Bagrati katedra

Bagrati soboras (ბაგრატის ტაძარი) - viena didžiausių Gruzijos cerkvių ir viena iš svarbiausių šalies istorijoje. Formaliai - Dievo Motinos Paėmimo į Dangų cerkvė. Soboras beveik 300 metų buvo beveik sugriuvęs, 2012 metais, nežiūrint patriarcho ir visuomenės dalies protestų (UNESCO netgi grasino išbraukti iš Pasaulio paveldo sąrašo), pabaigtas katedros atstatymas. Pagrindinė Kutaisio įžymybė, net ir atstatyta.
Bagrati katedra matosi iš bet kurios Kutaisio centro vietos, po atstatymo tapo dar aukštesnė ir pastebimesnė. Iš centro iki jos galima pakilti tiesiai laiptais, ar nedideliu serpantinu į kalną užvažiuoti automobiliu.

Bagrati soboras prieš atstatymą Bagrati soboras prieš atstatymą Kutaisis. Bagrati katedra
Bagrati soboras prieš atstatymą Bagrati soboras prieš atstatymą Kutaisis. Bagrati katedra
Author:Gabriel A Author:Nika Shmeleva Author:petr voda

Bagrati katedra pradėta statyti Gruzijos Aukso amžiaus pradžioje, tai buvo ištisos gruzinų cerkvių architektūros epochos pradžia. Soboro statyba pradėta apie 970 metus, baigta 1003 metais. Cerkvės idėja buvo nukopijuota nuo Jono Krikštytojos cerkvės Oški mieste buvusioje Pietų Gruzijoje (dabar Turkijoje). Katedrą atstatant į tai atsižvelgta ir kupolą atstatė tokį patį kaip ir Oški cerkvės.
Žinoma, kad Šv.Marija mirė ant Sioni kalno Jeruzalėje, ten buvo pastatyta pirmoji Dievo Motinos Paėmimo į Dangų cerkvė kuri buvo vadinama Sioni. Todėl visos Dievo Motinos Paėmimo į Dangų cerkvės Gruzijoje buvo vadinamos Sioni. Todėl ir Bagrati katedra turėtų vadintis Sioni soboru, bet kažkodėl taip neatsitiko.

Karalius Bagratas III, soboro statytojas, Pietų ir Rytų Gruzijos karaliumi tapo tik 1008 metais, tai yra, kad soboro statybas jis pradėjo būdamas Abchazijos karaliumi, naudodamas tik Vakarų Gruzijos resursus. Soboras išstovėjo daugiau kaip 500 metų, jame 1089 metais karūnavo karalių Davidą Statytoją. 1691 metais Kutaisį du kartus užėmė turkai ir antrojo antpuolio metu soboras labai nukentėjo - manoma, kad sprogus parakui, saugotame sobore. Nugriuvo stogas ir kupolas. 1770 metais Kutaisį užėmė rusų ir Imeretijos karaliaus kariuomenės, soboras nukentėjo dar kartą. Kalbama, kad Rusijai jau prisijungus Imeretiją, vienas rusų generolas soboro griuvėsius, manevrų metu, naudojo kaip taikinius artilerijai.

Kutaisis. Bagrati katedra Kutaisis. Bagrati katedra Kutaisis. Bagrati katedra
Kutaisis. Bagrati katedra Kutaisis. Bagrati katedra Kutaisis. Bagrati katedra
Author:Badri Nadaraia Author:tofil44 Author:angbar11

Agriuvęs soboras išstovėjo ilgai. 1952 metais pradėta soboro konservacija. 1974 metais soboras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 2001 metais soborą gražino cerkvei, kartais griuvėsiuose vykdavo pamaldos.
2010 metais buvo nuspręsta soborą atstatyti, net nežinant kaip jis tiksliai atrodė, buvo pradėti atstatymo darbai. UNESCO pareikalavo sustabdyti tokią veiklą ir darbai buvo sustabdyti. 2012 metų vasarą, netikėtai, darbai vėl buvo pradėti, atlikti labai greitai, pabaigti rugpjūčio pabigoje.

Gruzija

Taip atstatytas soboras erzina daugelį - metalokeramikos stogas, stiklinis liftas "prilipintas" prie šiaurinės sienos (dabar jau nėra), vidus išklotas sintetiniu kilimu. Mano galva, konservuoti soboro griuvėsiai atrodė daug įspūdingiau.
Bagrati soboras neįprastas. Tai vienintelė didelė cerkvė Gruzijoje pastatyta ant kalno. Įspūdinga soboro architektūra, jis monumentalus. Didžiuliai akmens blokai ir didžiuliai portikai Gruzijoje analogų neturi.
Nuo soboro kalno matosi visas Kutaisis, Rioni upė ir Rača kalnagūbris ir netgi Pietinės Gruzijos kalnagūbriai.

© 2015 J.D.Endriukaitis