Čakvindži tvirtovė. Samegrelo

Čakvindži tvirtovė (ჭაქვინჯის ციხე) - viena didžiausių Mergrelijos tvirtovių, bet kartu ir viena iš mažiausiai žinomų. Tvirtovė yra rytiniame Zugdidi municipaliteto pakraštyje, ant aukštos kalvos Čanisckali upės kairiajame krante, Džichaškari kaimo pakraštyje, todėl kartais vadinama Džichaškari tvirtove. Išliko keletas bokštų ir sienų, nuo tvirtovės kalvos atsiveria puikios Megrelijos lygumų panoramos.

Tvirtovės istorijoje gana daug neaiškumų. Informaciniame stende prie tvirtovės parašyta, kad ji pastatyta XVIII amžiuje. Jame taip pat parašyta, kad tvirtovėje 1813 metais gimė paskutinis Megrelijos kunigaikštis Davidas Dadiani, nors yra ir kitų nuomonių apie jo gimimo vietą. Vietiniai žmonės pasakoja, kad tvirtovė buvo naudojama ir signalų perdavimui. Turkams įsiveržus uždegdavo signalines ugnis Ruchi tvirtovėje, po to Čakvindži tvirtovėje, taip iki Šchepi tvirtovės.
Pagal archeologinius tyrimus nustatyta, kad buvo trys tvirtovės statybos etapai. Pirmasis - III-IV amžiais, antrasis - VIII-IX ir trečiasis - XVI-XVII amžiuose. Kalvos viršūnė iš šiaurinės ir rytinės pusės buvo apjuosta aukštomis sienomis, čia skirtingu laiku pastatyti 4 bokštai.

Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė.
Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė. Vaizdas nuo Čakvindži tvirtovės.
Author:Badri Nadaraia Author:Badri Nadaraia Author:Badri Nadaraia

Dabar tvirtovė stovi ant aukštos kalvos, susiformavusios daugiausia iš žvyro. Kalno pietinė pusė skardinga, neseniai buvo keletas nuošliaužų, todėl tvirtovė artimiausiu metu gali nukentėti. Prie pietinės stačios kalno pusės yra neaukšta akmeninė siena. Iš šiaurinės kalvos pusės, kur pakilti lengviau, stovi trys aukšti bokštai. Jie labai neblogai išsilaikę, netgi viršutinės jų dalys. Vidurinio bokšto apačioje yra įėjimas, kituose įėjimų nesimato, gal jie kažkur paslėpti.
Tvirtovės kieme, tankiai užaugusiame paparčiais, matosi čia buvusių pastatų pamatai. Čia stovėjo XII-XIV amžiuje pastatyta cerkvė ir kiti pastatai. Kada cerkvė buvo nugriauta nežinoma, manoma, kad turkai ją sugriovė vieno iš antpuolių metu.

Gruzija

Vartai į tvirtovę yra iš šiaurės, neaukšti, apie 2 m aukščio. Už vartų yra laipteliai, kurie leidžiasi prie kitų vartų. Už antrųjų vartų matosi požeminio tunelio liekanos, kažkada vedusio iš žemutinės tvirtovės dalies į citadelę.
Geru oru iš tvirtovės matosi neblogi Džischaškari kaimo ir Čanisckali upės slėnio vaizdai. Kiek į šiaurę nuo tvirtovės yra betoninis bunkeris į kurį ateina vamzdis su tekančiu vandeniu. Norint atsigerti vandens, reikia per nedideles metalines duris patekti į bunkerį.

Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė.
Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė. Čakvindži tvirtovė.
Author:Давид Т Author:tengiz shanava Author:tengiz shanava

Pasiekti tvirtovę nesunku, ji yra Džischaškari kaime, netoli kelio Zugdidi-Čorocku, 12 km nuo Zugdidi ir 12 km nuo Čorocku. Kelias geras, eismas juo gana intensyvus. Iš Džischaškari kaimo centro tvirtovė matosi, čia nuo pagrindinio kelio iki tvirtovės eina žvyrkelis. Nuo kelio žvyrkeliu iki tvirtovės truputį daugiau kaip 1 km, tiesiąja - apie 600 m.
Piečiau Džischaškari yra Čakvindži kaimas, todėl atrodo, kad tvirtovė, pagal pavadinimą, turėtų būti jame, bet Čakvindži kaime tvirtovių nėra. Sovietiniais laikais didelis Čakvindži kaimas buvo padalintas į dvi dalis, šiaurinė dalis buvo pavadinta Džischaškari.

© 2014 J.D.Endriukaitis