Poti

Poti žemėlapis

Poti (ფოთი) - didžiausias Gruzijos uostas prie Juodosios jūros, Kolchidos žemumoje, nusausintoje pelkėtoje Rioni upės deltoje, 0,8-2 m virš jūros lygio, 312 km nuo Tbilisio, 88 km nuo Kutaisio.
Aplink miestą yra Kolcheti nacionalinis parkas, į pietus nuo miesto yra didelis Paliastomi ežeras, apie 5 km į pietus yra Maltakva kurortinis kaimelis.
Miesto klimatas - drėgnas subtropinis, su vėsiomis žiemomis ir šiltomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 14.3° C, sausio 5,6° C, liepos 22,8° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1685 mm.

Miestą su Tbilisiu jungia geležinkelis, yra geležinkelio stotis. Asfaltuotais keliais miestas jungiasi su Chobi (33 km), Senaki (39 km), Ureki (20 km), Lančchuti (40 km), Kobuleti (41 km) ir Batumi (68 km).
Poti, jeigu jį tapatinti su antikiniu graikų polisu Phasis - seniausias Gruzijos miestas. Čia jau VII-VI amžiuje p.m.e. buvo graikų kolonija. 2013 metais mieste gyveno 47 700 žmonių.
Miestas turi visas galimybes tapti kurortu - yra jūra, ir upė, ir didelis ežeras, aplinkui auga beveik tropiniai miškai. Kol kas miesto dar nepasiekė vyriausybės dėmesys ir pinigai.
Ypatingai įdomių objektų, išskyrus Kolchidos kultūros muziejų Gegužės 26 gatvėje, mieste nėra.

Poti miesto centras Poti miesto centras Poti miesto centras
Poti miesto centras Poti katedra Bokštas Poti centre
Author:Archil Kikvadze Author:Levani Lekvinadze Author:ta6c

Miestą dalina į dvi dalis viena iš Rioni deltos atšakų - Rioni kanalas. Miesto centras - didelis parkas ir aikštė, yra kairiajame Rioni kanalo krante. Aikštės viduryje stovi didelė, 1907 metais pastatyta, neseniai restauruota, pseudobizantiško stiliaus Dievo Motinos katedra. Parką ir aikštę juosia Rustaveli žiedas, nuo kurio vėduokle, įvairiomis kryptimis nueina gatvės. Prie šių gatvių vienaukščių-dviaukščių namų rajonai.
Į pietryčius nuo katedros, už parko, žiede prasideda Šv.Giorgi ir Cereteli gatvės, kurios už 1,5 km atsiremia į miesto aplinkkelį (Senaki-Batumi).

Gruzija

Žiede, 40 m į šiaurę nuo Šv.Giorgi gatvės, prasideda Gegužės 26 gatvė, kurioje yra muziejus.
Į šiaurę nuo katedros prasideda paraleliai einančios Kostava, Čianturia ir Parnavaz Mepe gatvės, kurios už 550 m atsiremia į aikštę su paminklu kunigaikščiui Cotne Dadiani. Aikštės šiaurinėje pusėje - tiltas per Rioni kanalą, už jo - Gegidze gatvė, kurioje yra geležinkelio ir autobusų stotys.
Kostava ir Čianturija gatvėje yra keletas bankų filialų, parduotuvių ir nedidelių užkandinių, Parnavaz Mepe gatvėje, Rioni kanalo pakrantėje - didelis turgus.

Poti miesto centras Poti miesto centras Poti miesto centras
Poti parkas Poti. Tiltas per Rioni kanalą Poti. Agmašenebeli gatvė
Author:Feyzullah KORKMAZ Author:nanita_peace Author:Feyzullah KORKMAZ

Apie 100 m į vakarus nuo katedros, parko šiaurės vakarų kampe yra Nikoladze bokštas, perstatytas iš buvusios turkų tvirtovės dalies. Bokšte buvo kavinė, kuri 2015 metų rudenį neveikė. Netoliese, kitoje gatvės pusėje yra "Chareba" kompanijos vyno parduotuvė, prie jos prasideda Agmašenebeli gatvė tiltu per Rioni kanalą vedanti iki Poti uosto. Apie 100 m pasroviui nuo tilto, kairiajame Rioni kanalo krante, stovi senas laivas, kuriame yra neblogas restoranas. Maistas jame skanus, labai neblogi adžariški chačiapuriai, kainos normalios, nors aptarnavimas lėtokas.
Atstumas nuo centro iki aikštės prie uosto Agmašenebeli gatve apie 2 km. Dauguma gatvės pastatų sovietinio laikotarpio, nors yra ir XX amžiaus pradžios. Gatvėje nemažai visokių įstaigų, bankų filialų, keletas kavinių ir didelių parduotuvių.
Agmašenebeli gatvė prie uosto atsiremia į Gegidze gatvę nuo uosto vedančią į geležinkelio stotį, gatvėje yra keletas kavinių, parduotuvių ir "Anchor" viešbutis.
Netoli Dadiani paminklo, Kostava gatvėje Nr.36 yra Poti Hotel, nakvynė jame kainuoja nuo 50 GEL, kitas viešbutis - Prime Hotel yra Cereteli gatvėje Nr.53, nakvynė jame kainuoja nuo 55 GEL.

Poti miesto centras Poti miesto centras Poti miesto centras
Poti. Gegužės 26 gatvė Senas namas Poti Monumentas Poti miesto pietuose
Author:nanita_peace Author:nanita_peace Author:ta6c

Labai įdomus Kolchidos kultūros muziejus yra Gegužės 26 gatvėje Nr.9. Muziejus yra 1908 metais pastatytame name, veikia kasdien išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00. Bilieto kaina 1 GEL.
Muziejuje yra 7689 eksponatai: archeologų radiniai Kolchidoje nuo III amžiaus p.m.e. iki VII-VIII amžiaus, numizmatikos kolekcija (auksinės Aleksandro Didžiojo, imperatoriaus Justiniano, Kolchidos tetri monetos); sidabrinis dubuo su paukščių atvaizdais; XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus pradžios etnografijos kolekcija; Poti istorijos dokumentai ir fotografijos.
Piečiau miesto, iki Grigoleti galima rasti paplūdimių be žmonių. Ten neblogos vietos nakvynei palapinėje. Smėlis tamsokas, bet ne toks tamsus kaip Ureki, bet magnetito yra. Be paplūdimių vertinga - Paleostomi ežeras ir Kolcheti nacionalinis parkas.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis