^

Gruzija

Bolnisi Sioni bazilika

Gruzija

Bolnisi Sioni bazilika

Bolnisi Sioni (ბოლნისის სიონი) bazilika - viena iš keturių ar penkių Gruzijoje pastatytų Sioni cerkvių. Bolnisi Sioni bazilika yra pirmoji, nuo jos prasideda Gruzijos cerkvių architektūra. Tai anksčiausiai Gruzijoje pastatytas ir išlikęs arcitektūros statinys; ant jo sienos yra pats pirmasis užrašas gruzinų kalba. Cerkvė gana paprasta, beveik primityvi, bet vertinga tuo, kad nuo jos prasideda gruzinų cerkvių architektūra.
Išorinis paprastumas - bendra to laikotarpio Gruzijos cerkvių ypatybė. Cerkves puošė viduje, bet ne išorėje, gali būti, kad tai buvo pagrįsta kažkokia filosofija.
Cerkvė buvo statoma 478-493 metais. Ją pradėjo statyti beveik iš karto Gruzijos cerkvei gavus nepriklausomybę (autokefaliją). Tuo metu Gruzinų cerkvė pradėjo linkti į monofizitimą, tad pirmąjį savo egzistavimo šimtmetį kaip ir nepriklausė stačiatikių cerkvei.

Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:PlamenB Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:PlamenB Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:PlamenB

Cerkvės statybos laikas nebuvo pats palankiausias: paaštrėjo santykiai su persais, karalius Vachtangas Gorgasali nuo jų slėpėsi kalnuose, šalis ritosi į bedugnę, buvo ant išnykimo ribos. Baziliką pradėjo statyti praėjus keletui metų nuo Šv.Šušanik nužudymo. Kai prasidėjo Iberijos sukilimas bazilika stovėjo apsupta miškų.
Bolnisi Sioni - laikotarpio, vadinamo "Gruzijos kultūros pradžia" (V-VI amžiai), paminklas. Tai pirmoji cerkvių architektūra, pirmasis užrašas gruzinų kalba, po keliolikos metų - pirmasis Gruzijos literatūros tekstas.
Kryžius ant Bolnisi Sioni sienos pateko į Gruzijos kultūrą kaip "Bolnisi kryžius", jį galima pamatyti ant Bolnisi municipaliteto herbo, kartais - ant Gruzijos vėliavos.

Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:PlamenB Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:PlamenB Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:David Galegashvili

Bolnisi Sioni - trijų nefų bazilika. Kitos architektūros formos tuo laikotarpiu dar nebuvo žinomos, kryžiaus-kupolo cerkvės pasirodė tik po šimtmečio.
Jeigu pažiūrėti viduje, galima pamatyti, kad bazilikos skliautai sumūryti iš plytų - tai XVII amžiaus restauracija. Restauratoriai pastatė ne cirkuliarinę arką, bet pažangesnę - strėlinę.
Dabar cerkvė paprasta kaimo cerkvė, žmonių joje niekada nebūna daug, įėjimas į ją nemokamas.
Bolnisi Sioni yra trys svarbūs Gruzijos istorijai užrašai. Du iš jų yra virš dviejų šiaurinių durų, trečiasis - virš apsidės lango.
Gali pasirodyti, kad Bolnisi Sioni yra Bolnisi mieste. Miestas pavadintas bazilikos vardu, ne atvirkščiai. Bolnisi mietas - XIX amžiaus pradžioje vokiečių įkurta gyvenvietė. Bazilika yra į pietus nuo Bolnisi miesto, Bolnisi kaime. Iš Bolnisi miesto centrinės aikštės reikia pasukti keliu einančiu į pietus. Pervažiavus tiltą per Mašaverą, aplenkiame Šv.Eljo kalną (846 m) ir už 5 km pasiekiame Kvemo Bolnisi kaimą. Bolnisi kaimas dar už 1 km į pietus. Bolnisi Sioni matosi įvažiuojant į kaimą, kairėje.

Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika Bolnisi Sioni bazilika
Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:Archil Kikvadze Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:Archil Kikvadze Panoramio Photos are copyrighted by their owners. Author:Archil Kikvadze
© 2015 J.D.Endriukaitis