Bolnisi miestas

Bolnisi miesto žemėlapis

Bolnisi (ბოლნისი) - miestas Mašavera upės vidurupyje, kairiajame krante, 550 m virš jūros lygio, 64 km nuo Tbilisio, Bolnisi municipaliteto administracinis centras. Miestas yra lygumoje, jo šiaurėje - neaukštų kalvų ketera.
Gyvenvietę 1818 metais įkūrė vokiečiai persikėlę iš Švabijos. Jie savo gyvenvietę pavadino Katerinenfeld. Tada gyvenvietė buvo linijinės planuotės, pagrindinė gatvė vadinosi Tifliser Strasse.
1921 metais, sovietų valdžia, Rozos Liuksemburg garbei, miestą pervadino Liuksemburg. 1941 metais prasidėjus karui, beveik visus vokiečius ištrėmė į Sibirą ir Kazachstaną. 1944 metais miestą pavadino Bolnisi, pagal Bolnisi Sioni pavadinimą.

Miesto teises Bolnisi įgijo 1967 metais, dabar apima ir buvusius kaimus Satredo, Koranta ir Velketi. Azerbaidžaniečiai miestą vadino Čeriuk-Gemerli.
1968 metais mieste gyveno 16 300 žmonių, 1989 metais - 15 047 žmonės, 2002 metais - 13 800 žmonių.
Vidutinė metinė temperatūra mieste 12° C, sausio - 0,3° C, liepos - 23,3° C, minimali temperatūra -24° C, maksimali temperatūra 39° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 572 mm, daugiausiai kritulių iškrenta gegužės mėnesį (86 mm), mažiausiai - gruodžio mėnesį (21 mm).

Bolnisi Bolnisi. Merija Bolnisi. Pagrindinė gatvė
Bolnisi Bolnisi. Merija Bolnisi. Pagrindinė gatvė
Author:mate sulkhanishvili Author:Wowo Manipulations Author:gooo77

Miestas ištįsęs iš rytų į vakarus apie 5 km, pagrindinė jo gatvė Sulchan-Saba Orbeliani (buvusi Tiflis Strasse) taip pat yra kelias Marneuli-Dmanisi. Miesto centras yra šioje gatvėje, tarp Merab Kostava ir Sioni gatvių, čia yra miesto merija, bankų filialai ir kiti svarbiausi miesto pastatai. Sioni gatve į pietus nueina kelias į Bolnisi kaimą, kuriame yra garsioji Bolnisi Sioni bazilika.
Į pietus nuo miesto centro yra buvęs vokiečių kirchės pastatas, paverstas sporto mokykla. Kai kur dar galima pamatyti buvusius vokiečių namus, pavyzdžiui, už buvusios kirchės. Namai vokiškos išvaizdos, nors ir apleisti. Miesto pietuose, netoli upės yra vokiečių malūno pastatas, kuris dabar restauruotas, jame įsikūręs vienintelis miesto viešbutis. Nakvynė viešbutyje nepigi, dvivietis kambarys kainuoja nuo 78 EUR, trivietis - nuo 86 EUR, keturvietis - nuo 103 EUR.
Miesto šiauriniame pakraštyje, ant kalvos, prie buvusio Koranta kaimo (minimo 1393 metais), yra kiek apgriuvusi XIII-XIV amžiaus Koranta cerkvė (ყორანთის ეკლესია), gerai matoma beveik iš viso miesto. Ant kalvos archeologai rado neolito laikų gyvenvietės pėdsakus.
3 km į pietus nuo miesto centro yra gerai matomas iš viso miesto Elia kalnas (847 m), ant jo stovi nesenai pastatyta didelė cerkvė.

Bolnisi. Mokykla Bolnisi. Buvęs kinoteatras Bolnisi. Senas vokiečių malūnas
Bolnisi. Mokykla Bolnisi. Buvęs kinoteatras Bolnisi. Senas vokiečių malūnas
Author:gooo77 Author:Wowo Manipulations Author:gooo77

Bolnisi muziejus yra miesto centre, Sulchan-Saba Orbeliani gatvėje, Nr.95. Muziejuje eksponuojami archeologiniai radiniai nuo Naujojo Akmens Amžiaus iki vėlyvųjų viduramžių (skulptūrėlės iš akmens, bronziniai kirviai, diržai, šarvai, keramikos dirbiniai, antikos laikų paukščio formos ąsotis, milijonų metų senumo suakmenėjęs medis etc), taip pat 1712 metais išleistą Šota Rustaveli "Karžygys tigro kailiu" knyga.
Miesto šiaurinėje pusėje yra nesena, bet gana įdomi Šv.Giorgi cerkvė.

Gruzija

Muziejus dirba: kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00. Bilieto kaina 1 GEL.
Mieste nemažai parduotuvių, kavinėse daugiausiai pyragėliai ir chačapuri. Dauguma maitinimo įstaigų yra kiek į vakarus nuo centro, miesto parko rajone. Dar kiek toliau į vakarus, už nedidelės aikštės yra autobusų stotis.
Miesto pietuose, už Mašavera upės, yra geležinkelio stotis, bet keleiviniai traukiniai iš Tbilisio čia nevažiuoja. Į šiaurę iš miesto eina vienintelis prastas kelias per Disveli kaimą į Tetrisckaro miestą. Už Disveli kaimo yra tiltas per Chrami upę.

Bolnisi. Koranta cerkvė Bolnisi. Šv.Elijas kalnas Bolnisi. Cerkvė ant Šv.Elijo kalno
Bolnisi. Koranta cerkvė Bolnisi. Šv.Elijas kalnas Bolnisi. Cerkvė ant Šv.Elijo kalno
Author:Davit Japaridze Author:Wowo Manipulations Author:aleksi khvedelidze
© 2015 J.D.Endriukaitis