^

Gruzija

Ruduo Gruzijoje

Gruzija spalio mėnesį. 8 dienų kelionė po Gruziją

Gruzijos istoriniai, architektūros ir gamtos paminklai. Kalnai. Juodoji jūra. Geriausi Gruzijos vynai. Autentiški gruzinų valgiai. Vynuogių derlius, sunokę vaisiai. 2 dienos prie Juodosios jūros. Imeretija, Rača-Lečchumi, Gurija, Adžarija, Megrelija. Kutaisis, Samtredija, Ozurgetis, Batumis, Potis, Chobis, Senakis, Zestafonis, Čiatura, Tkibulis, Ambrolauris

Kelionės privalumai. Nedidelė grupė (5-7 žmonės). Mikroautobusas visą kelionės laiką. Įtraukti nestandartiniai turistiniai objektai ir retai lankomos vietos. Autentiškas maistas ir vynas. Nuoširdus ir neformalus bendravimas su vietiniais gyventojais. 2 dienos prie Juodosios jūros

Kelionės maršrutas

Siūloma kelionės programa:

1 diena. Skrydis Vilnius - Kutaisi. (06:10-10:40). Įsikuriame Gelati kaimo sodyboje (8 km nuo Kutaisio centro, 31 km nuo aerouosto).
Po vėlyvų pusryčių pro Kutaisi važiuojame į Sataplia draustinį. Draustinyje išliko unikalios suakmenėjusios dinozaurų pėdos, reliktiniai Kolchidos buksmedžio miškai, yra įspūdinga ola ir apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria plačios apylinkių panoramos.
Iš Sataplia grįžtame į Kutaisio cenrą, užvažiuojame ant kalno pažiūrėti 1003 metais pastatytos, 2012 metais atstatytos, didžiulės Bagrati katedros. Katedra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nuo kalno atsiveria puiki viso Kutaisio ir apylinkių panorama.
Vėliau užvažiuojame į netoliese esantį, XI amžiuje įkurtą, nedidelį, bet labai jaukų Mocameta vienuolyną. Iš vienuolyno atsiveria nuostabūs gilaus Ckalcitela upės kanjono vaizdai.
Vakare grįžtame į Gelati ir apsilankome šalia esantį, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą, XII amžiaus Gelati vienuolyną, senovėje vieno iš svarbiausių Gruzijos kultūrinių ir religinių centrų. Pagrindinis vienuolyno pastatas - Dievo Motinos Gimimo cerkvė pabaigta statyti 1130 metais. Cerkvės vidus ištapytas XII-XVI amžių freskomis. Netoliese stovi mažesnės Šv.Nikolozi ir Šv.Giorgi cerkvės pastatytos apie 1200 metus. Be jų, vienuolyne yra varpinė, valgyklos pastatas, atkasto vyno rūsio liekanos ir dar keletas pastatų. Ne mažiau įdomūs - vartai. Po jais, pagal paskutinį jo norą, palaidotas karalius Davidas Statytojas. Nakvynė Gelati kaimo sodyboje.

Sataplia Bagrati katedra Mocameta vienuolynas Gelati vienuolynas
Sataplia.Apžvalgos aikštelė Bagrati katedra Mocameta vienuolynas Gelati vienuolynas

2 diena. Po pusryčių pro Guriją važiuojame Juodosios jūros link. Pakeliui apžiūrime įspūdingą Sakucha kanjoną, aplankome ant aukštos kalvos stovintį, įspūdingą, XII amžiaus Šemokmedi vienuolyną. Iš vienuolyno atsiveria nuostabios Gurijos panoramos.
Pravažiavę Gurijos sostinę Ozurgeti, užvažiuojame į netoliese esančią, 1352 metais pastatytą, nedidelę Lichauri cerkvę.
Pakeliui į Batumi aplankome Bizantijos imperijai priklausiusią, VI amžiaus Petra tvirtovę, vieną žymiausių istorinių monumentų visoje rytinėje Juodosios jūros pakrantėje. Petra tvirtovė pastatyta 535 metais, Bizantiją valdant imperatoriui Justinianui. Iš ant kalvos stovinčios tvirtovės matosi puikūs Juodosios jūros ir pakrantės vaizdai.
Vakaras skiriamas Batumio apžiūrai. Nakvynė Batumyje.

Sakucha kanjonas Šemokmedi vienuolynas Lichauri cerkvė Petra tvirtovė
Sakucha kanjonas Šemokmedi vienuolynas Lichauri cerkvė Petra tvirtovė

3 diena. Ryte važiuojame pažiūrėti prie pat Turkijos sienos esančio Sarpi krioklio. Grįždami į Batumį užsukame į Gonio tvirtovę.
Gonio tvirtovė pastatyta romėnų I amžiaus 70-aisiais metais, vadinosi Apsaros arba Apsaruntos. Istoriniuose šaltiniuose tvirtovė pirmą kartą minima I amžiuje Pilinijaus Vyresniojo "Istorijoje". Vėliau, II amžiuje, ją mini Flavijus Appianas "Mitridato karuose". II amžiuje Apsaros buvo gerai įtvirtintas romėnų miestas Kolchidoje, garsus savo hipodromu ir teatru. Vėliau miestą valdė Bizantija. Tikima, kad tvirtovėje palaidotas Šv.Matas, vienas iš dvylikos apaštalų.
Keletą valandų pasivaikščioje po Batumį važiuojame į vieną gražiausių pasaulyje Batumio botanikos sodą. Botanikos sodas yra labai didelis - nuo pietinio jo pakraščio iki šiaurinio daugiau kaip 2,5 km, jame auga daugybė egzotinių ir retų augalų beveik iš viso pasaulio. Sodas padalintas į 20 sektorių - Apatinis parkas, Viršutinis parkas, Pajūrio parkas, Rožių sodas, bambukų giraitė, gėlynas, Pietų Amerikos, Citrusinių augalų, retų augalų, Naujosios Zelandijos, Australijos, Užkaukazės subtropinių augalų, Viduržemio jūros, Himalajų, Meksikos, Rytų Azijos, Šiaurės Amerikos ir dar du nereikšmingi sektoriai.
Nakvojame garsiame magnetinio smėlio paplūdimiais Ureki kurorte. Nakvynė svečių namuose-viešbutyje.

Batumi Gonio tvirtovė Batumio botanikos sodas Ureki paplūdimys
Batumi Gonio tvirtovė Batumio botanikos sodas Ureki paplūdimys

4 diena. Ryte išvažiuojame į netoliese esantį vieną iš pagrindinių Gruzijos uostų Poti. Po pusryčių ir trumpos miesto apžiūros, pro Chobi miestą važiuojame aplankyti vieno seniausių (XIII-XIV amžiaus) Megrelijoje Chobi (Nodžichevi) vienuolyną. Vienuolyno kompleksą sudaro keletas pastatų stovinčių gana nemažoje teritorijoje (apie 150x300 m) tarp vejų, palmių ir medžių. Visa teritorija aptverta akmenine tvora su vartais. Pagrindinis vienuolyno pastatas - XIII amžiaus pabaigoje pastatyta Šv.Marijos cerkvė. Ant pietinės cerkvės sienos yra išlikusios XIII amžiaus freskos, visos kitos nutapytos XVI ir XVII amžiuose. Bokštas su vartais ir vienuolyno tvora pastatyti vėliau - apytiksliai XVI amžiuje. Šalia cerkvės yra pernai atstatyti XVII amžiaus kunigaikščių Dadiani rūmai.
Iš vienuolyno pro Senaki miestą važiuojame (nuo kelio matosi nuo IV amžiaus ant kalno stovinti Šchepi tvirtovė) apžiūrėti vieno seniausių Kolchidos istorinių paminklų - miesto-tvirtovės Nokalakevi (Archaeopolis). Miestas-tvirtovė pastatytas III-VII amžiuje, Kolchidą valdant Bizantijos imperijai, gali būti, buvo ir Kolchidos sostine. Buvusio miesto teritorijoje yra Egrisi karalių IV amžiaus pilies ir V amžiaus bazilikos griuvėsiai. Ten pat yra VI amžiaus Karalių rūmų, Koškiani vartų, 2 pirčių ir kitų pastatų liekanos. Didžiausią įspūdį palieka tvirtovės sienos ir slaptas tunelis vedantis prie Techuri upės.
Aplankę tvirtovę važiuojame pažiūrėti labai vaizdingo Abaša upės Gačedili kanjono. Apžiūrėję (gal ir išsimaudę) kanjoną važiuojame į nuostabų ir jaukų VII-X amžiaus Čkondidi vienuolyną Martvili mieste. Kadaise čia buvo Čkondidi pagonybės religinis centras. Ant kalvos augo didžiulis ąžuolas (Čkoni). Jis buvo laikomas derlingumo, vaisingumo ir giminės stiprybės globėju, jį garbino vietiniai gyventojai, žyniai jam netgi aukodavo vaikus. Ąžuolo vietoje VII amžiuje pastatyta, X amžiuje atstatyta, Šv.Andriaus cerkvė. Cerkvės viduje išlikusios XIV, XVI ir XVII amžiaus freskos. Netoliese yra nedidelė X amžiaus Čikvani cerkvė, didelis bokštas pastatytas XI amžiuje ir vėlesnių laikų statybos varpinė.
Aplankę vienuolyną važiuojame į Kutaisį. Jaukus ir sutvarkytas miesto centras, Imeretijos karalių rūmų pastatytų XVII amžiuje, išlikęs vienas pastatas, jo kieme didžiulis, labai senas platanas. Šalia parkas, buvęs Imeretijos karaliaus Aleksandro (1639-1660) rūmų sodas.
Miesto centre keliolika jaukių kavinių, vaizdinga Rioni upės pakrantė, galima apsilankyti turguje. Esant norui, galima apžiūrėti įdomios architektūros Chareba cerkvę, buvusią katalikų bažnyčią, pastatytą XIX amžiaus pabaigoje; buvusį žydų kvartalą, kuriame vienoje gatvėje stovi net trys sinagogos. Nakvynė Gelati.

Chobi vienuolynas Nokalakevi tvirtovė Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas
Chobi vienuolynas Nokalakevi tvirtovė Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas

5 diena. Po pusryčių aplankome netoli Kutaisio esančius Geguti Gruzijos karalių rūmų griuvėsius. Geguti rūmai pirmą kartą minimi VIII amžiuje, iš tų laikų išlikęs vienas kambarys. Rūmai buvo išplėsti XI-XII amžiuje, tuo metu juose kurį laiką rezidavo karalienė Tamara. XIII-XIV amžiuose, prie rūmų vakarinės pusės buvo pristatyti kai kurie nauji pastatai ir cerkvė.
Vėliau važiuojame į kalnakasių miestą Čiatura. Pakeliui aplankome Kacchis Sveti - vieną iš Imeretijos įžymybių. Kacchis Sveti - ant apie 40 m aukščio kalkakmenio "piršto" stovinti nedidelė cerkvė. Apylinkės labai vaizdingos, matosi tvirtovės griuvėsiai, tolumoje, skardžiuose karstinės olos.
Kiek vėliau apžiūrime pastatytą XI amžiaus pradžioje, labai įdomios, nepanašios į kitas Gruzijos cerkves, architektūros Kacchi katedrą.
Vėliau važiuojame į Čiatura miesto pakraštyje stovintį Mghvimevi vienuolyno apžiūrai. Į vienuolyną patenkama ilgu, iškirstu uoloje, arkos formos, tamsiu tuneliu. Juo pasiekiame didelę olą, kurioje yra pagrindinė vienuolyno cerkvė. Tai vienintelė Gruzijoje cerkvė esanti natūralioje oloje - ji nėra žmonių iškirsta uoloje. Cerkvė įrengta netaisyklingų formų oloje, jos dalį užima stalagmitas. Šalia, išorinėje galerijoje, yra mažytė, VI amžiaus, Šv.Ekaterine cerkvė. Ji visa yra oloje, tik jos fasadas pastatytas iš akmens blokų. Fasadas gausiai dekoruotas raižiniais. Kiek toliau bazilikos tipo cerkvę pastatytą iš akmens. Medinės durys XI amžiuje išraižytos reljefiniais, retai to tipo Gruzijoje randamais, ornamentais.
Netoliese jau ir Čiatura miestas - gana įdomus, daugiausia stalininės architekturos, kalnakasių miestas. Didžiausia miesto įžymybė - lyniniai keltuvai - reguliariai veikia dvi lyninių keltuvų linijos. Vienos apatinė stotis yra prie merijos pastato, nuo jos kabina užkelia ant pietinio plokščiakalnio, kur yra apžvalgos aikštelė.
Iš Čiatura pro Kutaisį grįžtame į Gelati. Nakvynė Gelati kaimo sodyboje.

Geguti rūmų griuvėsiai Kacchis Sveti Kacchi katedra Mghvimevi vienuolynas
Geguti rūmų griuvėsiai Kacchis Sveti Kacchi katedra Mghvimevi vienuolynas

6 diena. Po pusryčių išvažiuojame į Gruzijos vyno ir kalnų regioną Rača. Pravažiavę jaukų Tkibuli miestelį, stačiu serpantinu pakylame į Nakerala perėją (1217 m) nuo kurios atsiveria įspūdingi kalnų vaizdai. Kiek pavažiavus - nuostabaus grožio Šaori kalnų ežeras, nuo jo, esant geram orui, tolumoje matosi snieguotos Didžiojo Kaukazo viršūnės.
Dar kiek pavažiavus - į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta, 1010-14 metais pastatyta Nikorocminda katedra. Cerkvė garsi savo unikalia architektūra, jos išorė gausiai išpuošta raižiniais, visas vidus ištapytas XVI amžiaus įspūdingomis freskomis.
Esant geram orui galima aplankyti netoliese esančias: Sakinule karstinę olą (pėsčiomis ~1+1 km) ir iš po žemių ištekančios Šareula upės ištakas (pėsčiomis ~1+1,5 km).
Apžiūrėję cerkvę serpantinais nusileidžiame į Rioni upės slėnį, Ambrolauri miestą.
Vėliau pravažiuojame Rioni upės kanjoną su senovinių įtvirtinimų likučiais, aplankome Barakoni cerkvę, pažiūrime į ant kalno stūksančią Mindaciche pilį.
Vėliau važiuojame į Bugeuli gamyklą elitinių vynų degustacijai. Degustuojame įvairių rūšių vyną (garsiuosius Chvančcharą, Tviši ir kt.), apžiūrime ypatingos Aleksandrouli rūšies vynuogių vynuogynus. Nakvynė Abrolauri kaimo turizmo sodyboje.

Šaori ežeras Sakinule ola Šareula upės ištakos Nikorcminda soboro freskos
Šaori ežeras Sakinule ola Šareula upės ištakos Nikorcminda soboro freskos

7 diena. Po pusryčių važiuojame į Cageri miestą, esantį kitame Gruzijos kalnų regione - Lečchumi. Pakeliui pravažiuojame įspūdingus Rioni ir Ladžnauri upių kanjonus, serpantinais kylame į Orbeli perėją, užlipame į šalia kelio stūksančius Orbeli pilies griuvėsius. Nuo perėjos atsiveria nuostabūs vaizdai į Cchenisckali upės slėnį, matosi įėjimą į tarpeklį, vedantį į Žemutinę Svanetiją, saugoję svanų gynybiniai bokštai (Muri pilis). Nuo perėjos nusileidžiame į Cchenisckali upės slėnį, į Cageri.
Iš Cageri vaizdingu keliu, einančiu Cchenisckali upės slėniu (pakeliui stojame pažiūrėti įspūdingo krioklio; iki jo 800 m gruntiniu keliu) , važiuojame pažiūrėti ilgiausios (bendras olos tunelių ilgis - apie 22 km) Gruzijoje Prometėjo (Kumistavi) olos, Imeretijos gamtos paminklo. Oloje didelė drėgmė, joje teka keletas požeminių upių, yra požeminių ežerėlių su unikalia fauna. Salėse - įspūdingi stalaktitai ir stalagmitai, jos įspūdingai apšviestos, tyliai groja gerai parinkta muzika. Oloje gyvena keleto rūšių šikšnosparniai. Maršruto ilgis oloje - 1,5 km.
Apsilankę oloje pravažiuojame Ckaltubo kurortą, kadaise vieną žymiausių Sovietų Sąjungos kurortų. Mieste yra keliolika įdomios stalininės architektūros sanatorijų ir kitų statinių, gražus, nors kiek apleistas parkas.
Iš Cchaltubo pro Kutaisį (galima aplankyti turgų, nusipirkti suvenyrų, prieskonių etc.) važiuojame į Gelati, kur nakvojame.

Rioni kanjonas Nuo Orbeli perėjos Krioklys Cchenisckali tarpeklyje Prometėjo oloje
Rioni kanjonas Nuo Orbeli perėjos Krioklys Cchenisckali tarpeklyje Prometėjo oloje

8 diena. Po ankstyvų pusryčių važiuojame į aerouostą (apie 31 km). Skrydis Kutaisi-Vilnius (11:35-14:15)

Kelionių datos ir kainos:
calendar 2019/10/13-2019/10/20    435 € (Vietų nėra)
calendar 2019/10/20-2019/10/27    435 €

price Į kelionės kainą įskaičiuota: visi vietiniai pervažiavimai; visos kelionės grafike paminėtos nakvynės (7 naktys); maitinimas kelionės metu (pusryčiai ir vakarienė, išskyrus pusryčius ir vakarienes Ureki ir Batumi, vakarienę Ambrolauri), gidas iš Lietuvos.

price Į kelionės kainą neįskaičiuota: tarptautiniai skrydžiai: Vilnius-Kutaisis, Kutaisis-Vilnius; papildomi asmeninio bagažo mokesčiai; aukščiau nepaminėti pusryčiai, pietūs ir vakarienės; sveikatos draudimas; suvenyrai; alkoholiniai gėrimai; arbatpinigiai, ekskursijų į mokamus objektus bilietai.

Dėl kelionės kreiptis: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. arba tel. +370 679 10399