Achmeta municipalitetas

Achmeta žemėlapis

Achmeta municipalitetas (ახმეტას მუნიციპალიტეტი). Didžioji municipaliteto dalis kalnuota, tik labai nedidelė pietinė rajono dalis yra lygumoje, Alazani slėnyje. Čia gyvena dauguma municipaliteto gyventojų. Municipaliteto plotas - 2207,6 km², gyventojų skaičius - 44 100 (2006). Administracinis centras - Achmeta miestas. Municipalitete yra 61 kaimas, didžiausias iš jų - Matani (5500 gyventojų). Municipalitetą šiaurėje kerta Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio dalis ir Chevsureti kalnagūbris, nuo jų atsišakoja Pirikiti, Acsunta, Makratela, Kacheti, Gombori, Tbatani, Nakerali ir Sperozi kalnagūbriai. Rajono šiaurėje yra Tušetijos istorinis kalnų regionas. Pagrindinės municipaliteto upės: Alazani, Ilto ir Andis Koisu.
Municipaliteto lygumose klimatas vidutiniškai drėgnas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis. Absoliuti maksimali temperatūra 38° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 770-820 mm. 700-1200 metrų aukštyje virš jūros lygio klimatas vidutiniškai drėgnas. Vidutinė sausio temperatūra - 3 °C, liepos 22 °C, absoliutus maksimumas 36 °C, absoliutus minimumas -26 °, vidutinis metinis kritulių kiekis 1200-2000 mm. 1200-2000 metrų aukštyje virš jūros lygio klimatas drėgnas, su šaltomis žiemomis ir vėsiomis vasaromis. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra - 19 C°, vidutinis metinis kritulių kiekis 1500-1700 mm.

Viena iš rajono savotiškų įžymybių Pankisi tarpeklis, kur gyvena čečėnai-kistinai ir nuo karo pabėgę čečėnai. Taip pat municipalitetui priklauso didžioji dalis istorinės kalnų Tušeti srities, kurioje dabar aktyviai vystomas turizmas. Tušetai gyvena ir slėniuose, ypač gausiai Alvani lygumoje. Kartais Tušeti žemėlapiuose pažymėta kaip atskiras rajonas, bet formaliai tai yra Achmeta municipaliteto dalis, o patekti į Tušeti galima tik keliu iš Telavi municipaliteto, kuris prasideda Pšaveli kaime.
Municipalitete yra virš 50 cerkvių ar jų griuvėsių, keletas tvirtovių, Kachetijos karalių rūmų griuvėsiai. Tarp Achmeta ir Zemo Alvani yra gruzinų kultinė istorinė vieta - buvusi Bachrtioni tvirtovė.
Įdomiausi istoriniai paminklai - Alaverdi vienuolynas, Kvetera senovinis miestas, mažai žinomas Matani Cchrakara vienuolynas, kunigaikščių Čolokašvili tvirtovė, Cchrakara rūmai prie Zemo Alvani, Tušetijos gynybiniai bokštai.
Municipalitete yra Tušeti Nacionalinis parkas, Bacara ir Babaneuri rezervatai, Ilto draustinis.
Keliai municipalitete vidutinės kokybės. Asfaltuoti keliai: iš Achmeta į Džokolo (per Duisi ir Matani); kelio į Tianeti asfaltuota tik keletas kilometrų; kelias į Telavi visai neblogas; taip pat neblogi asfaltuoti keliai Matani-Alvani ir Alvani-Ackura.
Achmeta rajone auginamos vynuogės Mcvane iš kurių gaminamas baltas pusiau saldus vynas Achmeta.

Nuo Patara Borbalo kalno Alazani upė Ilto upės slėnis
Nuo Patara Borbalo kalno Alazani upė Ilto upės slėnis
Author:Przygoda w Gruzji Author:Archil Kikvadze Author:udzila

Achmeta (ახმეტა) - nedidelis miestas, Achmeta municipaliteto administracinis centras. Miestas yra lygumoje, Alazani upės dešiniajame krante, ir tarp jos intakų Ilto ir Orvili. Plačiau Achmeta miestas.
Achšani (ახშანი) -kaimas Alazani slėnyje prie Ghurula upės, 550 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Telavi, 11 km į rytus nuo Achmeta. 314 gyventojų (2002). Kaime ir prie jo yra IX amžiaus Gorisdžvari, Kašveti, Macchovri, Šv.Elia, Šv.Nikolozi, Achšani cerkvės, akmeninis bokštas. Plačiau Achšani.
Ackuri (აწყური) - kaimas prie kelio Telavi-Achmeta, 16 km į pietryčius nuo Achmeta. Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Elia, Kviracchoveli, Dievo Motinos, Camebuli, Šv.Tevdore cerkvės, Mezvrišvili bokštas ir Baltoji Giorgi cerkvė. Plačiau Ackuri.

Gruzija

Alaverdi (ალავერდი) - kaimas Chodašenischevi upės kairiajme ir Alazani upės dešiniajame krante, 430 m aukštyje, 17 km į rytus nuo Achmeta, 2,4 km į pietus nuo Kvemo Alvani. 176 gyventojai (2002).
Į pietus nuo kaimo yra Alaverdi vienuolynas - didžiausias ir žinomiausias Kachetijos vienuolynas. Šv.Giorgi katedra (IX amžius) buvo pati didžiausia Gruzijoje, dabar už ją didesnis tik neseniai pastatytas Sameba soboras Tbilisyje. Plačiau Alaverdi vienuolynas.
Alvani (ალვანი) - du dideli kaimai Kvemo Alvani ir Zemo Alvani Alazani upės kairiajame krante, Alvani lygumos šiauriniame pakraštyje, prie kelio Achmeta-Napareuli-Kvareli, apie 10 km į rytus nuo Achmeta. Kvemo Alvani kaime yra Achmeta regiono muziejus ir Turizmo informacijos centras. Prie kaimų yra viduramžiais pastatytos cerkvės, Cchrakara rūmų ir Bachtrioni tvirtovės griuvėsiai, Babanauri gamtos rezervatas. Plačiau Alvani.

Kistauri pilis Kistauri Šv.Nino cerkvė Kistauri Kvelacminda cerkvė
Kistauri tvirtovė Kistauri Šv.Nino cerkvė Kistauri Kvelacminda cerkvė
Author:Archil Kikvadze Wikipedia Creative Commons
Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Author:Jaba1977
Wikipedia Creative Commons
Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Author:Jaba1977

Kistauri (ქისტაური) - kaimas Alazani slėnio pietvakariniame pakraštyje, šiaurės rytų Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, 540 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Telavi, 9 km į pietryčius nuo Achmeta. 2284 gyventojai (2002).
Kaimo centre, prie mokyklos, yra XVIII amžiaus II pusėje pastatyta Kunigaikščių tvirtovė (ერისთავების ციხე). Iš tvirtovės išliko tik trys, 5-8 m aukščio apgriuvę apvalūs bokštai.
Kaime yra XIX amžiaus Kistauri, Šv.Nino ir viduramžių Kvelacminda cerkvės, 1 km į pietryčius nuo kaimo, ant mišku apaugusio kalno, yra stipriai apgriuvusi vėlyvųjų viduramžių Jono Krikštytojo cerkvė.
Kaime yra rašytojo Rapiel Eristavi (1824-1901) namas-muziejus.
Matani (მატანი) - labai didelis kaimas 5 km į šiaurę nuo Achmeta. Dalis kaimo yra lygumoje, kita prieškalnėse. Maždaug 1 km į šiaurės rytus nuo kaimo prasideda Pankisi tarpeklis. Kaime ir prie jo yra nemažai viduramžiais pastatytų cerkvių, vienuolynas ir kunigaikščių Čolokašvili tvirtovė. Plačiau Matani.
Ožio (ოჟიო) - kaimas Alazani slėnyje, 520 m aukštyje, prie kelio Zemo Chodašeni - Kvemo Alvani, 17 km į pietryčius nuo Achmeta. 810 gyventojų (2002).
2,5 km į šiaurę nuo kaimo, negyvenamame Baicho kaime, yra Baicho Sameba cerkvė (ბაიხოს სამების ეკლესია). Bazilikos tipo cerkvė pastatyta VI-VII amžiuje.
Kaime ir prie jo yra vėlyvųjų viduramžių Šv.Nino, Kviraccoveli ir Šv.Tomas cerkvės.
Kaime (prie mokyklos ir 300 m į pietvakarius nuo kaimo) yra du vėlyvaisiais viduramžiais pastatyti bokštai.

Baicho bazilika Ožio cerkvė Ožio cerkvė
Baicho bazilika Ožio cerkvė Ožio cerkvė
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Pankisi tarpeklis (პანკისის ხეობა) yra Alazani upės aukštupyje, į šiaurę nuo Achmeta. Pankisi tarpeklyje gyvena čečėnai-kistinai, jame yra keletas kavinukių ir svečių namų, nemažai nedidelių parduotuvių. Prie tarpeklio yra Bacara gamtos rezervatas, tarpeklio pati šiaurinė dalis yra Tušeti Nacionalinio parko teritorijoje. Tarpeklis nebloga vieta poilsiui ir pasivaikščiojimui po kalnus. Plačiau Pankisi tarpeklis.
Sabue (საბუე) - kaimas Ilto upės dešiniajame krante, 650 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Tianeti, 8 km į vakarus nuo Achmeta. 24 gyventojai (2002). Kaime yra 9 vietų Izi Bekauri svečių namai.
4,7 km (2,2 km tiesiąją) į vakarus nuo kaimo yra senovinis Kvetera miestas, įtvirtinimai ir cerkvė. Plačiau Kvetera senovinis miestas.
Tušeti (Tušetija) (თუშეთი) - kalnuota Gruzijos dalis, įžymi kaip ir Svanetija, Chevsureti ar Pšavi. Čia yra standartinės kalnų grožybės: kalnai, kalniečiai, kalniečių kepurės, bokštai, avys. Pagal turistų kiekį Tušeti truputį atsilieka nuo Svanetijos, bet lenkia Chevsureti. Plačiau Tušeti.
Zemo Chodašeni (ზემო ხოდაშენი) - kaimas prie Chodašenischevi upės ir kelio Telavi-Achmeta, 15 km į pietryčius nuo Achmeta. Kaime yra Badagoni vyno gamykla, Apsireiškimo cerkvė ir vienuolynas, Jono Krikštytojo, Šv.Giorgi cerkvės. Apie 7 km į pietus nuo kaimo, Šavkaba upės tarpeklyje, yra Chodašeni Dedata vienuolynas. Plačiau Zemo Chodašeni.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis