Pankisi tarpeklis

Pankisi tarpeklis (პანკისის ხეობა) yra Alazani upės aukštupyje, prasideda šiauriau Matani kaimo ir tęsiasi į šiaurę iki Didi Borbalo (3294 m) kalno. Tarpeklio ilgis apie 45 km.
Kalnuose aplink tarpeklį gyvena tušetai, o slėnyje nuo seno gyveno čečėnai-kistinai. 1990-ųjų pabaigoje, antrojo Čečėnijos karo metu ir po jo, tarpeklyje apsigyveno nemažai pabėgėlių iš Čečėnijos. Iš tarpeklio, per kelias perėjas, yra takas į Čečėniją, tuo metu jis buvo nesaugomas. Į Pankisi tarpeklį pasitraukę čečėnų kovotojai jame įsteigė savo bazę, iš kurios rengdavo reidus į Čečėniją, Pankisi tarpeklis tapo kaip ir nepriklausomu. Tuo metu silpna Gruzijos vyriausybė nepajėgė kontroliuoti Pankisi tarpeklio, nors to ypač reikalavo Rusija.

Duisi kaimas Duisi kaimas Mečetė Omalo kaime
Duisi kaimas Duisi kaimas Mečetė Omalo kaime
Author:Kistiy-Mohk Author:Archil Kikvadze Author:Kistiy-Mohk

Dabar Pankisi tarpeklis rami vieta poilsiui kalnuose į kurį galima patekti "maršrutkėmis" iš Achmeta ir Tbilisio Ortačala autobusų stoties. Iš tolimiausio Pankisi tarpeklio Birkiani kaimo "maršrutkė" išvažiuoja 06:00 ir 11:30, pravažiuoja tarpeklio kaimus, po to pro Telavi važiuoja į Tbilisį.

Dauguma Pankisi tarpeklio gyventojų yra musulmonai, jame gyvena kistinai - čečėnų etninė grupė. Jie skiriasi nuo gruzinų ir iš veidų ir pagal drabužius. Kalba jie kistinų kalba, kuri kiek skiriasi nuo čečėnų kalbos. Kistinų kalba net turi savo dialektus - kistinai iš Duisi pagal kalbą atskiria savus nuo Birkiani ar Omalo kistinų. Gruzinų kalbą čia moka ne visi, dažnai vartoja rusų. Kai kurie nemoka kitų kalbų, tik kistinų. Tarpeklyje galima paragauti ir tradicinių kistinų valgių. Kistinai įeidami į namus visada nusiauna batus.

Džokolo kaimas Džokolo kaimas Cerkvė Džokolo kaime
Džokolo kaimas Džokolo kaimas Cerkvė Džokolo kaime
Author:Archil Kikvadze Author:menatwork Author:menatwork

Važiuojant keliu iš Achmeta per Matani pirmasis Pankisi tarpeklio kaimas bus Sakobiano, už jo prasideda Duisi kaimas. 9 km nuo Matani, prieš Duisi kelias tiltu kerta kanalą. 2003 metais čia buvo "nepriklausomo" Pankisi tarpeklio siena. Ant tilto stovėjo ginkluoti žmonės ir toliau praleisdavo tik "reikalingus" žmones.
Duisi (დუისი) - kaimas dešiniajame Alazani upės krante, 640 m aukštyje, 17 km į šiaurę nuo Achmeta. 4103 gyventojai (2002). Kaime gyvena 78% kistinų ir 19% čečėnų.

Gruzija

Kaimas buvo "nepriklausomo" Pankisi "sostine", jame daug nedidelių parduotuvių, keletas kavinukių ir 1990-ųjų pabaigoje iš plytų pastatyta didelė mečetė. Prie mečetės dažnai galima sutikti čečėnus-vachabitus, jie gana draugiški, fotografuoti mečetę nedraudžia.
Kaime yra ir kita mečetė kuri matosi nuo kelio. Sako, kad kistinai lanko senąją mečetę, o atsikėlę čečėnai - naująją.
Už mečetės stovi senas neveikiantis vandens malūnas, kiek toliau - dar vienas, veikiantis.

Birkiani kaimas Birkiani kaimas Kelias į Tbatani
Birkiani kaimas Birkiani kaimas Kelias į Tbatani
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Džokolo (ჯოყოლო) - kaimas dešiniajame Alazani upės krante, 665 m aukštyje, 20 km į šiaurę nuo Achmeta, 3 km nuo Duisi. 1228 gyventojai (2002). Kaime gyvena 79% kistinų ir 13% čečėnų.
Kaime yra nedidelė pardutuvė, mečetė ir svečių namai "Nazi", kuriuose nakvynė su maitinimu 3 kartus per dieną kainuoja 60 GEL. Čia galima išsinuomoti arklius. Arklio nuoma parai kainuoja 40 GEL, vedlio - 50 GEL, todėl pigiau keliauti didesnėmis grupėmis. Iš Džokolo per dieną galima nujoti iki "čečėnų tako" pradžios, per tris dienas - iki Tušetijos Omalo kaimo, galimi ir trumpi radialiniai maršrutai po aplinkinius kalnus.
Kaime yra sena neveikianti cerkvė ir akmeninis, dabartinės statybos, bokštas. Už kaimo asfaltuotas kelias baigiasi, prasideda žvyrkelis.

Tbatani vasaros ganyklos Chadori hidroelektrinė Chadori tarpeklis
Tbatani vasaros ganyklos Chadori hidroelektrinė Chadori tarpeklis
Author:eristo Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Birkiani (ბირკიანი) - kaimas dešiniajame Alazani upės krante, 800 m aukštyje, 22 km į šiaurę nuo Achmeta, 2 km nuo Džokolo. 900 gyventojų (2002).
Kitoje Alazani upės pusėje - Omalo kaimas. Birkiani kaime baigiasi apgyvendinta tarpeklio dalis, už 3 km į šiaurę nuo kaimo į Alazani įteka Bacara upė, kurios tarpeklyje yra Bacara gamtos rezervatas. Jame be specialių leidimų lankytis draudžiama. Kiek į šiaurę, Bacara rezervato pakraščiu, eina gruntinis kelias - "čečėnų tako" pradžia, maždaug už 10 km - Tbatani vasaros gyvenvietė, iki kurios galima privažiuoti džipu. Kelias labai vaizdingas, tik naktį juo vaikščioti nepatartina - aplinkiniuose miškuose nemažai lokių.
Kadori (Chadori) - vasaros gyvenvietė 7 km į šiaurę nuo Birkiani, prie Alazani ir Kadori upių santakos. Čia kelias baigiasi, Pankisi tarpeklis išsišakoja į du tarpeklius - Alazani ir Kadori upių tarpeklius. Kaime yra mini hidroelektrinė ir restoranas "Speroza" kuris teikia ir nakvynės paslaugas.

© 2016 J.D.Endriukaitis