Cugrugašeni vienuolynas

Cugrugašeni (წუღრუღაშენი) XIII amžius cerkvė yra ant kalvos Bolnisisckali upės dešiniajame krante. 8 km į pietus nuo Bolnisi miesto, 2 km į rytus nuo Bolnisi kaimo. Iš tikro čia yra vienuolynas, bet vienuolyno pastatų nedaug, jie beveik nepastebimi. Cerkvė - vienas iš paskutinių Gruzijos architektūros Aukso amžiaus akordų. Dabar cerkvė liko garsiojo Bolnisi Sioni šešėlyje, kaip priedas prie jo.

Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė
Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė
Author:iraklykhor Author:g.davitiani Author:iraklykhor

Cerkvė ilgus amžius išstovėjo apleista, apgriuvusiu stogu ir kupolu.
Apie cerkvės ankstyvąją istoriją žinoma tik pagal 3 užrašus ant jos. Pirmasis užrašas ant vakarinių vartų: "didžiausias karalius iš karalių" (pagal cerkvės stilistinę analizę manoma, kad minimas karalius Giorgi Laša). Antrasis užrašas virš pietinių vartų beveik to pačio laikotarpio. Trečiasis, nepabaigtas, užrašas yra virš vakarinių vartų. Mokslininkai mano, kad cerkvė pastatyta tarp 1212-1222 metų.
Vachušti Bagrationi XVIII amžiuje rašė: "cerkvės (Sioni) veido pusėje yra Curghrughašeni vienuolynas, kupolas, pastatytas puikioje vietoje ir dabar tuščias".

Sekantį kartą cerkvė minima, kai 1853 prancūzų tyrinėtojas pulkininkas Bartolomeimas nufotografavo užrašus ir su komentarais išvertė į prancūzų kalbą.
Manoma, kad vienuolynas buvo truputį perstatytas, nes kupolo raižiniai kiek skiriasi nuo raižinių fasaduose.

Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė
Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė Cugrugašeni cerkvė
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:geologi

Cerkvė gerai matosi nuo kelio Bolnisi-Poladauri ir iš Bolnisi kaimo. Prie cerkvės beveik jokių pastatų nėra, vieta beveik negyvenama.
Dabar čia yra cerkvė, ją juosia akmeninė tvora su vartais vakaruose ir pietuose. Vienuolyno pastatai yra šiaurinėje teritorijos pusėje, jie nekrenta į akis. Cerkvės sienos gausiai papuoštos raižiniais, yra didelis akmuo su jame iškaltu tekstu.

Gruzija

Cerkvės viduje yra freskų, bet jų nedaug. Altorius kuklus, prie jo tik 2 didelės ikonos. Cerkvės lubos ištapytos mažai. Pagal konstrukciją cerkvė panaši į kitas to laikotarpio cerkves - pavyzdžiui, Pitareti, bet kiek kitokių proporcijų - cerkvės plotas mažesnis, o kupolas aukštesnis.

© 2015 J.D.Endriukaitis