Chašmi

Chašmi (ხაშმი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, Iori upės kairiajame krante, 770 m aukštyje, 15 km į vakarus nuo Sagaredžo. 1922 gyventojai (2002).
Kaime yra XIX amžiaus pradžios Šv.Giorgi cerkvė ir VII amžiaus Jono Krikštytojo vienuolynas. 5 km (tiesiaja) į šiaurės rytus nuo kaimo, kalnuose, yra V-VI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė. 4,5 km (tiesiąja) į šiaurę nuo kaimo, prie Lapianchevi ir Iori upių santakos yra Chašmi Dievo Motinos vienuolynas.

Prie kaimo 502 metais įvyko Samgori mūšis tarp gruzinų kariuomenės, vadovaujamos karaliaus Vachtango Gorgasali ir persų. Persų kariuomenė stovėjo Chašmi kaime.
Kaimas garsus Saperavi rūšies vynuogėmis, kurios laikomos geriausiomis Gruzijoje. Tikriausiai kaime yra ypatingos dirvos ir mikroklimatas. Kartais parduotuvėse galima rasti "Saperavi-Chašmi" vyno, jis pagamintas iš šių vynuogių.

Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas
Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas
Author:Lasha_Gabelia Author:Oleg Chirva Author:Oleg Chirva

Chašmi (Kacareti) Šv.Trejybės vienuolynas (ხაშმის (კაწარეთის) სამება მონასტერი) yra į šiaurės rytus nuo Chašmi, jį iš kaimo galima pasiekti gruntiniu keliu (8 km).
Istoriniuose šaltiniuose iki XVIII amžiaus pirmosios pusės minimas Kacareti vienuolyno pavadinimu. Pagal legendą, vienuolyną pastatė karalius Vachtangas Gorgasali. Po sėkmingo karo žygio prieš kalniečius, karalius sustojo nakvynei vietoje kur dabar stovi vienuolynas. Vieta jam labai patiko, ir sėkmingo žygio paminėjimui jis įsakė šioje vietoje pastatyti cerkvę.
506 metais Dvini armėnų-gruzinų cerkvių suvažiavimo protokoluose minimas ir Kacareti vyskupas Zakaria.

Gruzija

Kašmi Šv.Trejybės cerkvė pastatyta V-VI amžiuje, ją supa siena (išliko fragmentai) su bokštu. Teritorijoje yra vyskupo rezidencijos griuvėsiai, koplyčia ir vyno rūsys.
Cerkvė yra trijų navų bazilika, turi įėjimus iš trijų pusių. Vidinę cerkvės erdvę kolonos dalija į tris dalis. Cerkvės viduje yra 1518 metais nutapytos freskos. Išorinių sienų apdailai panaudotos pilkai-žalsvo smiltainio plytos. Ant rytinės sienos, virš lango, didelis, išraižytas, akmeninis kryžius.
Paskutinį kartą cerkvė restauruota 2007-2008 metais. Vienuolynas ir cerkvė veikiantys.

Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi bokštas
Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi bokštas
Author:David Galegashvili Author:Oleg Chirva Author:Mtiuli777

Kaime yra XIX amžiaus pradžioje pastatyta Šv.Giorgi cerkvė, jo apylinkėse - Šv.Nikolozi ir Šv.Marine cerkvės.
Chašmi Jono Krikštytojo cerkvė (ხაშმის წმ.იოანე ნათლისმცემლის ეკლესია) yra kaimo pietvakariniame pakraštyje. Cerkvė neveikianti, įprastai uždaryta, šalia jos stovi apgriuvę bokštai ir gynybinių sienų likučiai. Kompleksas pastatytas XVII-XVIII amžiuose.

Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas
Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:George Jaoshvili Author:David Galegashvili

Chašmi Dievo motinos cerkvė (ხაშმის ღვთისმშობლის ეკლესია), kartais vadinama Lapianchevi cerkve, yra prie Lapianchevi ir Iori upių santakos, į šiaurę nuo Chašmi, iš kaimo ją galima pasiekti gruntiniu keliu (6 km).
Vienos navos cerkvė pastatyta XIV-XV amžiuje, šalia jos yra aukštas bokštas, po juo yra vartai, teritoriją supa akmeninė tvora. Teritorijoje yra išlikę kitų pastatų pamatai, tai rodo, kad čia buvo vienuolynas.
Pagal legendą, pirmoji vieta, iš kurios Šv.Nino pradėjo šiame rajone skleisti krikščionybę, buvo Lapianchevi.

© 2016 J.D.Endriukaitis