vanduo toks pats kaip ir parduotuvėse, bet kiek šiltokas ir turi specifinį kvapą. Prie įėjimo į parką prekiaujama tuščiais plastiko buteliais.
Parke yra ir pasislėpęs sieros vandens šaltinis. Nuo parko galo reikia tarpekliu pakilti dar apie 2 km. Ten yra laukymė, šalia senas betoninis baseinas į kurį vamzdžiu teka šiltas (+35° C) sieringas vanduo. Baseine vanduo kiek vėsesnis. Naktį baseine galima ramiai sau pagulėti, dieną čia gana daug žmonių.

Miesto infrastruktūra

Pavalgyti Boržomyje galima be problemų. Į parką einančioje gatvėje kavinėse rasite chinkalių, charčo ir chačapuri, prie kelio Tbilisi-Achalciche pardavinėjami įvairiausi pyragai, parduotuvėse standartiniai maisto produktai.
Interneto kavinė yra bulvare netoli Turizmo informacijos biuro.
Boržomyje yra 2 geležinkelio stotys. Pagrindinė - netoli pagrindinio tilto. Iš jos 2 kartus per dieną (07:00 ir 16:40) važinėja traukiniai į Tbilisį. Kelionės laikas - apie 4 valandos. Traukinių išvykimas suderintas su traukinuko iš Bakuriani atvykimu. Kita - keletas kilometrų palei upę žemyn. Iš jos važinėja traukinukas į Bakuriani.
Boržomyje istoriškai yra gana daug viešbučių. Dabar veikia apie 10 viešbučių, 1 hostelis ir nenustatytas kiekis privačių svečių namų. Nakvynės kaina Boržomio viešbučiuose svyruoja nuo 20 iki 110 GEL.
Svarbu. Svečių namai - beveik nekontroliuojamas privatus verslas. Kai kurie iš jų visai geri, kai kurie - labai blogi. Iš praktikos galima spręsti, kad geriau neprasidėti su gatviniais svečių namų siūlytojais.

Boržomi panorama Boržomi panorama Boržomi panorama
Boržomi. Tiltas per Boržomula upę Boržomi Boržomi parkas
Author:missoni Author:angbar11 Author:jason khomeriki

Boržomio autobusų stotis atrodo gana slogiai, tvarkaraščio nėra, bet autobusai iš jos važiuoja: į Tbilisį (beveik kas valandą, nuo 7:00 iki 18:00, 8 GEL), į Achalciche (2 kartus per dieną, 4 GEL), į Batumi (per Kopitnari) (1 kartą per dieną, 17 GEL), į Poti (per Kopitnari) (1 kartą per dieną, 15 GEL), į Chašuri (kas pusvalandį, nuo 9:00 iki 18:30, 2 GEL), į Gori (2 kartus per dieną, 5 GEL), į Bakuriani (7 kartus per dieną, 3 GEL), į Sakire (3 kartus per dieną, 1,5 GEL), į Tbilisį (kas valandą, nuo 8:30 iki 18:00, 0,8 GEL), į Kvabischevi (2 kartus per dieną, 1 GEL), į Tadzrisi (1 kartą per dieną, 1,5 GEL), į Dviri (3 kartus per dieną, 1 GEL), į Timotesubani (3 kartus per dieną, 1,5 GEL).
Į Achalciche dar yra pavažiuojančios "maršrutkės", jos sustoja prie autobusų stoties.

© 2014 J.D.Endriukaitis