Vani municipalitetas

Vani žemėlapis

Vani municipalitetas (ვანის მუნიციპალიტეტი) Municipaliteto plotas 557 km², didžiąją rajono dalį užima mažai apgyvendintas Mescheti kalnagūbris ir jo atšakos, pačioje municipaliteto šiaurėje, iki Rioni upės, - siaura priekalnių ir Imeretijos žemumos juosta, kur susitelkusios dauguma rajono gyvenviečių. Ši juosta apgyvendinta tankiai, beveik visi 44 rajono kaimai susilieja į vieną didelį kaimą. Rajonas yra nuošaliau nuo pagrindinių kelių, nors jeigu važiuoti iš Tbilisio į Batumį, galima važiuoti nuo Zestafoni per Bagdadi ir Vani, trumpesniu ir laisvesniu keliu.
Municipalitete 2010 metais gyveno 33 800 žmonių, 99.5% jų gruzinai.
Klimatas - drėgnas subtropinis, pasižymi šiltomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 13,9 °C, sausio - 4,1 °C, liepos - 23,4 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1380 mm. Gausiausi krituliai - rudenį ir žiemą. Vidutinis sniego dangos storis žemumose - 10-12 cm, išsilaiko ne ilgiau 2 savaičių; kalnuose - daugiau kaip 2 m, išsilaiko - 3-4 mėnesius.

Aukščiausias municipaliteto taškas - Mepisckaro viršūnė (2851 m), žemiausias (20 m) - prie Čkviši kaimo. Didžiausios municipaliteto upės - Rioni ir jos intakai Sulori, Kumuri ir Kvinckali.
Municipaliteto naudingosios iškasenos: andezitas, bazaltas, alebastras, molis. Mineralinio vandens šaltiniai yra Inašauri, Sulori ir Čokina, karšto vandens - Amaghleba ir Saprasia kaimuose.
Municipalitete yra du balneologiniai kurortai - Sulori ir Amaghleba.
Ant kalvų, pelkėtos Kolchidos lygumos pakraštyje, Bronzos amžiuje ir antikos laikais čia stovėjo Kolchidos karalystės miestai. Vani buvo vienas iš jų, bet jų buvo daugiau - archeologai municipalitete atrado dar keleto tokių miestų pėdsakus.
Didžiausia municipaliteto turistinė įžymybė - archeologų atkastas Vani antikos laikų miestas.
Municipalitete yra virš dešimties viduramžiais pastatytų cerkvių, apie penkių viduramžių tvirtovių įvairiai išsilaikę griuvėsiai, keletas gynybinių bokštų. Kai ką gali sudominti 1,2 km ilgio karstinė Bzvani ola.

Amaghleba kaimo apylinkės Čkviši. Tabidze namas-muziejus Maisouri kaimas
Amaghleba kaimo apylinkės Čkviši. Tabidze namas-muziejus Maisouri kaimas
Author:GABUNIA GRIGOL Author:georgian1 Author:ADEISHVILI

Vani (ვანი) - nedidelis miestelis prie Sulori upės, municipaliteto administracinis centras. Miestelis panašus į didelį kaimą, jo centre yra nesena cerkvė, nedidelis Meno muziejus. Plačiau Vani miestas
Pagrindinė miestelio įžymybė, dėl kurios jį aplanko turistai - Vani archeologijos muziejus-draustinis. Muziejus-draustinis yra įsikūręs archeologų atkastoje antikos ir helenistinio laikotarpyje (VIII-I amžiai prieš mūsų erą) čia buvusio Kolchidos karalystės miesto teritorijoje. Plačiau Vani archeologijos muziejus-draustinis

Gruzija

Amaghleba (ამაღლება) - kaimas Imeretijos žemumoje, prie Kvinckali upės, prie kelio Vani-Bagdati, 10 km į rytus nuo Vani. 1357 gyventojai (2002). Kaime yra dvi viduramžių cerkvės, viena iš jų pastatyta 1619 metais.
Amaghleba yra vietinės reikšmės spa kurortas, čia trykšta natrio chlorido-karbonato termaliniai vanduo. Gydomosiose voniose juo gydomas artritas, aterosklerozė, radikulitas ir kt.
Dzuluchi (ძულუხი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, ant kalvų Dzuluchuri (Sulori kairiojo intako) upės kairiajame krante, 420 m aukštyje, 15 km į pietus nuo Vani. 738 gyventojai (2002).
Prie kaimo, ant kalno yra XIV amžiaus Melouri tvirtovės griuvėsiai. Išlikusios 7-8 metrų aukščio tvirtovės sienos. Iš tvirtovės iki upės ėjo slaptas tunelis. Kaimo apylinkėse yra viduramžių Melouri cerkvė.

Isriti cerkvė Kumuri upės slėnis Kumuri upės krioklys
Isriti cerkvė Kumuri upės slėnis Kumuri upės krioklys
Author:Sulkhan Kharabadze Author:ADEISHVILI Author:ADEISHVILI

Čkviši (ჭყვიში) - kaimas Imeretijos žemumoje, prie Kumuri ir Rioni upių santakos, pr 60 m aukštyje, 10 km į šiaurės vakarus nuo Vani. 543 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Kaime gimė garsūs gruzinų poetai Galaktion ir Cician Tabidze, čia yra jų namas-muziejus.
Gadidi (გადიდი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, Gheleskuri upės aukštupyje, 360 m aukštyje, 9 km į pietus nuo Vani. 252 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus antrosios pusės. Kaime yra XI amžiaus cerkvė.
Isriti (ისრითი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, 170 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Vani. 1075 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus. Kaime buvo kunigaikščių Čidžavadze dvaras ir rezidencija. Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai ir cerkvė.
Inašauri (ინაშაური) - kaimas Kvinckali upės kairiajame krante, 240 m aukštyje, 14 km į rytus nuo Vani. 685 gyventojai (2002). Kaime yra mineralinio vandens šaltiniai.
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus. Netoli kaimo yra XII amžiaus pilies griuvėsiai vadinami Tamaros pilimi.

Rioni upės slėnis Sulori kaimas Sulori upė
Rioni upės slėnis Sulori kaimas Sulori upė
Author:ADEISHVILI Author:jekia72 Author:Sulkhan Kharabadze

Maisauri (მაისაური) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, prie kairiojo Kumuri upės intako, 560 m aukštyje, 16 km į pietvakarius nuo Vani. 262 gyventojai (2002).
Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai ir Šv.Giorgi cerkvė.
Sulori (სულორი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, prie Sulori (Rioni kairiojo intako) upės, 250 m aukštyje, 12 km į pietus nuo Vani. 1125 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžių akmeninis bokštas, vadinamas Gormaghali pilimi.
Sulori yra vietinės reikšmės klimato-balneologinis kurortas. Čia trykšta 35°C temperatūros natrio sulfato-hidrokarbonato mineralinis vanduo kuris gydo raumenų-skeleto, periferinės nervų sistemos ir ginekologines ligas. Sulori yra nedidelė sanatorija su gydomosiomis voniomis.
Šuamta (შუამთა) - kaimas Imeretijos žemumoje, prie Kumuri upės, pr 70 m aukštyje, 6 km į vakarus nuo Vani. 1553 gyventojai (2002).
Kaime yra 1615 metais pastatyta vienos navos Šv.Giogi cerkvė. Cerkvės vidus ištapytas.
Zeda Bzvani (ზედა ბზვანი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, 240 m aukštyje, 9 km į rytus nuo Vani.
Kaime yra du viduramžių bokštai, XIX amžiaus cerkvė, jame rastas Vėlyvojo Bronzos amžiaus lobis. Kaimo apylinkėse yra 1,2 km ilgio karstinė Bzvani ola.

© 2014-15 J.D.Endriukaitis