Tbilisis, Narikala tvirtovė

Narikala (ნარიყალა) - tvirtovė iškilusi virš Tbilisio. Joje niekada nebuvo cerkvių ir rūmų, jos funkcijos buvo grynai gynybinės.
Tiksli tvirtovės pastatymo data nežinoma, gali būti ji pastatyta jau V amžiuje. 627 metais Tbilisį apgulė Bizantijos imperatoriaus Iraklijaus II kariuomenė ir jį užėmė. Nežinoma kaip - ar šturmu ar miestas pasidavė. VIII amžiuje miestas tapo Tbilisio emirato sostine ir arabai pastatė daug įtvirtinimų. 400 metų miestą valdė arabai, po to Narikala tapo Gruzijos karalystės sostinės tvirtove.
Per visą tvirtovės gyvavimo istorijos jos niekada neužėmė šturmu (gal būt tik bizantiečiai). Neaišku, kas įvyko 1236 metais Tbilisį užėmus chazarams - miestas buvo stipriai sugriautas. Mongolams valdant nieko ypatingo neįvyko, bet yra nuomonė, kad jie pavadino tvirtovę "Narin-Kala" - Mažaja tvirtove.

Gruzija

XIV amžiuje Tbilisis nukentėjo nuo Tamerlano, bet nežinoma kas atsitiko su tvirtove.
XVII-XVIII amžiuje tvirtovėje buvo tai persų, tai turkų įgulos. XVII amžiaus sukilimų prieš persus metu būdavo, kad persus išvydavo iš visos Gruzijos, bet Narikala įgula likdavo ir ilgai laukdavo pagalbos.

Tbilisis. Narikala tvirtovė Tbilisis. Narikala tvirtovė Tbilisis. Narikala tvirtovė
Tbilisis. Narikala tvirtovė Tbilisis. Narikala tvirtovė Tbilisis. Narikala tvirtovė
Author:radimaybodi Author:Gabriel A Author:Archil Kikvadze

Iki XVIII amžiaus Narikala tapo sudėtingai fortifikuotu gynybiniu kompleksu. Kalno viršūnėje buvo Narikala citadelė. Žemiau jos buvo Aukštutinė pilis. Tvirtovės sienos, sutvirtintos bastionais, leidosi šlaitais žemyn link Mtkvari upės, ejo upelio tekančio Botanikos sode tarpeklio krantu. Tai buvo Apatinis miestas, kuriame stovėjo armėnų Surb Gevork cerkvė, dar vadinama "tvirtovės cerkve". Apatinio miesto bastionus nugriovė XIX amžiuje.
1827 metais įvykus žemės drebėjimui tvirtovė labai nukentėjo. Tais pačiais metais įvyko sprogimas Šv.Giorgi cerkvėje. Ar tai susiję su žemės drebėjimu, nežinoma.

Dar viena siena ėjo Sololaki ketera - vietomis išlikę jos fragmentai. Palei sieną eina takas, ten įdomu pasivaikščioti, apačioje matosi Botanikos sodas.
Už 0,5 km siena rėmėsi į kampinį fortą, kartais vadinamą "Šašchati tvirtove" ar "Šašchati bokštu". Manoma, kad čia buvo observatorija. Dabar ten apgriuvę bokštai ir keletas įkastų į žemę kvevri.
Nuo šios vietos siena šlaitu leidosi žemyn, toliau ėjo dabartine Dadiani gatve iki prie Laisvės aikštės stovėjusių Kodžori vartų. Dadiani gatvėje nieko neliko, bet kalno šlaite tarp krūmų dar išliko apgriuvusių sienos fragmentų.

Tbilisis. Narikala tvirtovė Tvirtovės siena Botanikos sode Tvirtovės sienos liekanos Sololaki šlaite
Tbilisis. Narikala tvirtovė Tvirtovės siena Botanikos sode Tvirtovės sienos liekanos
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:PlamenB

Dabar tvirtovę galima pasiekti keliu iš Maidano aikštės. Kelias aplenkdamas kairėje stovinčią Surb Gevork cerkvę atveda prie tvirtovės vartų. Už vartų - citadelė ir cerkvė, į dešinę veda kelias aplink citadelę, toliau iki kampinio forto. Galima maršrutą įveikti ir iš kitos pusės - prie Aukštutinės Betlemi cerkvės yra laiptai, jais galima pakilti iki tvirtovės nuo keteros pusės.
2012 metais pradėjo veikti keltuvas, keliantis iš Rike parko virš Mtkvari upės, Senamiesčio, į Sololaki keterą. Juo už 0,5 lario per keletą minučių galima pasiekti tvirtovę.

Gruzija

Cerkvė matoma tvirtovėje - Šv.Giorgi cerkvė pastatyta labai seniai. Rusijos imperijos valdymo metais joje buvo parako sandėlis, kuris 1827 metais sprogo. Tik 1966 metais buvo atkasti cerkvės pamatai ir apie 2004 metus cerkvę atstatė. Gerai įsižiūrėjus galima pamatyti senuosius pamatus. Cerkvės vidus ištapytas dabartinėmis freskomis, vienoje iš freskų pavaizduotas Ilja Čavčavadze.

Sololaki ketera. Gruzijos Motinos paminklas Tbilisio Botanikos sodas Tbilisio Botanikos sodas
Gruzijos Motinos paminklas Tbilisio Botanikos sodas Tbilisio Botanikos sodas
Author:dimitry Author:dimitry Author:PlamenB
© 2015 J.D.Endriukaitis