Telavi tvirtovė

Telavi tvirtovė vadinama Batonis ciche (ბატონის ციხე, Valdovo tvirtovė) yra pačiame Telavi miesto centre, prie jos stovi paminklas karaliui Erekle II (Iraklijui II). XVII-XVIII amžiuose čia buvo Kachetijos karalių rezidencija.
Tvirtovė yra taisyklingo stačiakampio formos, sienos juosia trijų hektarų teritoriją, tvirtovės kampuose yra bokštai. Tvirtovė turi dvejus vartus (pietuose ir šiaurėje), pagrindinis įėjimas dabar yra nuo paminklo pusės.

1812 metais, Kachetijos sukilimo prieš rusus metu, kachetiečiai apgulė tvirtovę kurioje stovėjo rusų įgula. Apgultis truko 15-20 dienų, kol įgulai į pagalbą atskubėjo rusų reguliarioji kariuomenė. Apgulties metu, kachetiečiai sugebėjo nugalėti tris rusų kariuomenės būrius, pasiųstus tvirtovei deblokuoti.

Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Author:George Berianidze Author:Archil Kikvadze Author:heidegreen

Tvirtovės teritorijoje, rytinėje pusėje, yra karaliaus rūmai pastatyti XVII amžiaus 60-aisiais, tuo pačiu laikotarpiu pastatyta pirtis, tunelis, kiti pastatai kuriuose veikė valstybinės įstaigos, seminarija. Rūmai kiek perstatyti valdant Erekle II. XIX amžiaus pradžioje rūmai stipriai nukentėjo, 1865 metais rūmai perstatyti iš naujo, šalia pastatyti nauji pastatai (Nino moterų mokykla, donžonas, koplyčia ir kt.) Dabar rūmuose yra Telavi istorijos muziejaus ekspozicijų salės.

Gruzija

Į pietus nuo rūmų stovėjo didelė pirtis, dabar išliko tik pirties kambarys ir kūrykla. Anksčiau pirties sienos buvo ištapytos.
Cerkvė pastatyta 1758 metais, buvo ne tik kulto pastatas, bet kaip ir kitos XVIII amžiaus cerkvės, buvo naudojama ir gynybai. Jos sienose yra šaudymo angos.
Į pietryčius nuo tvirtovės, prie paminklo Erekle II, stovi apvalus, 14 metrų diametro, bastionas. Tokio didelio bastiono kitur Gruzijoje nėra. Jis buvo pastatytas kaip artilerijos bastionas, XIX amžiaus pradžioje jame stovėjo keletas 7,5 m ilgio patrankų.

Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Author:giogiogiogio Author:giogiogiogio Author:Lichtgestalt

Telavi istorijos muziejus. Muziejaus kopleksą sudaro: Kachetijos karaliaus Erekle II rūmai (atstatyti ir perstatyti 1884-86 metais), Ketevan Iašvili meno galerija ir Erekle II laikais pastatyti (dabar restauruoti): cerkvė, seminarija, pirtis ir tunelis. Šie pastatai dabar išlikę nepilnai.
Rūmuose eksponuojami karaliui Erekle priklausę daiktai, be jų, dar: numizmatikos kolekcija, ankstyvųjų viduramžių sarkofagai, vėlyvųjų viduramžių šarvai, XVII-XIX amžių variniai namų apyvokos daiktai, ginklai, chevsurų tradiciniai drabužiai.
Meno galerijoje eksponuojama Ketevan Iašvili privati kolekcija (187 kūriniai), jos padovanota muziejui.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00.

Cerkvė prie karaliaus Erekle II rūmų Karaliaus Erekle II rūmai Karaliaus Erekle II rūmai
Cerkvė prie karaliaus Erekle II rūmų Karaliaus Erekle II rūmai Karaliaus Erekle II rūmai
Author:ioseb dzamukashvili Author:Archil Kikvadze Author:giogiogiogio
© 2016 J.D.Endriukaitis