Achmeta miestas

Achmeta (ახშანი) - nedidelis miestas Alazani slėnio pradžioje, Alazani upės dešiniajame krante, ir tarp jos intakų Ilto ir Orvili, 567 m aukštyje.
Achmeta miestas yra Achmeta municipaliteto administracinis centras, 2002 metais mieste gyveno 8600 žmonių.
Iš miesto eina keturi keliai - pagrindinis, asfaltuotas, geros kokybės kelias į Telavi (27 km), kiek blogesni, asfaltuoti keliai per Matani į Pankisi tarpeklį ir per Kvemo Alvani ir Napareuli į Kvareli (64 km); kelias į Tianeti (29 km) prastos kokybės.

Achmeta centrinė aikštė Achmeta policijos pastatas Achmeta municipaliteto administracija
Achmeta centrinė aikštė Achmeta policijos pastatas Achmeta municipaliteto administracija
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:George Mamucharashvili Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი

Mieste yra virš dešimties cerkvių, iš istorinių objektų įdomesnis yra XVIII amžiaus Džandieri bokštas (ჯანდიერების კოშკი) esantis miesto šiaurės rytų dalyje. Keturių aukštų bokšto tipo didelis gyvenamasis pastatas (12,5x8,5 m), pastatytas iš akmens gabalų, yra stačiakampio plano. Bokštas apgriuvęs, išliko jo trys aukštai, jo nuotraukas galima pažiūrėti čia.

Pagal legendą, karalienei Tamarai labai patiko šių vietų tyras vanduo ir derlingos žemės, ji liepė jas apsodinti vynuogynais ir vaismedžiais.
Achmetą, kaip svarbią gyvenvietę įžymią savo vynu, XVIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi.
XVIII amžiaus 40-aisiais Achmeta nukentėjo nuo žemės drebėjimo, 1754 metais gyvenvietę sugriovė Chunzach Nursal Beg. Achmeta miesto teises gavo 1966 metais.

Achmeta teatras Achmeta centrinis skveras Achmeta parkas
Achmeta teatras Achmeta centrinis skveras Achmeta parkas
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:George Mamucharashvili Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:გიორგი მამუჩარაშვილი

Didelė miesto centrinė aikštė yra Bachtrioni ir Čolokašvili gatvių sankryžoje, prie jos miesto ir municipaliteto administracijų pastatai. Nuo aikštės einant Čolokašvili gatve į pietus, jos vakarinėje pusėje didelis skveras, prie jo yra kavinė.
Nuo aikštės einant Bachtrioni gatve į vakarus už 200 m pasieksime pagrindinę miesto Rustaveli gatvę. Ja pasukus į šiaurę, už 100 m pasieksime kitą aikštę prie kurios yra keleto bankų filialai. Einant Rustaveli gatve toliau, už 50 m kairėje yra Bachtrioni restoranas, už jo parduotuvė. Už miesto Rustaveli gatvė pavirsta keliu į Matani.

Gruzija

Nuo aikštės einant į vakarus Kazbegi gatve, už 200 m ją kerta Pšaveli gatvė. Prie sankryžos yra keletas kavinių ir parduotuvių. Kiek toliau Kazbegi gatvės dešinėje pusėje - mažytė, archaiškos išvaizdos, vėlyvųjų viduramžių Šv.Giorgi cerkvė. Už miesto Kazbegi gatvė virsta keliu į Tianeti.
Čavčavadze gatvėje Nr.105 yra Bacara-Babanauri saugomų teritorijų administracija. Miesto dalys toliau nuo centro panašios į didelį kaimą.

© 2016 J.D.Endriukaitis