Schvilo tvirtovė

Schvilo tvirtovė (სხვილოს ციხე) yra ant kalvos kalnagūbrio pakraštyje, 1,2 km į šiaurės rytus nuo Pantiani kaimo, 16 km į šiaurę nuo Kaspi. Tvirtovę iš kaimo galima pasiekti gruntiniu keliu. Tvirtovės kalvos papėdėje yra Pantiani vienuolyno griuvėsiai.
Tvirtovė pastatyta XIV amžiuje, gali būti, čia jau stovėjusios tvirtovės vietoje. Schvilo minima XI amžiaus "Kartli kronikoje", taip pat X amžiuje minimi Dači ir Ivane Schviloselni (iš Schvilo).

XIV amžiuje Schvilo buvo kunigaikščių Zevdgenidze (Amilachvari) rezidencija, XVII amžiuje jie savo rezidenciją perkėlė žemiau, į lygumas. XVIII amžiuje kunigaikščiai savo rezidenciją iš Schvilo perkėlė žemiau, į lygumas.

Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė
Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė
Author:Suliko Budagashvili Author:Lasha_Gabelia Author:Ivane Goliadze

1629 metais, po šacho Abass I mirties, karalius Teimuraz I norėjo išsilaisvinti nuo persų dominavimo, tam reikėjo pašalinti persų statytinį karalių Simoną I. 1930 metais Schvilo tvirtovę užėmė ir karalių Simoną II nužudė Aragvi eristavas Zurabas.
1636 metais persų statytinis karalius Rostomas apgulė Schvilo tvirtovėje įsitvirtinusį karaliaus Teimurazo I šalininką kunigaikštį Iotamą Amilachvari. Rostomas užėmė tvirtovę, kuri buvo stipriai apgriauta.

Gruzija

XVIII amžiuje tvirtovė buvo svarbi gynyboje prieš Dagestano kalniečių antpuolius.
1742 metais Šida Kartli gruzinai, vadovaujami Givi Amilachvari, netoli Schvilo nugalėjo persus ir įsitvirtino Schvilo tvirtovėje. Kiek vėliau persai tvirtovę apgulė, bet tvirtovė atsilaikė prieš visas persų atakas, ir jie pasitraukė. XIX amžiaus pradžioje tvirtovė neteko savo gynybinės reikšmės.

Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė
Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė
Author:Gamkhitashvili nikoloz Author:Irina Kalatozishvili Author:Irina Kalatozishvili

Tvirtovė yra pailgo stačiakampio palno, turėjo tik vienus siaurus vartus iš vakarų, tvirtovės galuose yra, buvę penkių aukštų, bokštai. Tvirtovės sienų aukštis 11-14 m, jų storis - 2 m.
Tvirtovės teritorijoje yra cerkvių griuvėsiai. Pirmoji pastatyta, pagal užrašą ant jos sienos, XV amžiaus pradžioje, nedidelė Šv.Giorgi cerkvė, bet padaugėjus tvirtovės gyventojų, dėl vietos stokos, antroji Šv.Tevdore cerkvė buvo pastatyta ant (virš) jos. Cerkvės griuvėsiuose - veikianti cerkvė. Prie cerkvės vakarinės sienos yra didelė vandens saugykla. Tvirtovės teritorijoje taip pat išliko gyvenamųjų ir ūkinių pastatų griuvėsiai.

Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė
Schvilo tvirtovė Schvilo tvirtovė Pantiani vienuolyno griuvėsiai
Author:Suliko Budagashvili Author:Suliko Budagashvili Author:Lasha_Gabelia
© 2016 J.D.Endriukaitis