Čeremi senovinis miestas

Čeremi (ჭერემი) - nedidelis atkampus kaimas Gurdžaani municipaliteto vakaruose, Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Čermisckevi upės aukštupyje, 1000 m virš jūros lygio, 18 km į vakarus nuo Gurdžaani. 2002 metais kaime gyveno 114 žmonių.

Į vakarus nuo kaimo yra senovinis (įkurtas V amžiuje) Čeremi miestas. Čia yra karaliaus Vachtango Gorgasali rūmų, atrastų 1984-85 metais, liekanos, apgriuvusios X amžiaus Šv.Marijos, V amžiaus Šv.Giorgi, V amžiaus Šv.Barbare, V amžiaus Šv.Davido cerkvės ir VIII-IX amžiaus vyskupo rūmai. Šiuo metu pastatai restauruojami, kai kurie iš jų atstatyti, Čeremi stengiamasi paversti įdomiu turistiniu objektu.

Čeremi. Šv.Marijos cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė
Čeremi. Šv.Marijos cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė

Senovėje Kachetijoje kažkodėl buvo įprasta statyti miestus aukštai ant kalno. Ant kalno pastatyti Udžarma, Kvetera, Bočorma, taip pat ir Čeremi. V amžiuje karalius Vachtangas Gorgasali įkūrė ar atstatė Čeremi. Metraštyje "Vachtango Gorgasali gyvenimas" rašoma: "Ir pasodino vieną vyskupą ... jo atstatytame Čeremi ir ten pastatė miestą tarp dviejų cerkvių, kurias pats ir pastatė". Tada Kachetijoje įkurta Čeremi vyskupija. Apie 457 metais persų karaliaus kariuomenė (metraštyje jis vadinamas Chosro) užėmė Chornabudži, Čeremi ir Velisciche miestus, metraštyje Čeremi vadinama tvirtove. Vėliau Čeremi palaipsniui neteko savo, kaip politinio ir religinio centro, reikšmės. 1757 metais miestą sugriovė įsiveržę dagestaniečiai. XVIII amžiuje Čeremi vyskupiją panaikino, jos valdas paskirstė tarp kaimyninių Alaverdi, Bodbe ir Ninocminda vyskupijų. 1777 metais Čeremi vietovė prijungta prie Bodbe vyskupijos.

Čeremi. Vyskupo rūmų griuvėsiai Čeremi. Vyskupo rūmų griuvėsiai Čeremi. Šv.Giorgi cerkvė
Čeremi. Vyskupo rūmų griuvėsiai Čeremi. Vyskupo rūmų griuvėsiai Čeremi. Šv.Giorgi cerkvė

Dabar Čeremi - tykus kaimas. Jo centre galima pamatyti keistoką pastatą, ar tai sanatoriją arba mokyklą. Jame galėtų įsikurti neblogas viešbutis, jeigu į Čeremi būtų nutiestas geras kelias. Netoliese - aukštų sienų griuvėsiai - tai buvę vyskupo rūmai, manoma pastatyti X amžiuje.

Gruzija

Keista, bet miesto gynybinių sienų likučių niekur nesimato. Čeremi Šv.Marijos soboras stipriai apgriuvęs - stogas nugriuvęs, pietinė siena pakrypusi, dabar ją palaiko plieniniai lynai. Netgi neaišku ar tai buvo bazilika ar cerkvė su kupolu. Panašiau į baziliką.
Šv.Giorgi ir nedidelė Šv.Barbare cerkvės restauruotos.
Kai kur rašoma, kad Čeremi yra IV amžiuje pastatyta laidojimo kripta vadinama "Čeremi kvadratu" ir, kad netoliese yra Čeremi tvirtovė ar pilis, bet vietiniai gyventojai jų buvimo vietos nežino. Apie 5 km nuo kaimo yra dar viena sena cerkvė, bet gana primityvi, kažin ar verta jos ieškoti.

Čeremi. Šv.Barbare cerkvė Čeremi. Šv.David cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė
Čeremi. Šv.Barbare cerkvė Čeremi. Šv.David cerkvė Čeremi. Šv.Marijos cerkvė

Norint patekti į Čeremi iš Gurdžaani keliu į Telavi reikia važiuoti 9 km iki Zegaani kaimo, jame pagrindinis kelias prieš pat tiltą per Čermischevi upę suka dešinėn, reikia važiuoti tiesiai žvyrkeliu (yra rodyklė), už 130 m pasukti į dešinę. Už 100 m žvyrkelis pasuka kairėn, ir Čermischevi upės slėniu eina į Čeremi kaimą. Žvyrkelis nėra labai geros kokybės, duobėtas, juo iki Čermemi apie 15 km. Pakeleivingą mašiną "pasigauti" beveik neįmanoma, per dieną šiuo keliu pravažiuoja tik keletas automobilių.

© 2015 J.D.Endriukaitis