Ninocminda municipalitetas. Samcche-Džavacheti

Ninocminda municipaliteto žemėlapis

Ninocminda municipalitetas (ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტი) . Municipaliteto plotas - 1353,9 km², gyventojų skaičius - 34 600. Administracinis centras - Ninocminda miestas.
Municipalitetas apima Džavacheti ugnikalnių aukštumas, Achalkalaki plokštikalnę, yra 1950-2200 m aukštyje. Žemiausia municipaliteto vieta - Paravani ežeras (1800 m), aukščiausia - Godorebi kalnas (3189 m).
Municipaliteto pietinė riba - Gruzijos-Armėnijos siena, einanti Nialiskuri kalnagūbriu, pietvakariuose - Gruzijos-Turkijos siena. Municipaliteto šiaurės vakaruose Abul-Samsari kalngūbris skiria nuo Achalkalaki municipaliteto, rytuose - Džavacheti kalnagūbris skiria nuo Dmanisi municipaliteto. Abul-Samsari ir Javacheti kalnagūbrius municipalitete jungia keletas mažesnių kalnagūbrių. Ninocminda municipalitete yra trys kalnų masyvai - Aghbaba, Trialeti ir Abul-Samsari kalnagūbrių kalnai. Municipalitetas yra galimų 7-8 balų magnitudės žemės drebėjimų zonoje.
Ninocminda klimatas kontinentinis su šaltomis žiemomis ir vėsiomis vasaromis. Vidutinė sausio temperatūra yra - 10,6 °C, rugpjūčio - 13,1 °C (temperatūra žiemą gali nukristi iki -38 °C). Vidutinis metinis kritulių kiekis - 733 mm, maksimalus - birželį - 116 mm, minimalus - gruodį - 30 mm. Sniego danga vidutiniškai išsilaiko 100 dienų. Saulėtas oras - 2479 valandų per metus.

Municipalitete yra 32 gyvenvietės - 1 miestas ir 31 kaimas. Municipaliteto gyventojų etninė sudėtis - 95,5% armėnai, 3% rusai ir 1,4% gruzinai.
Ninocminda pats negruziniškiausias Gruzijos rajonas - jame didžiąją daugumą sudaro armėnai. XIX amžiuje, piečiau Ninocminda miesto, apsigyveno rusų religiniai sektantai - duchoborai. Dar ir dabar išlikę jų kaimai - Spasovka, Orlovka, Gorelovka ir Jefremovka.
Municipalitetas yra aukštikalnėse, augmenijos nedaug. Čia vėsu, žiemą - net per šalta. Rajone yra keletas aukštikalnių ežerų: Paravani, prie kurio nori pastatyti kurortą, Sagamo, Madatapa ir Chančali. Už Paravani ežero - kūgio formos užgesusių ugnikalnių viršūnės. Pagrindinė municipaliteto upė - Paravani. Municipaliteto rytinė dalis - plokščia, lygi, visai be kelių plokštikalnė. Tai viena iš mažiausiai apgyvendintų Gruzijos vietų.
Per municipalitetą eina geležinkelis Tbilisi-Achalkalaki, statoma geležinkelio atšaka į Turkiją, ir keletas pagrindinių, asfaltuotų kelių: Achalkalaki-Ninocminda-Calka ir Ninocminda-Gruzijos/Armėnijos siena (sienos perėjimo punktas Bavra).
Trečiąją birželio mėnesio savaitę visuose kaimuose religinė šventė "Vardavari" - džiaugsmo, meilės ir derlingumo šventė.

Lankytinos vietos

Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani
Šv.Sargis cerkvė Gandzani Gruzinų cerkvė Gandzani Gruzinų cerkvė Gandzani
Author:Pavlush Margarian Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Įdomiausi istorijos paminklai - Abuli ir Šaori megalito tvirtovės. Per municipalitetą eina Užkaukazės megalitų, mengyrų ir kairnų juosta. Kol kas dar ne visi jie ištirti. Kiti įdomūs objektai: Torio ir Satche tvirtovės, Poka cerkvė (XI amžius), Gandzani cerkvė (XIII-XIV amžius), iš gamtinių - Čkiani užgesęs ugnikalnis (2415 m).
Ninocminda (ნინოწმინდა) - municipaliteto administracinis centras, 1940 m aukštyje, 161 km nuo Tbilisio. Gyventojų skaičius - 6300. Iki 1991 metų miestą vadino Bogdanovka. Ninocminda pagrindiniai gyventojai - armėnai, miestelyje yra viena pagrindinė David Agmašenelebi gatvė, 1884 metais pastatyta Armėnų Apaštalinės bažnyčios cerkvė. Yra geležinkelio stotis, internetas, keletas parduotuvių ir viena kavinukė. Miestelyje yra Karo Šlovės muziejus skirtas II-ajam pasauliniam karui.
Achali-Chuglumo (ახალი ხულგუმო) - nedidelis armėnų kaimas, Paravani ežero krante, 3 km į vakarus nuo kelio Achalkalaki-Calka. 169 gyventojai. Susijungia su Tambovka kaimu. Cerkvių ir parduotuvių nėra.

Gruzija

Abuli tvirtovė - paslaptinga ir labai įdomi. Yra 2500 m aukštyje, 4-5 km iki artimiausio kaimo. Išliko keletas bokštų ir sienų. Laikoma Bronzos amžiaus megalito paminklu. Plačiau Abuli.
Gandzani (განძანი) - armėnų kaimas prie kelio Achalkalaki-Calka, 22 km nuo Ninocminda, Džavacheti plokštikalnėje, į pietus nuo Paravani ežero, abiejuose Paravani upės krantuose, 2020 m aukštyje. 3660 gyventojų. Kaime yra gana gerai išsilaikiusios XIII-XIV amžiaus gruzinų cerkvės pastatytos Salva. Ankstyvesnė cerkvė pastatyta iš tašytų akmenų. Ant abiejų cerkvių yra išlikę užrašai. Aukštutinėje cerkvėje išliko vienas užrašas, geriau išsilaikęs, žemutinėje, mažesnėje, - du užrašai. Kaime yra XII amžiuje pastatytas akmeninis tiltas. Kaime dar yra 1858 metais pastatyta Šv.Karapeto armėnų cerkvė.

Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani
Tiltas Gaurma kaime Cerkvė Poka kaime Paravani ežeras ir Abuli kalnas
Author:Arto Ginosian Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Gaurma (ყაურმა) - kaimas Džavacheti plokštikalnėje, Paravani upės krantuose.
Kaime yra XII amžiaus akmeninis tiltas per Paravani upę, naudojamas iki šiol, ir XI amžiaus cerkvė.
Orlovka (ორლოვკა) - rusų duchoborų kaimas kairiajame Bugdašeni upės krante, 2040 m aukštyje, prie Ninocminda-Bavra kelio, 8 km į pietryčius nuo Ninocminda. 337 gyventojai. Keletas gana įdomių duchoborų kapinių.
Paravani (ფარავანი, arm. Փարվան) - aukštikalnių vulkaninis-tektoninis ežeras, 2073 m aukštyje. Ežero plotas - 37.5 km², vidutinis gylis - 2,2 m, didžiausias - 3,3 m. Žiemą užšąla, ledo storis 47-73 cm. Iš ežero išteka Paravani upė. Ežero rytiniu krantu eina Ninocminda-Calka kelias. Ežeras vėsus, įprastai pilkos spalvos, krantai lėkšti, daugumoje akmenuoti, vietomis smėlėti. Ežero pakrantėse yra keletas kaimų: Poka, Vladimirovka, Aspara, Tambovka, Achali Chulgumo ir Paravani. Nuo kelio prie ežero atsiveria puikūs užgesusių ugnikalnių vaizdai - Čkiani (2415 m) ir Shaori (Chorogli) (2757 m). Laikoma, kad keliaudama iš Armėnijos į Gruziją, pro Paravani ežerą praėjo Šv.Nina.
Poka (ფოკა) - nedidelis armėnų kaimas pietiniame Paravani ežero krante, 2080 m aukštyje, prie kelio Achalkalaki-Calka, 28 km į šiaurės rytus nuo Ninocminda. 2007 gyventojai.
Kaime yra XI amžiaus viduryje pastatyta Šv.Nino katedra. Dekoracijos išlikusios tik pietiniame fasade. Durys ir langai dekoruoti ornamentais. Vidaus tapybos išliko tik fragmentai. Išlikę užrašai virš durų ir į dešinę nuo jų skelbia, kad Šv.Nino iš Kapadokijos buvo sustojusi šioje vietoje.
Prie Poka yra viduramžių tvirtovės griuvėsiai.

Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani Šv.Sargis cerkvė Gandzani
Cerkvė Paravani kaime Cerkvė prie Sagamo ežero Cerkvė prie Sagamo ežero
Author:levan japoshvili Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Rodionovka (როდიონოვ) arba Paravani - kaimas rytiniame Paravani ežero krante, 2100 m aukštyje, prie kelio Achalkalaki-Calka.
Per kaimą senovėje ėjo svarbus prekybos kelias.
Kaimo centre yra nemaža X-XI amžiaus cerkvė, gana gausiai dekoruota ornamentais. Ant jos sienų išliko senovinių užrašų. Vienas iš jų verčiamas - "Kristau atleisk Pauliui".
Kaime yra ir kita, kiek mažesnė cerkvė, be stogo ir apgriuvusiomis sienomis, taip pat iš akmenų pastatytas viduramžių karavansarajus.
Sagamo (საღამო) - kaimas šiaurės rytiniame Sagamo ežero krante. 181 gyventojas.
Prie kaimo, prie kelio, ežero pakrantėje yra 3 cerkvės, ketvirta - ant aukštos kalvos.
Pirmoji, seniausia ir garsiausia, X amžiaus didelė cerkvė, stovi šiauriausiai. Durų ir langų angos gausiai dekoruotos ornamentais ir žmonių figūrėlėmis.
Antroji cerkvė pastatyta XIII amžiuje. Trečioji - taip pat XIII amžiaus. Ji išlaikė beveik orginalias formas. Ketvirtoji, stovinti ant kalno, stipriai sugriuvusi.
Užrašas ant stelos prie ežero skirtos karaliui Davidui (1247-1270) skelbia - "Šlovė Dievui, paskyrusiam valdovu Rytų ir Vakarų, Karalių iš Karalių Davidą".
Satche (სათხე) - didelis kaimas, bendruomenės centras, 12 km į šiaurės rytus nuo Ninocminda. 2222 gyventojai.
Prie kaimo yra Kura-Aras laikotarpio (III tūkstantmetis prieš mūsų erą) Išikala megalito tvirtovė. Didelė dalis tvirtovės sienų pažeistos - akmenis namų statybai ištampė vietiniai.
Netoli kaimo yra XI amžiaus Gruzijos architektūros paminklas - didelė Šv.Trejybės cerkvė. Pietinėje, vakarinėje ir šiaurinėje cerkvės pusėse yra priestatai. Cerkvę sudaro įvairaus laikotarpio statybos dalys, seniausia yra šiaurinėje pusėje. Langai ir karnizai dekoruoti maghalostaturi ornamentais. Yra išlikę sienų tapybos fragmentai. Ant cerkvės sienų išliko daug senovinių užrašų.
Šaori (შაორ) - megalito tvirtovė Šaori kalno virūnėje, 2757 m aukštyje. Truputį blogiau išsilaikiusi kaip Abuli tvirtovė, bet geriau matosi megalito nameliai ir neblogai išsilaikęs akmeninis kelias. Plačiau Šaori.
Tambovka (ტამბოვკა) - rusų iš molokanų religinės sektos įkurtas kaimas, dabar daugiausiai gyvenamas armėnų. Kaimas yra šiauriniame Paravani ežero krante, 2080 m aukštyje, 47 km į šiaurės rytus nuo Ninocminda. 118 gyventojų.
Toria (თორია) - kaimas Džavacheti plokštikalnėje, 1880 m aukštyje, 15 km į šiaurę nuo Ninocminda. 620 gyventojų.
Ant kalno šalia kaimo yra megalito tvirtovės sienų liekanos. Ant to pačio kalno yra sena koplyčia su senoviniu altoriumi.
Ždanovi (ჟდანოვ) - nedidelis armėnų kaimas prie Madatapa ežero, 3 km nuo Gruzijos-Armėnijos sienos. Į šiaurę nuo kaimo, prie pat kelio yra didelis kairnas - nežinomo laikotarpio didelė stambių akmenų sąvarta.

© 2014 J.D.Endriukaitis