Chulo miestas

Chulo (ხულო) - nedidelis kalnų miestelis, aukštai ant dešiniojo Ačarisckali upės tarpeklio šlaito, 923 m aukštyje, Chulo municipaliteto administracinis centras.
2002 metais miestelyje gyveno 1142 žmonės. Žiemą Chulo gyventojų skaičius padidėja, jame žiemoja kalnų kaimelių gyventojai.
Transadžarijos kelias Chulo jungia su Šuachevi (16 km) ir per Goderdzi perėją su Adigeni (54 km).

Miestelis anksčiau vadinosi Chula, jame buvo prekybos namas. Viduramžiais pro Chulo ėjo prekybos kelias per Goderdzi perėją nuo Juodosios jūros pakrantės į Samche-Džavacheti. Otomanų imperijos valdymo laikais Aukštutinės Adžarijos politinis centras iš Schalta persikėlė į Chulo. 1874 metais Chulo gyveno ne daugiau kaip 100 šeimų. Miesto teises Chulo gavo 1964 metais.

Chulo Chulo Chulo
Chulo Chulo Chulo
Author:ADEISHVILI Author:Nariman J Author:Giorgi Jmukhadze

Chulo miestelis nedidelis, centrinė jo dalis yra apie 500x500 m ploto. Miestelio pietiniu pakraščiu eina Transadžarijos kelias. Įvažiuojant į Chulo nuo Batumi pusės, miestelio pradžioje yra autobusų stotelė, prie jos yra keletas parduotuvių ir maitinimo įstaigų, bankomatas. Einant keliu toliau pamatysime Turizmo informacijos centrą (yra rodyklės), prie jo nuo Transadžarijos kelio atsišakoja paraleliai jam einanti Mamuladze gatvė. Einant keliu toliau, už 100 m, dešinėje jo pusėje, yra lyninio keltuvo apatinė stotis, prie jos nedidelis restoranas. Keltuvas kabinose kelia į Tago kaimą, esantį ant kalno kitoje Ačarisckali upės tarpeklio pusėje. Keltuvo kelio ilgis 1700 m, jis pakelia 350 m į viršų. Pakilimas trunka 8-10 minučių, kainuoja 2 GEL. Iš keltuvo kabinos atsiveria puikūs vaizdai, turint laiko, tikrai verta pasivažinėti keltuvu.

Gruzija

Nuo Turizmo informacijos centro einant Mamuladze gatve, už 200 m prieisime kairėje gatvės pusėje stovinčią cerkvę, kiek toliau - paštas. Už 130 m nuo cerkvės Mamuladze gatvė pasuka į šiaurę, netoliese į kairėje pusėje prasideda Tbel Abuseridze gatvė kurioje yra Chulo muziejus ir merija. Prie sankryžos, dešinėje Mamuladze gatvės pusėje yra keletas kavinių. Miestelyje taip pat yra mečetė ir netgi dramos teatras.

Chulo Chulo Chulo mečetė
Chulo Chulo Chulo mečetė
Author:Nicolas Wu Author:Archil Kikvadze Author:Ethem Pehlivan

Nedidelis Chulo muziejus yra Tbel Abuseridze gatvėje Nr.9, dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00, įėjimas nemokamas.
Muziejuje yra 550 eksponatų: adžarų etnografinė kolekcija, tekstilės kolekcija, seni žemės ūkio padargai, vietinių menininkų rankdarbiai ir kt.
Į Chulo važinėja "maršrutkės" iš Batumi (2-3 val., 6-8 GEL), ir nedažnai ir nepastoviai "maršrutkės" į Adigeni ir Achalciche (per Goderdzi perėją).
Prie autobusų stotelės yra nedidelis viešbutis. Nakvynė švariame kambaryje su tualetu ir dušu kainuoja nuo 15 GEL. Chulo galima apsistoti ir privačiuose namuose, apie tai geriausia pasiklausti Turizmo informacijos centre.

Chulo Chulo keltuvas Chulo keltuvas
Chulo Chulo keltuvas Chulo
Author:ADEISHVILI Author:Gio kamadadze Author:Sandro Tsagareli

Į šiaurės rytus nuo Chulo yra XI-XIII amžiaus Učcho arkinis akmeninis tiltas. Jį galima pasiekti vidutinės kokybės keliu per Okruašvilebi ir Duadzeebi kaimus. Tiltas per Diakonidzeebisckali upę jungia Učcho kaimo dalis, neseniai restauruotas. Nuo Chulo iki tilto apie 6 km.
Apie 5 km į šiaurės vakarus nuo Chulo yra Kedlebi slidinėjimo bazė. Joje yra keletas keltuvų, nuo Chulo iki Kedlebi nutiestas naujas betoninis kelias.

© 2016 J.D.Endriukaitis