Gori miestas

Gori žemėlapis

Gori (გორი) - didelis miestas prie Liachvi ir Mtkvari upių santakos, 588 m aukštyje, srities ir municipaliteto centras. Mieste gyvena apie 55 000 žmonių, tai ketvirtas pagal dydį Gruzijos miestas.
Miesto šiauriniu pakraščiu eina kelias S1 Tbilisi-Kutaisi, vakariniu - Tbilisi-Poti geležinkelis. Atstumas geležinkeliu iki Tbilisio 76 km. Pagrindiniai keliai Gori jungia su Kareli (keliu S1 - 26 km, per Skra - 24 km), Cchinvali (iki Ergneti 30 km, toliau kelias uždarytas), Kaspi (37 km) ir Mccheta (per Kavtischevi - 61 km, keliu S1 - 63 km).
Gori klimatas yra pereinamasis tarp karšto stepių ir vidutiniškai drėgno, su karštomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 10,9° C, sausio -1,2° C, rugpjūčio +22,5° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 585 mm. Daugiausiai kritulių iškrenta gegužę (76 mm), mažiausiai - rugpjūtį (34 mm) ir sausį (30 mm).
Gori yra vienas seniausių Gruzijos miestų. Miestas pavadinimą gavo nuo senovinės tvirtovės Gorakisa. Metraščiuose Gori minimas nuo VII amžiaus, nors kai kurie šaltiniai teigia, kad miestą XII amžiaus pradžioje pastatė karalius Davidas Statytojas. Archeologai rado labai senus ir naujesnius kultūrinius sluoksnius. Gori teritorijoje rasta Bronzos amžiaus gyvenvietė ir III amžiaus p.m.e. Kura-Aras kultūros gyvenvietė. 1946 metais nuošliauža nuo Gori tvirtovės kalno atidengė antikos laikų kultūrinius sluoksnius.

Gori stovėjo svarbių kelių sankryžoje, buvo Šida Kartli centras. 1292 metais, pasinaudoje chaosu Gruzijoje po mongolų įsiveržimo, Gori užėmė osetinai. 1326 metais juos išvijo karalius Giorgi V. 1477 metais Ak-Kojunlu šachas Uzun-Hasan netikėtai užpuolė Gori ir užėmė jį be kovos, bet greitai pasitraukė. XVI amžiuje trumpam Gori buvo užėmęs Irano šachas Tamaz I. XVI amžiuje, Otomanų valdymo pabaigoje, Gori buvo jų atspirties vieta. 1599 metais karalius Simeonas I netikėtai užpuolė Gori, užėmė tvirtovę ir išžudė turkų įgulą. 1614 metais Gori užėmė Irano šachas Abass I. Prancūzų keliautojas Jean Chardin XVII amžiuje rašė, kad Gori yra svarbus prekybos centras. 1723 metais Gori užėmė turkai, jie čia išbuvo keletą metų. 1735 metais Gori kontrolę perėmė persai. XVIII amžiaus 40-aisiais Gori vėl tapo pavaldus Kartli karaliams.
Gori miesto teises gavo 1801 metais. 1914 metais mieste gyveno 25 700 žmonių. 1920 metais įvyko stiprus žemės drebėjimas, sugriuvo visos cerkvės ir pastatai, gyventojų sumažėjo iki 5 tūkstančių. 1930-aisias miestą pradėjo atstatinėti beveik iš naujo, todėl labai senų pastatų mieste beveik nėra.

Gori Gori Gori
Gori panorama Gori katedra Gori cerkvė
Author:vasogeo Author:vasogeo Author:PlamenB

Įdomesni miesto objektai: Gori tvirtovė, Gori katedra ir teatras, Istorijos ir Stalino muziejai, stalininio ampyro pastatai, modernios architektūros Justicijos rūmai. Miesto vaizdą kiek gadina pramoniniai pastatai.
Iki 2010 metų centrinėje miesto aikštėje stovėjo 6 m aukščio Stalino skulptūra, dabar perkelta į Stalino muziejų.

Gruzija

Pagrindinė miesto gatvė - Stalino prospektas. Ji prasideda dešiniajame Mtkvari upės krante, netoli geležinkelio stoties, tiltu kerta Mtkvari, eina į šiaurę pro centrinę aikštę ir srities administracijos pastatą, kerta Čavčavdze prospektą, eina abipus Stalino parko, kerta Kutaisi gatvę, toliau kitais pavadinimais eina iki šiaurinių miesto pakraščių. Paraleliai Stalino prospektui, į rytus nuo jo, eina Davido Statytojo (Davit Agmašenebeli) prospektas atsiremiantis į kelią S1 Tbilisi-Kutaisi. Platus Davido Statytojo prospektas eina per nuobodžius, vienodus miesto kvartalus, jo pradžioje, prie sankryžos su karalienės Tamaros gatve yra viešbutis Victoria, šiaurinėje pusėje - modernus policijos pastatas.
Stalino prospektas dalina miestą į dvi dalis: įdomesnę vakarinę ir visai neįdomią rytinę.
Kita svarbi miesto gatvė - Čavčavadze prospektas. Ji prasideda nuo tilto per Liachvi upę, eina piečiau turgaus ir autobusų stoties, praeina pro Dramos teatrą ir skverą priešais jį, kerta Stalino prospektą, sankryžos pietinėje pusėje - centrinė Gori aikštė. Toliau prospektas kerta Bagrationi gatvę ir Agmašenebeli prospektą ir baigiasi rytiniame miesto pakraštyje. Atkarpoje nuo Čavčavadze gatvės pradžios iki Stalino prospekto ir Stalino prospekte turistui reikalingos įstaigos: bankų filialai, bankomatai, parduotuvės, maitinimo įstaigos ir kt.

Gori Gori Gori
Gori centrinė aikštė Gori policijos pastatas Gori restauruotas kvartalas
Author:bds Author:nikapolice Author:Anuar T

Miesto apžvalgą galima pradėti nuo jo centrinės aikštės. Einant Stalino prospektu į šiaurę už 200 m pasieksime Stalino parką. Šioje atkarpoje, kairėje gatvės pusėje, yra labai neblogas, jaukus ir sąlyginai nebrangus restoranas su žvėrių iškamšomis vitrinoje. Einant parko pakraščiu matome Stalino namelį, už 300 m nuo parko pradžios pasieksime pagrindinį muziejaus pastatą. Priešais jį, dešinėje gatvės pusėje, stalininės architektūros viešbučio Inturist pastatas.
Vakarinėje Stalino parko pusėje, maždaug per jo vidurį, į prospektą atsiremia Kirion II gatvė. Jos pradžioje, Nr.12, yra Sergi Makalatia Gori Istorijos ir Etnografijos muziejus, veikiantis kasdien, išskyrus sekmadienius ir pirmadienius, 9:30-17:30. Bilieto kaina 3 GEL.
Muziejuje eksponuojama: archeologinė kolekcija nuo IV-III amžiaus p.m.e. (keramika, papuošalai, ginklai); XVIII-XIX amžių etnografijos kolekcija (Gruzijos ir Karabacho kilimai, tekstilė, aukso gijomis siuvinėti religiniai drabužiai); numizmatikos kolekcija ir kt.
Stalino muziejaus šiaurėje eina Kutaisio gatvė. Joje, priešais Stalino parko šiaurės vakarų kampą rasime Turizmo informacijos centrą, šalia jo keletą suvenyrų parduotuvių ir vyno parduotuvė.
Informacijos centre galima rasti keletą žemėlapių, tarp jų gana primityvoką Gori miesto žemėlapį.
Toliau eidami Kutaisio gatve atsiremsime į Gogebašvili gatvę. Ja pasukę į kairę, už 200 m metrų pasieksime Gori tvirtovės papėdę ir Gori soborą. Soboras perdarytas iš 1806-1810 metais pastatytos katalikų bažnyčios.
Kitos Gori cerkvės nėra didelės ir išraiškingos. Kadaise mieste cerkvių buvo daug, tarp jų 3-4 armėnų. 1920 metų žemės drebėjimas sugriovė dauguma jų, išlikusias "pribaigė" sovietai.
Į pietus nuo soboro, prie Cereteli gatvės, yra neseniai restauruotas, jaukus kvartalas.
Nuo soboro eidami į vakarus 26 Maisi gatve, už 300 m, kairėje, pamatysime paminklą stovintį Gori tvirtovės papėdėje.

Gori mieste Gori Gori
Gori mieste Gori Justicijos rūmai Gori geležinkelio stotis
Author:J.D.Endriukaitis Author:Warwick A Sellens Author:Warwick A Sellens

Į vakarus nuo paminklo didelis Gori turgus. Turgus pagrindinis maisto ir daiktų Šida-Kartli šaltinis, jame zuja bobutės su karštais chačiapuriais, neblogas prieskonių pasirinkimas, galima netgi rasti turkiškai paruoštos kavos.
Į pietus nuo turgaus, prie Čavčavadze prospekto yra Gori autobusų stotis. Iš jos važiuoja daug "maršrutkių" po rajoną ir už jo ribų. Šalia yra kavinukė ir nebrangi, nebloga maitinimo įstaiga. Iš stoties autobusiukai važiuoja į: Batumi (16 GEL,09:30), Kutaisi (8 GEL), Samtredia (10 GEL), Bagdati (10 GEL, 12:10), Achalciche (7 GEL, 08:30, 14:30), Boržomi (5 GEL, 12:40, 16:10), Chašuri (3 GEL, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 13:20, 14, 14:40, 15:00), Sačchere (6 GEL, 15:50), Kareli (2.50 GEL), Zestafoni (6 GEL), Kobuleti (15 GEL).
Prie autobusų stoties yra modernios architektūros Justicijos rūmų pastatas, priešingoje Čavčavadze prospekto pusėje - stadionas, už jo miesto parkas.
Gori geležinkelio stotis yra miesto pietuose, už tilto per Mtkvari upę. Pastatas nedidelis, maitinimo įstaigų šalia jos nėra, tik maisto parduotuvė, ir, kiek atokiau, kepykla. Prie stoties įprastai sukiojasi keletas taksistų. Gori stoja visi pravažiuojantys traukiniai, apie 15 per dieną. Tvarkaraštį rasite railway.ge.
Mieste yra trys viešbučiai, du iš jų - Inturist ir Georgia yra Stalino prospekte, kainos juose nuo 70 GEL už dvivietį kambarį. Viešbutis Victoria yra prie Agmašenebeli ir karalienės Tamaros gatvių sankryžos, dvivietis kambarys nuo 60 GEL. Gori yra apie 10 svečių namų, kainos nuo 20 GEL iki 60 GEL.

© 2016 J.D.Endriukaitis