Adigeni municipalitetas. Samcche-Džavacheti

Adigeni municipaliteto žemėlapis

Adigeni municipalitetas (ადიგენის მუნიციპალიტეტი) . Municipaliteto plotas - 799,6 km², gyventojų skaičius - 20 400 (2009). Administracinis centras - Adigeni miestas.
Municipalitetą šiaurėje nuo Imeretijos skiria Mescheti kalnagūbris, vakaruose nuo Adžarijos - Arsiani kalnagūbris, pietuose - municipaliteto riba eina Gruzijos-Turkijos siena, iš rytų municipalitetas ribojasi su Achalciche municipalitetu.
Municipalitete žiemos yra šaltos, vasaros - šiltos ir trumpos. Vidutinė metinė temperatūra Adigeni yra 8,0° C, Abastumani 6,4° C. Vidutinė sausio temperatūra - -4 °C ir -5,4 °C. Absoliuti minimali temperatūra - 31° C ir -32° C, absoliuti maksimali 36° C ir 37° C. Per metus iškrenta 594-688 mm kritulių, lietingiausią birželio mėnesį - 83-99 mm. Sniego danga - nuo gruodžio pradžios iki antrosios kovo pusės.
Municipaliteto gyventojai: 97% - gruzinų, 1.7% - armėnų, nedaug rusų, abchazų ir osetinų.

1944 metais, po 28 000 meschetų musulmonų deportacijos, tarp į Adigeni rajoną perkeltų gyventojų 36% buvo imeretiečiai, 7% - Rača gyventojų ir 20% adžarų. Mechetai dabar gyvena tik dviejuose kaimuose - Ude ir Arali.
Keliu Achalciche-Batumi važinėjama retokai, municipalitetas yra atokiai nuo populiarių turistų lankomų rajonų.
Manoma, kad municipaliteto teritorijoje, gal būt prie Abastumani, senovėje buvo Odzrche, viena didžiausių to laikotarpio tvirtovių. Vėliau ji sunyko, regiono centras persikėlė į Lomsio, tai yra, į Achalciche. Tiksli Odzrche miesto vieta nežinoma.

Lankytinos vietos

Čule vienuolynas Čule vienuolynas Čule vienuolynas
Čule vienuolynas Čule vienuolynas Okrosciche - Auksinė pilis
Author:Archil Kikvadze Author:Ivane Goliadze Author:levan churadze

Adigeni municipalitete yra 88 istorijos paminklai, tarp jų cerkvės, katalikų bažnyčios, mečetės, tvirtovės, taip pat keletas tiltų. Svarbiausi paminklai: Zarzma, Idžareti ir Čule vienuolynai, Okrosciche ir Zanavi tvirtovės.
Municipalitete yra anksčiau buvęs populiarus Abastumani kurortas ir Abastumani observatorija. Rajone pilstomas mineralinis vanduo "Zanavi".
Adigeni (ადიგენი) - nedidelis miestelis. municipaliteto administracinis centras, prie Kvabliani upės, 1240 m aukštyje, 32 km į vakarus nuo Achalciche. Gyventojų skaičius - 1221 (2010).
Miestelis išsitesęs apie 2 km upės pakrante, viena aiškiau išreikšta gatvė. Apstatytas gana chaotiškai, daugiausia vienaukščiais-dviaukščiais namais. Nieko labai įdomaus miestelyje nėra.

Gruzija

Abastumani (აბასთუმანი) - miestelis-kurortas Mescheti kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, Occhi upės slėnyje, 1340 m aukštyje, 25 km nuo Adigeni, 28 km nuo Achalciche. Plačiau Abastumani
Apieti (აფიეთი) - kaimas pietiniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, 1490 m aukštyje, 9 km į šiaurės vakarus nuo Adigeni. 78 gyventojai. Kaime yra viduramžių cerkvės griuvėsiai.
Arali (არალი) - meschetų gyvenamas kaimas dešiniajame Kvabliani upės krante, 1120 m aukštyje, 12 km į pietryčius nuo Adigeni. 1850 gyventojų. Kaime yra viduramžių cerkvė ir vėlyvųjų viduramžių katalikų bažnyčia.
Boladžuri (ბოლაჯური) - didelis kaimas 7,5 į rytus nuo Adigeni, apie 0,5 km pagrindinio kelio, nuo 1220 m aukštyje. 946 gyventojai. Kaime yra XIII amžiaus cerkvė, XVII amžiaus mečetė, nuo kaimo centro apie 4 km į šiaurę yra Okrosciche tvirtovė.
Čule vienuolynas (ჭულეს) yra 3 km į šiaurę nuo Adigeni. Čia yra XIV amžiaus Šv.Jurgio skliautinio tipo cerkvė. Cerkvės vidų 1381 metais ištapė Arsen. Pietinėje sienoje, virš įėjimo pavaizduoti Sargis-Saba, Beka I, Sargis II, Kvarkvare I ir dar penki žmonės. Kitose sienose - tradiciniai religiniai siužetai.
Idžareti vienuolynas (იჯარეთი) yra prie Adigeni, Kvabliani upės dešiniajame krante. Čia išliko vienuolyno komplekso likučiai - cerkvė, kripta, tvora. XIII amžiaus varpinė - vienas iš seniausių tokio tipo pastatų Gruzijoje. Antras varpinės aukštas nugriuvęs.

Čule vienuolynas Čule vienuolynas Čule vienuolynas
Okrosciche - Auksinė pilis Cerkvė Ude kaime Zanavi tvirtovė
Author:Lasha_Gabelia Author:androoomeda Author:Lasha_Gabelia

Okrosciche (ოქროს ციხე) - Auksinė pilis, pats įdomiausias municipaliteto objektas. Gana didelė tvirtovė stovi ant atskiro uolos-kalno, apie 1700 m aukštyje, apie 500 m aukščiau Adigeni slėnio.
Tiksli tvirtovės pastatymo data nežinoma. Ji galėjo būti pastatyta XIII-XIV amžiuje. XV-XVI amžiuose buvo svarbi gynybinė tvirtovė prieš turkus.
Į tvirtovę užlipti nėra lengva. Nuo Boladžuri kaimo į tvirtovę yra apie 3,5 km ilgio takas. Nuo Šoka kaimo iki tvirtovės taku apie 1 km.
Ude (უდე) - didelis kaimas pietinėje Achalciches įdubos pietinėje dalyje, 1220 m aukštyje, 14 km į pietryčius nuo Adigeni ir 20 km į šiaurės vakarus nuo Achalciche, piečiau pagrindinio kelio. 4007 gyventojų. Kaimo centre yra didelė XV amžiaus cerkvė. Netoli yra vienuolynas, kuris turi nuosavą vyno gamyklėlę, bene vienintelę visame municipalitete.
Zanavi tvirtovė (ზანავის ციხე) viduramžių tvirtovė stovinti ant atskiro aukšto uolos-kalno prie nedidelio Zanavi kaimo, 5 km į šiaurės rytus nuo Adigeni.
Zarzma (ზარზმა) - kaimas 4 km į vakarus nuo Adigeni. Kaime yra garsus Zarzma vienuolynas. Plačiau Zarzma

© 2014 J.D.Endriukaitis