Chašuri municipalitetas. Šida Kartli
Chašuri municipalitetas (ხაშურის მუნიციპალიტეტი ) rytuose ribojasi su Kareli, pietuose su Boržomi, vakaruose su Chargauli, šiaurės vakaruose su Sačchere municipalitetais, šiaurėje su Pietų Osetija. Municipaliteto plotas - 585,2 km². Municipalitetas - daugiausiai į vakarus nutolusi Rytų Gruzijos dalis kur Kartli lygumos vakaruose atsiremia į Lichi (Surami) kalnagūbrį. Municipaliteto pietuose - šiauriniai Trialeti kalnagūbrio šlaitai. Per municipalitetą teka Mtkvari (Kura) upė.
Municipaliteto klimatas - vidutiniškai drėgnas subtropinis, bet dėl landšafto įvairovės atskirose dalyse jis skirtingas:
Didelėje lygumų ir preikalnių dalyje gana ilgos šaltos žiemos ir šiltos, vidutiniškai drėgnos vasaros. Rytinės municipaliteto dalies lygumose vyrauja vidutiniškai šiltas stepių ir vidutiniškai drėgnas tarpinis klimatas.
Trialeti kalnagūbrio šlaituose - vidutiniškai drėgnas klimatas su šaltomis žiemomis, ilgomis vėsiomis vasaromis (žemutinėje zonoje - su ilgomis karštomis vasaromis).
Lichi kalnagūbryje - nuo vidutiniškai drėgno kontinentinio iki pereinamojo drėgno klimato su šaltomis, snieguotomis žiemomis ir ilgomis vasaromis.
Lygumose vidutinė metinė temperatūra yra 9.6-9.7° C, vidutinė sausio - -1.9° C, liepos - 20.5° C. Absoliutus minimumas - -29° C, absoliutus maksimumas - 36° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 700 mm, Lichi kalnagūbrio šlaituose iki 1840 mm, Trialeti kalnagūbryje - mažiau kaip 610 mm.
Žemumose daugiausiai kritulių iškrenta pavasarį ir vasaros pradžioje, Lichi kalnagūbrio šlaituose - žiemą.
Municipaliteto gyventojų skaičius 61 800 (2006), tarp jų gruzinų 97,6%, osetinų 1,5%, armėnų 0,5%, rusų 0,3% ir azerbaidžaniečių 0,1%. Municipalitete yra 77 gyvenvietės: 1 miestas, 1 miestelis ir 75 kaimai. Vyrauja dideli ir vidutinio dydžio kaimai.
Pats žymiausi municipaliteto objektai - Surami tvirtovė ir Cromi soboras. Galima įžymybe laikyti ir pirmąjį geležinkelio tunelį Rusijos imperijoje - Surami tunelį per Lichi kalnagūbrį.
Per municipalitetą eina kelias (per nesenai pastatyta tunelį) ir geležinkelis Tbilisi-Batumi. Chašuri mieste nuo jų atsišakoja atšakos į Achalciche. Už Surami nuo pagrindinio kelio atsišakoja gana apleistas kelias į Charagauli. Prie Gomi kaimo prasideda neblogas kelias į šiaurę, Sačchere municipalitetą. Kelias padengtas kokybišku asfaltu, eismas gana intensyvus, pakelėse yra net kavinių. Pietų Osetijos artumas (vietomis iki 1 km) visiškai nesijaučia.
Municipalitetas šiaurėje ribojasi su Pietų Osetija, čia nemažai "pafrontės" kaimų, bet čia gana ramu.
Lankytinos vietos
Cerkvė prie Ali kaimo | Bulbuli tvirtovė | Bulbuli tvirtovė |
Author:Uchuma | Author:Zauri Khachidze | Author:Zauri Khachidze |
Chašuri (ხაშური) - miestas, municipaliteto administracinis centras, 30 km nuo Boržomi, 45 nuo Gori ir 60 km iki Zestafoni. 28 560 gyventojų (2006). Istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1693 metais.
Mieste daug parduotuvių, didelis, labai gyvas turgus. Mieste visą laiką ką nors stato, gerina infrastruktūrą. Miesto centre, aikštėje, stovi didelis fontanas, prie aikštės išsišakoja keliai į Kutaisį ir į Boržomi. Netoli aikštės yra autobusų stotis. Nuo fontano į šiaurę eina 1300 ilgio gatvė, atsiremianti į nedidelę aikštę, prie jos yra geležinkelio stotis. Iš jos važiuoja traukiniai į Zestafoni ir Surami, stoja traukiniai iš Tbilisio važiuojantys Kutaisi kryptimi.
Kostava gatvėje, Nr.2 yra vietinis muziejus dirbantis kasdien, išskyrus pirmadieniais, 10:00-17:00, bilieto kaina - 1 GEL. Muziejaus ekspozicijoje archeologiniai eksponatai nuo Akmens amžiaus iki X amžiaus iš Chašuri rajono (monetų lobiai, kolchų kirviai, papuošalai, Bronzos ir ankstyvosios antikos keramika ir kt.), XVII-XX amžių etnografijos kolekcija.
Mieste yra 6 cerkvės (seniausia nedidelė Šv.Marinos cerkvė pastatyta XVI-XVII amžiuje). Beveik miesto centre yra XVIII amžiaus gynybinis (ir gyvenamasis) trijų aukštų bokštas priklausęs Chidirbegišvili giminei.
Ali (ალი) - kaimas prie Čerachevi upės intako, Lichi kalnagūbrio priekalnėse, 760 m aukštyje, 25 km į šiaurės rytus nuo Chašuri, prie kelio Gomi-Chašuri. 1375 gyventojai (2006).
Kaimo centre yra Kviracchoveli cerkvė pastatyta 1810-20 metais. kaimo šiaurės vakaruose yra dvi apgriuvusios cerkvės, kaimo pakraštyje stipriai apgriuvusi XVIII amžiaus Džaniaurebis cerkvė.
Bulbuli (Lakštingalos) tvirtovė (ბულბულის ციხე) yra 1,5 km į pietvakarius nuo Bulbulisciche kaimo, apie 10 km į vakarus nuo Chašuri. Išliko viduramžių tvirtovės apgriuvęs bokštas ir sienų griuvėsiai.
Cromi (წრომი) - nedidelis kaimas piečiau Gomi, kitame Mtkvari upės krante, 7 km iki artimiausio tilto. Kaime yra VII amžiaus soboras. Plačiau Cromi soboras
Gomi (გომი) - didelis kaimas Mtkavri upės kairiajame krante, 640 m aukštyje, 12 km į rytus nuo Chašuri. 1209 gyventojai (2006). Kaime prasideda kelias į Sačchere, už upės yra Cromi soboras.
Cerkvė prie Chcisi kaimo | Cerkvė prie Chcisi kaimo | Chašuri miesto centras |
Author:l.chom | Author:AKH | Author:joseph71 |
Chcisi (ხცისი) - kaimas Mtkavri upės dešiniajame krante, 705 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Chašuri. Prie kaimo yra tiltas per Mtkvari. 522 gyventojai (2006).
Kaimo centre yra XIX amžiaus Šv.Giorgi cerkvė, apie 1,5 km į pietryčius nuo kaimo - nacionalinės reikšmės kultūros vertybė - Chcisi Jono Krikštytojo cerkvė(ხცისის იოანე ნათლისმცემლის ეკლესია).
Cerkvė pradėta statyti 1002 metais, valdant karaliui Bagrat III. Cerkvė salės tipo, turi 2 įėjimus iš pietų ir vakarų pusės. Cerkvė dekoruota kryžiaus variacijų, gyvūnų ir paukščių raižiniais. Ant sienų išliko keletas užrašų.
Nabachtevi (ნაბახტევი) - kaimas Čerackevi upės dešiniajame krante, 720 m aukštyje, tarp Gomi ir Ali kaimų, 20 km į šiaurės rytus nuo Chašuri. 854 gyventojų (2006). Kaimas buvo kunigaikščių Amiredžibi valdos.
Kaime yra 4 cerkvės, įdomiausia - XV amžiaus pradžios Šv. Marijos cerkvė. Joje yra išlikusios XV amžiaus pradžios freskos, tarp jų kunigaikščio Kunca Amiredžibi atvaizdas. Cerkvė dabar (2014) apgriuvusi, lubų nėra. Šiuo metu vyksta restauracijos darbai.
Surami (სურამი) - miestelis Lichi kalnagūbrio priekalnėse, praktiškai susiliejęs su Chašuri, jame yra XI-XIII amžiaus tvirtovė, XVIII-XIX amžiaus Šv.Giorgi cerkvė, jo pakraštyje, buvusiame kaime Itria, yra XVI-XVII amžiaus Itria vienuolynas. Plačiau Surami
Ulumbo vienuolynas (ულუმბის ღვთისმშობლის ეკლესია) įkurtas VI amžiuje Mikael Ulumboeli, vieno iš asirų tėvų. Vienuolynas labai nedidelis - viena cerkvė ir nedidelis ūkinis pastatas.
XIV amžiuje vienuolyną sugriovė Tamerlano kariuomenė. Šių vietų valdytojas Kucna Amiredžibi atstatė. XIX amžiuje vienuolyno pastatai buvo pažeisti. Dabartinė cerkvė atstatyta 1871 metais.
Vienuolynas yra municipaliteto šiaurės vakaruose, Čeracchevi upės intako slėnyje, prie Sačchere municipaliteto ribos. Vienuolyną galima pasiekti siauru gruntiniu keliuku (apie 6 km) atsišakojančiu nuo kelio Gomi-Sačchere.