Keda municipalitetas

Keda municipalitetas

Keda municipalitetas (ქედის მუნიციპალიტეტი) yra Žemutinėje Adžarijoje. Municipalitetas vakaruose ribojasi su Chelvačauri, šiaurėje - su Kobuleti, rytuose - su Šuachevi municipalitetais, pietuose - su Turkija.
Beveik municipaliteto viduriu teka Ačarisckali upė 50-300 m aukštyje), į šiaurę nuo jos - Mescheti kalnagūbris (aukščiausia viršūnė - Gvnca (2153 m)) ir jo atšakos, į pietus - Šamšaveti kalnagūbris (aukščiausia viršūnė - Gvnca (2441 m)) ir jo atšakos.
Municipaliteto plotas 452 km², didelė jo dalis apaugusi miškais. Kalnų šlaitai apaugę bukais ir kaštonais, po jais auga rododendrai, azalejos, lazdynai, gervuogės, lauravyšnės. Taip pat auga laukinės kriaušės, obelys, slyvos, vyšnios ir persimonai. Kylant aukštyn - mišrūs miškai, spygliuočių miškai, subalpinė ir alpinė augmenija. Miškuose veisiasi šernai, elniai, Kaukazo ir europinės stirnos, Kaukazo meškos, vilkai, šakalai, lapės, barsukai, ežiai ir įvairios gyvatės.

Didžiausios municipaliteto upės: Ačarisckali ir jos intakai Akvareta, Cionarisickali, Kalaskuris, Chochnisckali, Dologani ir Barcchara.
Municipaliteto klimatas subtropinis, vidutinis metinis kritulių kiekis 1500 mm.
Pagrindinis municipaliteto kelias - Transadžarijos (Batumi-Achalciche) kelias. Kitas svarbus kelias - Keda-Merisi-Silibauri.
Municipalitete yra 64 kaimai, 2009 metais jame gyveno 20 317 žmonių, administracinis centras - Keda miestelis.

Transadžarijos kelias Transadžarijos kelias Transadžarijos kelias
Transadžarijos kelias Transadžarijos kelias Transadžarijos kelias
Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič

Keda rajonas garsus tabaku, sakoma, kad net Batumyje rasti jo sunkoka, reikia ieškoti pačioje Kedoje. Tabakas galėtų tapti firmine rajono preke, bet tai panašu į primirštą legendą: nedaug kas apie šį tabaką girdėjo, dar mažiau jį matė.
Municipalitete yra apie dešimtis mečečių, jos pasislėpusios kaimuose, rasti jas sunkoka. Kartais jos panašios į paprastą namą, be minareto. Seniausiai, XIX amžiaus pradžioje, pastatyta mečetė yra Acho kaime. Senovinių cerkvių rajone nėra.
Municipalitete yra trijų tvirtovių liekanos: prie Gulebi, Kveda Agara ir Zendidi kaimų. Iš tvirtovių ne daug kas išliko, nieko labai įdomaus.
Iš municipaliteto senovinių statinių geriausiai išliko arkiniai tiltai: nesunkiai pasiekiami, prie pat Transadžarijos kelio yra Machunceti ir Dandalo tiltai, kiek atokiau - Coniarisi ir Sagoreti tiltai.

Gruzija

Municipaliteto gamta labai graži, jame geros galimybės trekingui ar kelionėms kalnų dviračiais. Kalnuose yra apie dešimtis krioklių, daugumas iš jų yra atokiai, pasiekiami tik pėsčiomis. Populiariausias iš krioklių - netoli Transadžarijos kelio esantis Machunceti krioklys.
Paskutiniu metu turistų srautas rajone padidėjo, palei Transadžarijos kelią įsikūrė nemažai kavinukių, suvenyrų kioskų. Svečių namai (kai kurie vadinasi vyno namais) yra Merisi, Pirveli Maisi, Vaio, Gegelidzeebi ir Gobroneti kaimuose.

Coniarisi tiltas Dandalo tiltas Sagoreti tiltas
Coniarisi tiltas Dandalo tiltas Sagoreti tiltas
Author:Merabi Merabi

Keda (ქედა) - nedidelis miestelis prie Adžarackali upės, municipaliteto administracinis centras. Jame yra nedidelis muziejus, Turizmo informacijos centras, mineralinio vandens šaltiniai. Plačiau Keda miestas.
Coniarisi (წონიარისი) - kaimas Cioniarisckali upės (dešiniojo Ačarisckali intako) dešiniajame krante, 450 m aukštyje, 12 km į šiaurės rytus nuo Keda, 3 km į šiaurę nuo Transadžarijos trasos. 529 gyventojai (2002).
Kaime yra XII amžiaus akmeninis arkinis tiltas per Cioniarisckali upę, kadaise buvęs ant kelio jungusio Ačarisckali upės slėnį su Kintriši upės slėniu ir Gurija. Tilto ilgis 22 m, plotis - 2,5-3,8 m, aukštis - 8,7 m.
Dandalo (დანდალო) - kaimas Ačarisckali upės kairiajame krante, 320 m aukštyje, prie Transadžarijos kelio, 19 km į rytus nuo Keda. 485 gyventojai (2002). Dandalo yra sąlyginė riba tarp Žemutinės ir Aukštutinės Adžarijos.
Netoli kaimo, prie pat Transadžarijos kelio, yra IX-X amžiuje pastatytas akmeninis arkinis tiltas, vienas iš gražiausių Adžarijoje. 2008 metais tiltas restauruotas.
Gulebi (გულები) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, pietiniame kalnagūbrio šlaite, 1,5 km į šiaurės rytus nuo Keda. 291 gyventojas (2002).
Kaime yra Gulebi tvirtovės liekanos. Iš tvirtovės išliko tik pamatai, čia rasta XII-XIII amžiaus išdažytos keramikos šukės.
Kveda Agara (ქვედა აგარა) - kaimas Kalaskuris upės (dešiniojo Ačarisckali intako) dešiniajame krante, 320 m aukštyje, 6 km į vakarus nuo Keda. 97 gyventojai (2002).
Į vakarus nuo kaimo, buvusiame Sagoreti kaime yra XI-XII amžiaus akmeninis arkinis tiltas per Čančacheti upę. Tilto ilgis 16 m, plotis - 2,6 m.
Netoli tilto yra XI-XII amžiaus Civasula tvirtovės griuvėsiai. Tvirtovės pavadinimas kilo nuo jos buvusio savininko Civadze pavardės./p>

Merisi Merisi kaimo apylinkės Merisi kaimo apylinkės
Merisi Merisi kaimo apylinkės Merisi kaimo apylinkės
Author:Vlad_Jijavadze Author:edo turmanidze Author:edo turmanidze

Merisi (მერისი) (iki 1948 metų Kešioghlebi, Ortamela) - kaimas Akavrela upės dešiniajame krante, 700 m aukštyje, 9 km į pietryčius nuo Keda. 337 gyventojai (2002).
Sovietiniais laikais Merisi buvo vienas svarbiausių vynuogininkystės centrų, vėliau vynuogynai buvo sunaikinti. Dabar gyventojai augina Čkaveri, Colikauri ir Aligote vynuogių rūšis. Kaime daro neblogą vyną.
Kaimo apylinkės labai gražios, yra Merisi krioklys, natūralus vandens baseinas, Merisi - patogus pradinis taškas trumpiems radialiniams trekingams ar pasivažinėjimas kalnų dviračiais.
Kaime yra 6-8 vietų Temur Devadze svečių namai. Nakvynė su maitinimu juose kainuoja 50 GEL.
Zeda Machunceti (ზედა მახუნცეთი) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, 300 m aukštyje, prie Transadžarijos kelio, 9,5 km į vakarus nuo Keda. Prie kaimo yra IX-X amžiaus akmeninis arkinis tiltas ir aukštas krioklys. Plačiau Machunceti.
Zendidi (ზენდიდი) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, 1 km į šiaurės vakarus nuo Keda. 322 gyventojai (2002).
Prie kaimo yra Zendidi tvirtovės liekanos. Iš buvusios tvirtovės 50 m ilgio sienos išliko jos 110-130 cm storio apatinės dalys. Viduramžiais tvirtovė saugojo svarbų prekybinį kelią ėjusį Ačarisckali upės slėniu.

© 2014 J.D.Endriukaitis