Nikorcminda soboras. Rača

Nikorcminda (ნიკორწმინდა) soboras pastatytas XI amžiuje, beveik vienintelė stambi architektūros įžymybė Račoje ir vienintelė Račoje cerkvė pastatyta Gruzijos Aukso amžiaus laikotarpiu. Gana nesunkiai pasiekiamas, įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo objektų sąrašą.

Soboras buvo pastatytas karaliaus Bagrat III valdymo laikais, to pačio, kuris pastatė Bagrati katedrą Kutaisyje. Soboras pastatytas 1010-14 metais, kai Bagrat III kariavo Kachetijoje. Galima spėti, kad soboras pastatytas pagal cerkvės Kumurdo kaime tipą, į kurią jis truputį panašus pagal planą. Veliau soboras truputį apnyko, ir 1534 metais Imeretijos karalius Bagrat jį atrestauravo ir ištapė freskas. Šios freskos neblogai išsilaikė iki šiol. 2012 metais freskas restauravo, ir paaiškėjo, kad jų autorius Džavachadze.

Nikorcminda soboras Nikorcminda soboras Nikorcminda soboras
Nikorcminda soboras Nikorcminda soboras Nikorcminda soboras

Soboras yra pačiame Nikorcminda kaimo centre, netoli kelio Tkibuli-Ambrolauri. Jis aptvertas neaukšta akmenine tvora, šalia jos keletas medžių, suoliukas, prie vartų nedidelė parduotuvė. Už tvoros yra gana vėlyvos statybos varpinė ir soboras. Soboras iš išorės atrodo įprastos kryžiaus-kupolo architektūros, bet įprastas tik žiūrint iš išorės. Viduje jis visiškai neįprastas, neturintis analogų Gruzijoje. Sobore yra rytinė apsida, nėra vakarinės, užtat yra po dvi šiaurines ir pietines apsidas. Panašios architektūros yra cerkvė Kumurdo kaime, bet joje šiaurinės apsidos išdėstytos lygiagrečiai viena kitai, o čia kaip ir kampu.

Gruzija

Panaši savo išplanavimu ir Bočorma cerkvė Kachetijoje. Gali būti, karalius Bagrat nužiūrėjo šią planuotę karo žygio į Kachetiją metu.
Soboro išplanavimas taip ir liko eksperimentinis - tokių cerkvių daugiau nestatė. Tame amžiuje Gruzijoje po truputį atsisakė tetrachoncho ir monoapsidinių cerkvių statybos. Cerkvės tapo daugiau kvadratinės - taip patogiau.
Cerkvės visas vidus XVI amžiuje ištapytas įspūdingomis freskomis. Jos išsilaikė labai neblogai.
Jeigu važiuoti iš Kutaisio per Tkibuli, pro Šaori vandens saugyklą, iš kart už jos bus Nikorcminda kaimas ir nuo kelio gerai matomas soboras. Kaimą galima pasiekti "maršrutke" iš Kutaisio į Ambrolauri. Kelionė ja kainuoja sąlyginai nemažai - 10 GEL.

Nikorcminda soboro viduje Nikorcminda soboro viduje Nikorcminda soboro viduje
Nikorcminda soboro viduje Nikorcminda soboro viduje Nikorcminda soboro viduje
© 2014 J.D.Endriukaitis