Birtvisi tvirtovė

Birtvisi tvirtovė (ბირთვისის ციხე) - senovinė tvirtovė Tetrickaro municipalitete, labai neįprasta. Tvirtovė pasislėpusi Birtvisi kanjonų gilumoje, pastatyta ant auštos, stačiomis sienos, uolos. Iš tvirtovės nedaug kas išliko, tik vienas bokštas, sienos gabalas ir vartai. Vis dėl to ji yra viena įdomiausių Gruzijos tvirtovių, kartu ir viena sunkiausiai pasiekiamų. Patekimas į Birtvisi tvirtovę ne iškyla, tam reikia pasiruošti. Čia reikia laipioti uolomis, ką ne visi sugeba.

Kada pastatyta ši tvirtovė tiksliai nežinoma. Pilis pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose minima kai kunigaikštis Liparitas ir Kartli eristavas Ivane Abaza užėmė šią tvirtovę tada valdomą Tbilisio emyro. IX-XII amžiuose šią teritoriją valdė kunigaikščiai Lipartidi, jų rezidencija buvo Kldekari tvirtovė. Vėliau nuo Lipartidi atsiskyrė Baratašvili ir Orbeliani giminės. Kunigaikščių Orbeliani rezidencija buvo šiauriau Birtvisi, o kunigaikščiai Baratašvili gybeno Tbisi ir Birtvisi. 1177 metais jie kariavo su kunigaikščiais Orbeliani, bet Bertvisi tvirtovė neminima.

Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi kanjonai Tetrickaro. Birtvisi kanjonai
Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

1403 metais Birtvisi tvirtovę apgulė Tamerlano kariuomenė. Jiems kažkokiu būdu pavyko tvirtovę užimti. Atsirado patyrę laipiotojai uolomis, kurie sugebėjo prasiskverbti į tvirtovę ir paskui save atsivesti kitus karius. Kaip jiems tai pavyko - neaišku. Po šimtmečio tvirtovę apgulė Persijos šachas Tamazas ir apgaule ją užėmė. XVII amžiuje tvirtovę buvo apgulęs kunigaikštis Giorgi Saakadze. Tvirtovę pagrįstai laikė neįveikiama. Į ją ir turistui užlipti sunkoka.

Gruzija

Tvirtovė yra Birtvisi kanjonų centre, virš laukymės, kurioje daugelis įkuria stovyklavietes. Tvirtovė stovi ant uolos su dvejomis viršūnėmis, tarp jų balnas. Takas į tvirtovę kyla iš rytų, todėl einant nuo laukymės reikia iš kairės ar dešinės apeiti uolą. Dešinysis maršrutas sudėtingesnis - takas iš pradžių leidžiasi žemyn, eina per riedulius, po to siauru plyšiu kyla aukštyn. Kairysis takas visą laiką kyla aukštyn, bet jį lengviau pamesti. Abu takai atveda prie rytinės uolos pusės, toliau reikia kilti stačiu šlaitu, kol pasieksite akmeninius tvirtovės vartus. Paskutiniai metrai - neryškūs laipteliai uolos sienoje. Tai sudėtingiausia dalis.
Tvirtovės vartai yra balne tarp uolų. Už vartų, kairėje pusėje - pietinė uola su sienos gabalu ir uoloje iškalta vandens saugykla, dešinėje - šiaurinė uola su Šeupovari (Bebaimiu) bokštu. Pakilimas į tvirtovę sudėtingas, esant lietingam orui - rizikingas. Rekomenduojama turėti tinkamą avalynę.

Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi kanjonai Tetrickaro. Birtvisi kanjonai
Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė Tetrickaro. Birtvisi tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze
© 2015 J.D.Endriukaitis