Bočorma tvirtovė

Bočorma tvirtovė (ბოჭორმის ციხე) - didelis miestas-tvirtovė Tianeti municipalitete, jos teritorijoje IX-X amžiuje buvo nemažas Kachetijos miestas, išgyvenęs iki XVIII amžiaus. Borčoma yra ant vieno iš Gombori kalnagūbrio kalnų, 1300-1350 m aukštyje. Borčoma tvirtovės teritorijoje yra rūmų, kitų pastatų griuvėsiai ir Borčoma cerkvė.
Tiksli tvirtovės pastatymo data nežinoma. Ankstyvuoju savo istoriniu laikotarpiu ji priklausė Kachetijos karalystei, buvo beveik jos centre. Tvirtovė kontroliavo Iori upės slėnį, kuriuo ėjo prekybos kelias. Aukščiau prie Iori upės, prie Tianeti, buvo Kachetijos karalių rezidencija, o į rytus - kitas senas Kachetijos miestas - Kvetera.

Leonti Mroveli metrštyje minima, kad Borčoma užėmė turkai-seldžiukai, vadovaujami Abul Kasimo, kuris iš Tbilisio 914 metais puolė Kachetiją. Pirma turkai-seldžiukai apgulė Udžarma tvirtovę, ir po ilgos apsiausties ją užėmė, tada Borčama gyventojai patys paliko miestą. Morveli rašė: "Kai priešai atėjo ir pamatė ją apleistą, nustebo: "Įnirtingai kovėsi dėl aptvaro, o tikrą tvirtovę paliko". Užėmė Bočorma, užėmė tvirtovę, o Udžarma įtvirtinimus sulygino". Šis sakinys charakterizuoja rimtus Bočarma įtvirtinimus ir ne tokius galingus Udžarma.
Sekantį šimtmetį miestas ėjo iš rankų į rankas - jį užiminėjo tai Kachetijos, tai Abchazijos karaliai, 1014 metais Abchazijos ir Imeretijos karalius Bagratas III kare prieš Kachetijos karalių Kvirike užėmė Borčoma.

Bočorma iš Grdzelvili kaimo Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Bočorma iš Grdzelvili kaimo Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

IX amžiuje Bočarma teritorijoje pastatyta Šv.Giorgi cerkvė, dabar žinoma kaip Bočarma cerkvė. Cerkvėje saugojo Šv.Giorgi ikoną su relikvija - Šv,Jurgio dilbiu.
Vėlesnėje Bočarma istorijoje daug baltų dėmių. Bočarma įtvirtinai dar buvo XVIII amžiuje, juos remontavo karalius Irakli II. Vėliau miestas buvo apleistas. Gali būti, kad Bočarma, kaip ir Čeremi, paliko dėl dažnų lezginų antpuolių.
Sovietiniais laikais, 1923 metais, atrodo, bandė susprogdinti Bočorma cerkvę, vėliau tvirtovę pradėjo remontuoti, net pastatė bėgius medžiagoms tiekti, bet vėliau darbai sustojo.

Gruzija

Bočarma miestas yra ant aukšto kalno, apie 500 m aukščiau Iori upės. Panašiai pastatytas ir netoliese esantis Kvetera miestas, bet aukščių skirtumas ten mažesnis. Kalno pietinėje pusėje - status, aukštas skardis, todėl iš tos pusės sienų nėra. Sienos pastatytos ant nuožulnesnio šiaurinio kalno šlaito. Šią sienas XVIII amžiuje suremontavo karalius Irakli II, todėl sienos gerai išlikusios. Apvalūs bokštai pastatyti karaliaus Irakli II laikais, kvadratiniai - ankstesniais laikais. Siena išliko visa, net viršutinė dalis su šaudymo angomis. Sienoje yra tik keletas skylių ir į miestą patekti galima tik per nedidelius vartus ar vieną iš skylių. Trys bokštai stovi ant skardžio krašto, vienas bokštas - pačiame viduryje, ant kalnelio.
Prie šio bokšto stovi Bočorma cerkvė, jos pietinėje pusėje - šulinys.

Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Nuo kelio į Sioni į tvirtovę kyla platus takas. Gali būti, kad tai buvo kelias jungęs tvirtovę su kitomis - žemiau, į vakarus nuo tvirtovės, išliko krūmais apaugusių įtvirtinimų griuvėsiai. Pakilę šiuo taku atsiduriame prie vakarinio bokšto. Takas aplenkia bokštą iš kairės ir eina palei sieną. Į pietus nuo vakarinio yra dar vienas bokštas, stovintis ant uolos krašto. Sienoje, tarp bokštų, buvusių vartų vietoje, pralauža.
Borčoma, palyginus su kitais Gruzijos miestais ar tvirtovėmis yra gana didelė. Išlikusi siena yra apie 300 m ilgio, visas miesto perimetras - 890 metrų. Didžiausias tvirtovės plotis - 350 metrų. Rytinė tvirtovės pusė yra kiek žemiau vakarinės, kurioje išliko tik vienas bokštas.
Pats įdomiausias bokštas - šiaurinis. Jo išplanavimas sudėtingas, į jį eina atskiras siauras praėjimas, su šaudymo angomis abiejose pusėse. Nuo bokšto atsiveria puikūs vaizdai į šiaurę, Iori upės slėnį. Šiaurinis bokštas, aukščiausia miesto vieta, yra 1350 m aukštyje.
Be bokštų ir sienų, į vakarus ir pietvakarius nuo cerkvės, yra trys gyvenamieji pastatai. Juose galima pamatyti didžiules, pusapskritimio formos, nišas. Tai buvo gana nemaži rūmai.

Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė Bočorma tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Pasiekti Bočorma sunkoka. Nuo kelio Tbilisi-Telavi reikia pasukti į kelią per Sioni einantį į Tianeti. Šiuo keliu, atrodo, reisiniai autobusai nevažinėja. Prie kelio sankryžos yra nedidelis restoranas, parduotuvė ir rodyklė į Sioni. Šis kelias eina Iori upės slėnių, už 4,5 km prie kelio stovi kryžius, laukymė ir staliukas. Čia prasideda gerai matomas takas, juo iki cerkvės apie 1,6 km. Kelias yra 950 m aukštyje, cerkvė - apie 1300 m aukštyje. Pakilti iki cerkvės užima apie pusvalandį.
Bočorma tolokai nuo kitų lankytinų vietų, nors čia galima užsukti pakeliui iš Tbilisio į Telavi. Cerkvė ir Bočorma tvirtovė sudaro vieningą istorinį-architektūrinį paminklą, jo apžiūrai negaila sugaišti gerą pusdienį.
© 2015 J.D.Endriukaitis