Abuchalo vienuolynas

Abuchalo (აბუხალო) - apleistas kaimas pačiame Dzami tarpeklio viršuje, Trialeti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, prie Abuchalosgele upės, 1480 m aukštyje, 26 km į pietryčius nuo Kareli.
2005 metais čia įsikūrė Abuchalo Šv.Davido vienuolynas. Vienuolyną galima pasiekti tik 7 km ilgio taku, prasidedančiu prie kelio į Tkemlovaną, prie Tkemlovanisckali ir Abuchalosgele upių santakos. Vienuolyno apylinkės nuostabios, pro jį galimi įvairūs trekingo maršrutai. Takais galimi perlipti Trialeti kalnagūbrį ir pasiekti prie Gudžaretisckali upės ir kelio esančią Boržomi municipaliteto kaimą Gudžareti, nuo kurio (tiesiaja) apie 15 km iki Bakuriani. Taip pat labai įdomus maršrutas per perėją į Gori municipaliteto Levitana kaimą.

Abuchalo cerkvė Abuchalo cerkvė Abuchalo cerkvė
Abuchalo cerkvė Abuchalo olos Abuchalo cerkvė
Author:Nodar (Zaza) Zviadadze Author:Nodar (Zaza) Zviadadze Author:levan japoshvili

Dabartinis vienuolynas nedidelė vienos navos cerkvė ir keletas medinių namelių.
Olų kompleksas yra į vakarus nuo jo, aukštame, stačiame kalno skardyje. Kalno apačia ir viršus apaugęs spygliuočių mišku. Istorikas Vakušti XVIII amžiuje rašė: "Čia yra daug urvų iškirstų uoloje, jos ir cerkvė yra neprieinama tvirtovė".

Abuchalo olos buvo naudojamos gynybai ir aplinkiniams gyventojams slėptis nuo priešų. Į jas galima užlipti ik iš rytinės ir vakarinės kalno pusės, kalno apačioje - gilus upelio kanjonas. Ant vakarinio kelio į olas stovi aukšta akmeninė siena. Kompleksas atsirado XVII-XVIII amžiuje.

Freska Abuchalo vienuolyne Abuchalo vienuolynas Abuchalo vienuolynas
Freska Abuchalo vienuolyne Abuchalo vienuolynas Abuchalo vienuolynas

Vienuolynas buvo 8 olose, iškirstose įvairiuose lygiuose. Vienuolynas nukentėjo nuo žemės drebėjimo 1940 metais. Pirmoji ir antroji ola - nedideli kambariai, trečioji - suapavalinta plytomis, sienos tinkuotos. Prie antros olos yra aikštelė, kurios viršuje yra įėjimas į ketvirtą olą, iš jos - į penktą. Šeštame urve pastatyta akmeninė siena, iš jo, siauru tuneliu patenkame į nedidelę aikštelę iš kurios patenkame į 7 olą. Jos trys sienos iš plytų, tinkuotos, ketvirtoji - gerai nušlifuota uola. Ši ola jungiasi su cerkve, pastatyta iš plytų, tinkuotomis sienomis, kurios anksčiau buvo ištapytos. Prie įėjimo, dešinėje išliko nedidelė freska.

Gruzija

Palandžioti po olas ir buvusį vienuolyną labai įdomu, tarsi miniatiūrinė Vardzija. Gamta aplinkui nuostabi, spygliuočių miškai, gilūs upelių tarpekliai, vietos beveik negyvenamos.
© 2015 J.D.Endriukaitis