Kvemo Kartli

Kvemo Kartli sritis Kvemo Kartli municipalitetai

Kvemo Kartli (ქვემო ქართლი) - Žemutinė Kartli, sritis Gruzijos pietuose, į pietvakarius nuo Tbilisio. Šiaurėje srities siena eina Trialeti kalnagūbriu, pietuose - ribojasi su Armėnija ir Azerbaidžanu. Srities plotas - 6 528 km², administracinis centras - Rustavi miestas, gyventojų skaičius - 511 300 (2012). Nacionalinė sudėtis: azerbaidžaniečiai - 45.1%, gruzinai - 44.7%, armėnai, graikai, rusai, osetinai. Kai kuriuose municipalitetuose azerbaidžaniečiai sudaro didžiąją gyventojų dalį, pavyzdžiui, Marneuli municipalitete apie 80%. Yra nedidelis armėnų gyvenamas rajonas - aplink Šaumiani kaimą.
Įdomiausias srities rajonas - Dmanisi. Čia jau senokai darbuojasi archeologai, čia buvo atrastas plačiai žinomas "homo georgikus". Žymiausias architektūros ir istorijos objektas - Bolnisi Sioni cerkvė, kuri, manoma, yra seniausia cerkvė Gruzijoje.
Nors ir labai apleista, bet labai įdomi yra Samšvilde tvirtovė ir Samšilde Sioni cerkvės griuvėsiai Tetrisckaro municipalitete. Netoli Tetrisckaro miesto yra didelis Gudarechi vienuolynas, pastatytas karalienės Rusudan laikais, keletą metų prieš mongolų įsiveržimą. Šiame municipalitete yra unikali Gruzijos vieta - Birtvisi kanjonai.
Calka municipalitetas žymus graikų kaimais, keistoka cerkvių architektūra ir senovine Kldekari tvirtove.
Į pietus nuo Tbilisio yra Gardabani municipalitetas, pro jį daug kartų ėjo persų kariuomenės, čia įvyko daug mūšių. Iš didesnių - Marabdini mūšio (1625) vieta su paminklu, netoliese yra Krcanisi, kur 1797 metais įvyko mūšis su persais ir mūšis su Raudonaja armija 1921 metais.

Srityje nedaug industrijos, daug žalumos, čia nėra labai karšta, todėl ji yra mėgstama Tbilisio gyventojų atostogų vieta. Pavyzdžiui, Manglisi mieste žiemą gyventojų sumažėja per pusę.
Per sritį eina svarbūs keliai: Tbilisis-Jerevanas ir Tbilisis-Baku. Čia yra pagrindiniai sienos perėjimo punktai - Sadachlo - Bagratašen ir Citeli Chidi - Kirmizi Korpu (Raudonasis tiltas).

Kvemo Kartli trumpa istorija

Kvemo Kartli sritis įdomi akmens amžiaus radiniais rastais Dmanisi akmens amžiaus gyvenvietėse, Trialeti pilkapiuose.
Srities teritorija beveik sutampa su istorinės Trialeti srities teritorija.
Iki arabų įsiveržimo VIII amžiuje Kvemo Kartli buvo tarp Gruzijos ir Armėnijos; Trialeti kalnagūbris beveik visada priklausė Gruzijai, o srities pietinės teritorijos - Armėnijai. Po arabų, vadovaujamų Mervano Kurčiojo, įsiveržimo VIII amžiuje susikūrė Tbilisio emiratas, į kurį, pradžioje, įėjo beveik visa dabartinės Kvemo Kartli teritorija.
Vėliau armėnai palaipsniui atkovojo srities pietines teritorijas ir iki XI amžiaus čia egzistavo armėnų Tašir-Dzoraget karalystė su sostine Samšvilde.

Gruzija

Šiaurės vakaruose, Trialeti, dar IX amžiuje atsirado kunigaikščiai Bagvaši, dar vadinami Lipartidi. Jie pastatė Kldechari tvirtovę, kurios griuvėsiai yra netoli Manglisi miesto. X amžiuje kunigaikščiai Lipartidi buvo pagrindiniai opozicionieriai Gruzijoje. Vėliau nuo jų atsiskyrė kunigaikščių Orbeliani šaka. Jie pastatė Orbeti pilį (netoli dabartinio Orbeti kaimo). Jiems priklausė ir armėnų miestas Lori, kol karalienė Tamara, po eilinio maišto, jo nekonfiskavo. XVI-XVII nuo Orbeliani atsiskyrė kunigaikščiai Baratašvili, kurie valdė šią teritorija iki pat Dmanisi. Sritis vadinosi Sabartiano, kurį laiką jos centru buvo Samšvilde.
Rusijos imperijos laikotarpiu sritis buvo išskirta į Borčala apskritį Tifliso gubernijos sudėtyje. Borčala kitas Debed upės pavadinimas. Borčala sričiai priklausė ir šiauriniai dabartinės Armėnijos rajonai. Apskrities centru buvo Šulaverdi miestelis.
1918 metais pasikartojo VI amžiaus įvykiai. Borčala apskritį pradėjo dalintis Gruzija ir Armėnija, dėl to kilo nedidelis Gruzijos-Armėnijos karas. Koviniai veiksmai vyko 1918 metų gruodžio mėnesį vyko Alaverdi, Šulaveri ir Bolnisi apylinkėse. Gruzija neteko Alaverdi, bet išlaikė Sadachlo, kur gruodžio 31 dieną buvo pasirašyta taikos sutartis. 1921 metais bolševikai užėmė Šulaveri, paskelbė sovietų valdžią ir pradėjo sovietų-gruzinų karą. 11-a bolševikų armija puolė Tbilisį per Rustavi, čia įvyko mūšis dėl Tbilisio. Tai turbūt paskutinis reikšmingesnis įvykis srities istorijoje.

© 2014 J.D.Endriukaitis