Abaša upės kanjonas

Abaša upės kanjonas dar vadinamas Gačedili kanjonu, Martvili kanjonu, prasideda Gačedili kaime, prie kelio Martvili-Didi Čkoni tilto, 6,1 km šiaurę nuo Martvili centro. Kanjono ilgis 2400 m, sienų aukštis - 20-40 m.
Žemutinėje kanjono dakyje rasti prieš 75 milijonus metų gyvenusių dinozaurų suakmenėję kaulai. 2011 metais mokslininkai kanjone esančioje oloje rado vienas seniausių žmonių kaulų nuolaužas, taip pat senai išnykusių gyvūnų kaulus, jų tarpe urvinio lokio ir bizono.
Kanjone visada vėsu, net jei ir viršuje +40° C, čia galima pailsėti nuo karščio, išsimaudyti. Vanduo Abaša upėje nėra labai šiltas.

Gačedili užtvanka, kanjono pradžia Gačedili užtvanka, kanjono pradžia Abaša kanjonas
Gačedili užtvanka, kanjono pradžia Gačedili užtvanka, kanjono pradžia Abaša kanjono pradžia
Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis

Kanjonas prasideda iš karto pasroviui nuo nedidelės hidroelektrinės užtvankos, aukštutinė jo dalis yra apie 250 m ilgio, kanjonas labai siauras, vietomis prieinamas iš viršaus, arba iš apačios vandeniu. Žemiau pasroviui kanjonas kiek išplatėja, čia yra keletas krioklių, kuriuos galima pasiekti nuo kelio kairiajame upės krante. Apytiksliai už 500 m nuo aukštutinės dalies, už krioklių prasideda žemutinė kanjono dalis, jos pradžioje yra 12 m aukščio krioklys. Už 400 m nuo žemutinės kanjono dalies pradžios yra tiltas, dar už 250 m upės kairysis krantas nestatus, čia sezono metu būriuojasi daug "taksistų" su pripučiamomis valtimis, siūlančių savo paslaugas, nes žemutinę kanjono dalį apžiūrėti galima tik valtimis, ar, priklausomai nuo vandens lygio upėje, nemokamai - briste-plaukte.
Siūlomos valtys yra 4-6-vietės, už jas prašo 60 GEL sezono metu, pavasarį ir rudenį - 50 GEL. Valtininkai plukdo prieš srovę iki krioklio apie pusvalandį, čia yra dvi seklios vietos, kuriose reikia išlipti ir pertemti valtį. Iškyla panaši į raftingą "light", drasiai galima pasiimti fotoaparatus. Sezono metu, didelis minusas, kad čia kartais būna nemažai žmonių.
Prie krioklio upė gana gili, čia nebloga vieta maudytis. Nuo čia valtininkai jus parplukdo atgal.

Abaša kanjonas Abaša kanjonas Abaša kanjonas
Kanjono pirmosios dalies pabaiga Antrosios kanjono dalies pradžia Antrosios kanjono dalies pradžia
Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis

Šią vietą galima pasiekti nuo to pačio Martvili-Didi Čkoni kelio. Už 5,2 km nuo Martvili centro kairėje kelio pusėje yra didelė automobilių stovėjimo aikštelė. Čia yra oficialus įėjimas į kanjoną. Bilieto kaina 10 GEL. Nuo čia iki upės apie 250 m.
Kanjonas pasroviui dar tęsiasi 950 m iki tilto per upę, šią atkarpą vietiniai vadina žemutiniu kanjonu. Šis tiltas yra 4,3 km nuo Martvili, tik 100 m nuo pagrindinio kelio.
Jį taip pat galima pasiekti akmeniniu taku nuo pagrindinio kelio, beveik atkarpos viduryje. Čia virš kanjono yra kavinukė. Čia galima maudytis, todėl sezono metu čia būna nemažai žmonių, čia kepa šašlikus, vieta kiek šiukšlina. Turint šiokią-tokią kanjoningo patirtį galima nusileisti iki kanjono pabaigos.
Rekomenduoju neapsiriboti kanjono apžiūra iš turistams skirtos vietos, bet pažiūrėti kanjoną ir nuo tiltų, paėjėti nuo pagrindinio kelio iki krioklių. Viršutinė kanjono dalis, kriokliai ir atkarpa žemiau "taksistų" man paliko neblogesnį įspūdį.

Abaša kanjonas Abaša kanjonas Abaša kanjonas
Antrosios kanjono dalies pradžia Krioklys kanjone Antroji kanjono dalis
Author:J.Endriukaitis Author:Антон Кандакчян Author:Антон Кандакчян
© 2016-18 J.D.Endriukaitis