Ertacminda katedra

Ertacminda (ერთაწმინდა) - kaimas šiaurinėse Trialeti kalnagūbrio prieškalnėse, 840 m aukštyje, prie kelio Kaspi-Rkoni, 17 km į pietvakarius nuo Kaspi. 314 gyventojų (2002).
Kaimo pavadinimą pažodžiui galima išversti - "Šventoji tauta", bet iš tikro tai yra iškraipytas "Estate cminda" (Šv.Estate). Jo vardu pavadinta katedra pastatyta kaime XIII amžiaus pirmojoje pusėje.

Ertacminda cerkvė Ertacminda cerkvė Ertacminda cerkvė
Ertacminda cerkvė Ertacminda cerkvė Ertacminda cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:Giorgi Tabatadze Author:levan japoshvili

Ertacminda Šv.Evstati (Estate) katedra (ერთაწმინდის წმინდა ევსტათის (ესტატეს) ტაძარი) yra kaimo viduryje, apie 100 m į vakarus nuo Achalkalaki-Rkoni kelio.

Cerkvė išgarsėjo nuo tada, kai čia palaidojo kunigaikščio Giorgi Saakadze sūnų Paata, nukankintą persų nelaisvėje. Vėliau katedroje laidojo beveik visus kunigaikščių Saakadze, pakeitusių pavardę į Tarchan-Mouravi, giminės narius. Jų antkapinėmis plokštėmis išklotos beveik visos katedros grindys. Aplink katedrą taip pat daug senų antkapių. Be kunigaikščių, čia palaidoti kaimo ir jo apylinkių gyventojai.
Gal vien tik dėl katedros nėra verta važiuoti į Ertacmindą, bet ją galima apžiūrėti pakeliui į Rkoni vienuolyną.

Kryžiaus-kupolo tipo cerkvė pastatyta XIII amžiaus pirmojoje pusėje iš įvairaus dydžio akmeninių blokų, apdailai panaudotos smiltainio plokštės. Cerkvės vidus ištapytas, bet vertingiausia yra jos išorinių sienų puošyba. Visos keturios sienos papuoštos akmenyje išraižytais, reljefiniais kryžiais. Įspūdingiausia yra rytinė cerkvės siena, dekoruota reljefiniu kryžiumi ir akmenyje išraižytais ornamentais aplink langą. Ertacminda katedros stilius labai panašus į kitus XII-XIII amžiaus Gruzijos architektūros paminklus: Pitareti, Betani, Kvatachevi, Curugašeni ir kitas cerkves.
Cerkvę juosia žmogaus ūgio akmeninė tvora, jos kampe - nedidelė, vėlėsnių laikų, varpinė.

© 2016 J.D.Endriukaitis