Tbilisis, Metechi uola

Metechi uola (მეტეხის კლდე) - gerai matoma uola ant Mtkvari upės kranto, istoriniame Tbilisio centre, formaliai Avlabari rajone, nors istoriškai artimesnė Senamiesčiui. Ant uolos stovi Metechi cerkvė ir paminklas karaliui Tbilisio įkūrėjui karaliui Vachtangui Gorgasali, jos apčioje - Šv.Abo Tbileli cerkvytė.
Šią uolą patogu laikyti miesto centru, ant jos gera apžvalgos aikštelė, nuo kurios matosi pati įdomiausia pietinė Senamiesčio dalis - nuo sieros pirčių iki Draugystės tilto. Čia patogu pradėti ekskursijas po Tbilisį.
Metechi uola - svarbi Tbilisio istorijos dalis. Pagal legendą, V amžiaus pabaigoje karalius Vachtangas rado sieros šaltinius ir liepė čia pastatyti miestą. Nėra žinoma kur buvo pirmieji miesto įtvirtinimai ir karaliaus rūmai. Kitoje upės pusėje, prie Sebasti Kankinių cerkvės, nesenai atkasė griuvėsius, kurie gali būti buvę karaliaus Vachtango Gorgasali rūmų likučiai, bet pirmoji pilis galėjo būti ir ant Metechi uolos - yra tokia archeologų versija.

V amžiuje buvo nužudyta ir palaidota Curtavi Šv.Šušanik. Ji buvo laikoma šventąja ir gruzinų ir armėnų cerkvių, bet dėl nesutarimų tarp jų, jos palaikus X amžiuje iš Curtavi perkėlė į Tbilisį ir palaidojo ant Metechi uolos. Tikslus perlaidojimo laikas nežinomas, tuo metu dar egzistavo Tbilisio emyratas, todėl dėl perlaidojimo datos abejojama. Gali būti, kad tuo metu ant uolos pastatyta pirmoji cerkvė.

Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė
Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė
Author:ROSTAMDALILA Author:Archil Kikvadze Author:Manuel Wittig

VIII amžiuje Tbilisis tapo Tbilisio emyrato sostine. Nėra žinoma kas tuo metu buvo ant uolos. Apie VIII amžiaus 70-us metus čia sudegino nužudyto Šv.Abo Tbileli palaikus. Dabar uolos papėdėje, prie pat vandens (iki Ortačala HE užtvankos pastatymo Mtkvari vandens lygis buvo žemesnis), yra Šv.Abo Tbileli cerkvė ir mozaikinė jo ikona. Cerkvė pastatyta seniai, bet sovietiniais laikais, statant tiltą, cerkvė buvo sugriauta, dalis uolos nusprogdinta. Atstatyta cerkvė pastatyta iš pilko akmens, panaudoti fragmentai iš senosios cerkvės.

Gruzija

1122 metais emyratas baigė egzistavimą, neužilgo ant uolos pastatyti Metechi rūmai - pagrindiniai Gruzijos karalių rūmai. Tai buvo pilis užėmusi nemažą teritoriją, žemiau, prie upės, irgi buvo gynybinės sienos. Maždaug tuo pačiu metu ant uolos pastatyta Dievo Motinos cerkvė, vadinama Metechi cerkve. Šv.Šušanik kapas atsidūrė cerkvės viduje, dabar jis į kairę nuo altoriaus. 1235 metais cerkvę sugriovė mongolai, atstatyta 1278-1289 metais.
Cerkvė dar keletą kartų nukentėjo nuo priešų ir keletą kartų atstatyta. Dabartinė cerkvė - XIII amžiaus pabaigos su vėlesnių remontų pėdsakais. Cerkvės kupolas gana vėlyvas, o arkos cerkvės viduje XVI amžiaus.
Nuo uolos matomas didelis, sovietiniais laikais pastatytas, tiltas. Iki tol prie uolos buvo du tiltai per Mtkvari - Metechi ir Avlabari tiltai. Metechi tiltas buvo kiek pasroviui dabartinio, rėmėsi į uolą.
1226 metais Tbilisį užėmė Chorezmo kariuomenė. Šachas Džalal-Ad-Dinas įsakė visas ikonas iš Sioni soboro sukrauti ant Metechi tilto. Vėliau, grasindamas nužudyti, gyventojams liepė eiti per jas. Pagal kanoninę įvykių versiją, 100 tūkstančių tbilisiečių atsisakė ir jiems buvo nukirstos galvos. Nuo to laiko lapkričio 13 d. minima Šimto tūkstančio kankinių diena, kai kuriose cerkvėse galima pamatyti šį įvykį vaizduojančias ikonas.
Neseniai, kankiniams atminti, uolos papėdėje pastatė nedidelę koplyčią. Dažniausiai ji būna uždaryta.

Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė
Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Gabriel A Author:Gabriel A

Vėliau Metechi rūmus daug kartų sugriovė įvairūs priešai. XVII amžiaus viduryje karalius Rostomas pastatė naujus rūmus. Jie išstovėjo iki XIX amžiaus pradžios. Rūmų vietoje pastatė kalėjimą, kuriame sėdėjo ir įvairūs revoliucionieriai: Kalininas, Kamo, ir atrodo rašytojas Maksimas Gorkis.
Sovietų valdžios metais kalėjimą pavertė politinių kalinių koncentracine stovykla. Čia kalinius ir sušaudydavo. 1934 metais kalėjimą pertvarkė į muziejų, o 1959 metais nugriovė. Dabar šioje vietoje apžvalgos aikštelė ir 1961 metais pastatytas paminklas karaliui Vachtangui Gorgasali.
Metechi tiltai. Senovėje Tbilisyje buvo tik vienas tiltas per Mtkvari, jungęs Totorių Maidaną su Metechi uola. Gali būti, kad Metechi pilis gynė tiltą, saugojo nuo įsiveržimo per jį.
Metechi tiltą perstatė 1830 metais. Tiltas buvo medinis. 1870 metais šalia pastatė metalinį tiltą. Jo statybas pradėjo anglai, baigė vokiečiai (Saseman ir Blant). Liaudis ši tiltą vadino "Asilų tiltu". Iki galo nėra aišku kurį tiltą vadino Avlabari - ar pirmąjį medinį ar metalinį.
Abu tiltus nugriovė 1951 metais, jų vietoje pastatė naują, platų tiltą kuris stovi ir dabar. Jį statant nugriovė Šv.Abo Tbileli cerkvę ir šiitų mečetę, taip pat visą kvartalą tarp Maidano ir upės.

Tbilisis. Baratašvili (Metechi) tiltas Tbilisis. Šv.Abo Tbileli cerkvė Tbilisis. Šv.Abo Tbileli cerkvė
Tbilisis. Baratašvili (Metechi) tiltas Tbilisis. Šv.Abo Tbileli cerkvė Tbilisis. Šv.Abo Tbileli cerkvė
Author:Vitalii Vosk Author:aleksi khvedelidze Author:Archil Kikvadze
© 2015 J.D.Endriukaitis