Armazischevi tarpeklis

Armazischevi (არმაზისხევი) - Mccheta miesto vakarinis priemiestis, dešiniajame Mtkvari upės krante, prie Armazischevi upės žiočių, 2 km į vakarus nuo miesto centro. Gyvenvietė 1,5 km siaura juosta ištįsusi dešiniajame Mtkvari upės krante, jos rytinėje dalyje yra Mccheta geležinkelio stotis ir tiltas per Mtkvari.

Kelias į Armazi vienuolyną Armazi vienuolynas Armazi vienuolynas
Kelias į Armazi vienuolyną Armazi vienuolynas Armazi vienuolynas
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:PlamenB

Gyvenvietė šioje vietoje atsirado Vėlyvajame Bronzos - Ankstyvajame Geležies amžiuose, vėliau čia buvo laidojami Iberijos karalystės didikai - pitiachšai. Pirmieji archeologų kasinėjimai čia atlikti 1937-1946 metais. Ankstyviausi archeologų rasti palaidojimai buvo Bronzos-Geležies amžių. Atkasti antikos ir ankstyvųjų viduramžių Iberijos didikų kapai, akmeniniai sarkofagai, mauzoliejus, taip pat rūmų, pirties, vandentiekio, puodžių dirbtuvių ir vyno rūsio griuvėsiai.

Labai turtingi radiniais II-III amžiaus Iberijos didikų - pitiachšų kapai. Juose rasta: auksiniai diržai, auksinės durklo makštys, diadema, karoliai, apyrankės, auskarai, žiedai ir kiti dirbiniai iš aukso papuošti almadinais, smaragdais, nefritu, safyrais, ametistais, agatais, malachitu, žydru oniksu, deimantais ir kitais brangakmeniais bei pusbrangakmeniais. Daug dirbinių yra su išraižytais užrašais ar paveikslais. Kai kurie užrašai yra iš karto dviem, graikų ir aramėjų kalbomis, tai vieninteliai tokie antikos laikų radiniai.
Gaila, bet kasinėjimų teritorija aptverta betonine tvora, lankytojai neįleidžiami.

Kelias į Armazi vienuolyną Kelias į Armazi vienuolyną Kelias į Armazi vienuolyną
Armazi vienuolynas Armazi vienuolynas Armazischevi upė
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:levani gogoladze

Gruntinis kelias į Armazischevi upės tarpeklį prasideda vakarinėje gyvenvietės pusėje. Iki Armazi vienuolyno apie 2 km nelabai geros kokybės gruntiniu keliu.
Armazi Dievo Motinos vienuolynas (არმაზის ღვთისმშობლის ეკლესია) yra dešiniajame Armazischevi upės krante, labai gražioje vietoje.

Gruzija

Vienuolyno kompleksą sudaro: tarp 1150-1178 metų pastatyta cerkvė, šiaurinėje jos pusėje pristatytas į kriptą panašus pastatas, XVI-XVII amžiuje pastatyta varpinė ir viduramžiais pastatytų sienų griuvėsiai. Jaukus ir gražus vienuolynas pastatytas iš plytų ir skaldytų akmenų. Cerkvės viduje išliko freskų fragmentai.
Vienuolynas neseniai atstatytas, ne taip seniai čia buvo tik griuvėsiai. Aukščiau vienuolyno stovi didelis medinis gyvenamasis pastatas.

Kelias į Armazi vienuolyną Kelias į Armazi vienuolyną Kelias į Armazi vienuolyną
Armazi tvirtovė Armazi tvirtovė Armazi tvirtovė
Author:Ch.Beso Author:levani gogoladze Author:trinitrot

Iš vienuolyno palei Armazischevi upę, miškingu ūksmingu tarpekliu, kyla takas į Armazi tvirtovę. Taku, nuo vienuolyno iki tvirtovės apie 1 km.
Armazi tvirtovė (არმაზის ციხე) pastatyta XIII-XV amžiuje ant vieno iš aukštesnių apylinkėse kalnų. Tvirtovę sudaro bokštas ir siena. Tvirtovė labai apgriuvusi, bokštas išliko geriau.
Tvirtovė siena supa trapezoido plano (26x27,5 m) kiemą, trikampės prizmės formos, 13,5 m ilgio, bokštas stovi pietinėje tvirtovės pusėje, jame išliko dideli langai. Išliko vartų pietrytinėje tvirtovės pusėje pėdsakai. Iš sienų išliko tik apatinis jų trečdalis.
Nuo tvirtovės atsiveria puikus Armazischevi tarpeklio ir aplinkinių kalnų vaizdas.

© 2016 J.D.Endriukaitis