Velisciche

Velisciche (ველისციხე) - didelis kaimas Alazani slėnio vakariniame pakraštyje, Čermischevi upės kairiajame krante, 380 m virš jūros lygio, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 7,5 km į šiaurę nuo Gurdžaaani. 2002 metais kaime gyveno 6385 žmonės.
Kaime prasideda kelias į Kvareli, yra viduramžių cerkvės, keli restoranai, "Numisi" vyno muziejus, sovietiniais laikais kaime buvo netgi teatras.
Velisciche iš gruzinų kalbos verčiasi kaip "tvirtovė lygumoje". Rašytiniuose šaltiniuose Velisciche pirmą kartą minima V amžiaus antrojoje pusėje. Mokslininkai mano, kad ikikrikščioniškų laikų čia jau buvo didelė, tankiai gyvenama, gyvenvietė. Metraštyje "Vachtango Gorgasali gyvenimas" rašoma apie persų kariuomenės įsiveržimą V amžiaus pabaigoje: "Atėjo karalius Chorso ir nusiaubė miestą Kambečovani, tvirtovę Čeremi ir Velisciche". Atrodo, kad tuo metu Velisciche buvo vienas iš didesnių miestų Alazani slėnyje. Minima, kad vėlesniais laikais Velisciche priklausė karalienei Daredžan.

Velisciche - labai didelis kaimas, vakariniu pakraščiu jungiasi su Mukuzani kaimu. Kaimas panašus į miestelį, prie centrinės aikštės netgi yra didelis neveikiančio teatro pastatas.
Kaimo vakariniame pakraštyje eina kelias Gurdžaani-Telavi, nuo jo atsišakoja kelias į Kvareli einantis šiauriniu kaimo pakraščiu ir pagrindinė gatvė einanti kaimo viduriu į rytus. Šios gatvės pradžioje yra 2 aukštų restoranas. Restoranas iš išorės atrodo kaip kaimo valgykla, nors viduje įrengtas neblogai ir kainos pakenčiamos: kava - 1 GEL, šašlykai, ostri, kebabi ir dideli chačapuri po 5 GEL, chinkaliai po 0,5 GEL.
Kaime yra dar vienas restoranas - "Veranda Velisciche".

Velisciche. Dievo Motinos cerkvė Velisciche. Nunisi vyno muziejus Velisciche. Nunisi vyno muziejus
Velisciche. Dievo Motinos cerkvė Velisciche. Nunisi vyno muziejus Velisciche. Nunisi vyno muziejus

Pagrindinis Velisciche turistinis objektas - muziejus "Numisi vyno rūsys" (მარანი ნუმისი) įsikūręs dideliame akmeniniame pastate prie pagrindinės gatvės (yra rodyklė). Pastate yra salė su etnografine ir archeologine ekspozicija ir XVII amžiaus marani (vyno rūsys) su įkastais kvevri. Tarp salės ir marani - laipteliai į rūsį kuriame laikydavo mėsą ir paukštieną. Rūsys tamsus ir vėsus, jame pastovi 14 laipsnių temperatūra.

Gruzija

Muziejuje yra gražiai įrengta vyno degustacijos salė. Muziejaus apžiūra su vyno degustacija kainuoja 5 GEL. Vynai degustacijai - labai neblogi vietinės gamybos vynai iš Rkaciteli ir Saperavi rūšių vynuogių. Muziejus gali suruošti dideles vaišes su karštais patiekalais ir vynu, kurios kainuos apie 30 GEL žmogui.

Velisciche. Dievo Motinos cerkvė Velisciche. Šv.Giorgi cerkvė Velisciche. Šv.Giorgi cerkvė
Velisciche. Dievo Motinos cerkvė Velisciche. Šv.Giorgi cerkvė Velisciche. Šv.Giorgi cerkvė

Kaime yra 3 skirtingo amžiaus cerkvės, ir viduramžių Kvirackhoveli cerkvės griuvėsiai.
Seniausia kaime yra Šv.Giorgi bazilika su galerija aplink ją. Galerija dalinai sugriuvusi, išliko tik šiaurinėje cerkvės pusėje. Daugumos mokslininkų nuomone cerkvė pastatyta V-VI amžiuje. Cerkvės viduje dabar tuščia, altoriaus siena nugriuvusi, ikonų ar freskų nėra. Kaime yra dar XII amžiaus Dievo Motinos cerkvė, bet iš tų laikų išliko tik cerkvės apatinė dalis, viršutinė dalis perstatyta vėlyvaisiais viduramžiais, ant varpinės (arba bokšto) iš plytų pastatyta aukšta, neįprasta varpinė, kurią galima pavadinti Velisciche vizitine kortele.
Velisciche Kvelacminda (Visų Šventųjų) cerkvė pastatyta 1878 metais.

© 2015 J.D.Endriukaitis