Nekresi vienuolynas

Nekresi vienuolynas (ნეკრესის სამონასტრო) - nedidelis gražus vienuolynas aukštai ant kalno virš Alazani slėnio. Dabar čia tik vienuolynas ant kalno, anksčiau kalno papėdėje buvo senovinis miestas.
Pradžioje netoli buvo senovinis Nekresi miestas. VI amžiuje prie miesto vienuolyną įkūrė vienas iš asirų tėvų Abo (Abibos) iš Nekresi. Tuo metu visa rytinė Gruzija buvo persų valdžioje ir krikščionybė susidurdavo su tam tikrais sunkumais. Krikščionių ir zoroastristų santykiai nebuvo geri ir persai išvežė Abo iš Nekresi į Mcchetą, kur jį nužudė, todėl Abo palaidotas ne Nekresi vienuolyne, o Samtvaro cerkvėje Mcchetoje.
Vienuolynas ne kartą nukentėjo nuo įvairiausių priešų. Pagal legendą, vieno priešų įsiveržimo metu vienuoliai į vienuolyną atginė kiaulių bandą, ir įsiveržėliai musulmonai pasibjaurėjo užeiti į vienuolyną. Dabar vienuolyne yra tradicija švenčių metu šašlykus kepti tik iš kiaulienos.

Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas
Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas
Author:Monika Author:Rati Galakhvaridze Author:Rati Galakhvaridze

Vienuolynas veikiantis, bet ūkiniai pastatai į akis labai nekrenta. Vienuolyno komplekse daugiau kaip 5 pastatai: VIII amžiaus Švenčiausios Mergelės bazilikos tipo, su išorine galerija, cerkvė; ūkinis pastatas (dalis vyskupo rūmų) su XV amžiaus bokštu; kuklus IV amžiaus cerkvės pastatas, kaip čia rašoma, seniausia krikščioniška cerkvė Gruzijoje, nors oficialiai seniausiu laikomas Bolnisi Sioni. Cerkvė visai mažytė, joje telpa tik keletas žmonių, yra įėjimas į jos rūsį, kuriame guli žmonių kaulai. Kiek nuošaliau stovi dar viena cerkvė vadinama "IX amžiaus kvadratine cerkve". Tai kiek keistokas, kaip ir daugelis to laikotarpio cerkvių, pastatas - iš tikro kvadratinė cerkvė su galerija aplink ją.

Švenčiausios Mergelės cerkvėje yra įdomios freskos, be jų, jos viduje stovi mediniai krėslai vadinami stasidijomis. Tai primirštas rytų krikščionybės kultūros elementas, Gruzijoje kai kur išlikęs.
Vienuolyno teritorijoje yra keletas suoliukų, matosi gražūs Alazani slėnio vaizdai. Yra nedidelė parduotuvėlė, kurioje prekiaujama žvakėmis ir religinėmis knygomis, vandens čiaupas, kuris kartais ir neveikia, todėl vandens gerai turėti su savimi. Labai įdomus vienuolyno vyno rūsys - marani. Neseniai pastatą suremontavo, jame galima pamatyti žemėn įkastus kvevri (molinius vyno ąsočius), vynuogių spaudimo lovius ir kitus vyndarystės rakandus. Vienuolyne prekiauja vietiniu vynu, bet ar jis pagamintas vienuolyno marani, neaišku.

Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas
Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas Nekresi vienuolynas
Author:saunje.ge Author:lgabelia Author:znikuradze65

Vienuolynas yra 4,5 km (tiesiąja) į šiaurės vakarus nuo Kvareli miesto. Nuo Kvareli centro apie 2 km važiuojame iki kelio Lagodechi-Telavi, kuriuo važiuojame apie 7 km iki posūkio į dešinę, į Nekresi vienuolyną. Prie posūkio yra rodyklė. Iki pakilimo į vienuolyną pradžios apie 3 km, čia yra savotiškas pralaidos punktas, toliau važiuoti automobiliais neleidžiama, čia stovi policija. Apačioje, prie upės stovi pavėsinės ir stalai, dažnai žmonės čia švenčia ir gali pakviesti pasivaišinti.
Nuo pralaidos punkto kelias gana stačiai kyla į kalną, pakilimas gana varginantis, iki vienuolyno apie 1,5 km. Pusiaukelėje yra apžvalgos aikštelė, nuo jos gerai matosi laukas su pastato pamatais apačioje - tai yra senovinio Nekresi miesto liekanos.

Gruzija

Nuo pralaidos punkto važinėja specialus lėtaeigis autobusas. Jis surenka turistus prie punkto, užveža į vienuolyną, palaukia pusvalandį ir nuveža visus žemyn. Kelionė kainuoja 1 GEL (bilietai kasoje prie punkto), važinėja kas pusvalandį.
Grįžtant iš vienuolyno galima pro ūkinių pastatų griuvėsius į buvusį senovinį miestą. Jeigu jūs nelabai domitės archeologija, nieko labai įdomaus jame nepamatysite. Archeologai čia rado daug keramikos šukių, netgi bronzinius kirvius. Tikslus miesto egzistavimo laikas nėra žinomas, bet jis jau egzistavo prieš mūsų erą.

Kelias į Nekresi vienuolyną Nekresi vienuolynas. Vyno rūsys Nekresi vienuolynas. Vyno presas
Kelias į Nekresi vienuolyną Nekresi vienuolynas. Vyno rūsys Nekresi vienuolynas. Vyno presas
Author:znikuradze65 Author:znikuradze65 Author:znikuradze65
© 2015 J.D.Endriukaitis