^

Gruzija

Chertvisi tvirtovė

Gruzija

Gruzija per 7 dienas. 7 dienų pažintinė kelionė po Gruziją

Imeretija, Šida Kartli, Mccheta-Mtianeti, Samche-Džavacheti, Adžarija ir Megrelija. Kutaisis, Goris, Mccheta, Tbilisis, Boržomis, Achalciche, Batumis, Potis. Gruzijos istoriniai, architektūros ir gamtos paminklai. Kalnai, Juodoji jūra. Geriausi Gruzijos vynai. Autentiškas gruziniškas maistas.

Kelionės privalumai. Nedidelė grupė (5-7 žmonės). Mikroautobusas visą kelionės laiką. Įtraukti nestandartiniai turistiniai objektai ir retai lankomos vietos. Autentiškas maistas ir vynas. Nuoširdus ir neformalus bendravimas su vietiniais gyventojais

Siūloma kelionės programa:

1 diena. Skrydis Vilnius - Kutaisi. (06:05-10:35). Aerouoste mus pasitinka mikroautobuso vairuotojas, kuris vežios mus iki kelionės pabaigos. Įsikuriame Gelati kaimo sodyboje (8 km nuo Kutaisio centro, 31 km nuo aerouosto).
Po vėlyvų pusryčių važiuojame į netoliese esantį, XI amžiuje įkurtą, nedidelį, bet labai jaukų Mocameta vienuolyną. Iš vienuolyno atsiveria nuostabūs gilaus Ckalcitela upės kanjono vaizdai.
Apžiūrėję vienuolyną, pro Kutaisį važiuojame į Sataplia draustinį.
Draustinyje galima pamatyti dinozaurų pėdas atsispaudusias kreidos laikotarpiu (prieš 165-65 milijonus metų) kalkakmenio uoloje, reliktinį Kolchidos buksmedžio mišką, olą, kurios vidus gražiai apšviestas daugeliu spalvų, viduje - nemažai stalagtitų ir stalagmitų. Draustinyje yra įspūdinga apžvalgos aikštelė iš stiklo, nuo kurios, sakoma, kartais matosi net Juodoji jūra.
Iš Sataplia grįžtame į Kutaisį, užvažiuojame ant kalno pažiūrėti 1003 metais pastatytos, 2012 metais atstatytos, didžiulės Bagrati katedros. Katedra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nuo kalno atsiveria puiki viso Kutaisio ir apylinkių panorama.
Vėliau pasivaikštome po Kutaisį. Jaukus ir sutvarkytas miesto centras, Imeretijos karalių rūmų pastatytų XVII amžiuje, išlikęs vienas pastatas, jo kieme didžiulis, labai senas platanas. Šalia parkas, buvęs Imeretijos karaliaus Aleksandro (1639-1660) rūmų sodas.
Miesto centre keliolika jaukių kavinių, vaizdinga Rioni upės pakrantė, galima apsilankyti turguje. Esant norui galima apžiūrėti įdomios architektūros Chareba cerkvę, buvusią katalikų bažnyčią, pastatytą XIX amžiaus pabaigoje, buvusį žydų kvartalą, kuriame vienoje gatvėje stovi net trys sinagogos.
Vakare grįžtame į Gelati.
Prieš vakarienę einame pažiūrėti prie pat esančio, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto, XII amžiaus Gelati vienuolyno, senovėje vieno iš svarbiausių Gruzijos kultūrinių ir religinių centrų. Pagrindinis vienuolyno pastatas - Dievo Motinos Gimimo cerkvė pabaigta statyti 1130 metais. Cerkvės vidus ištapytas XII-XVI amžių freskomis. Netoliese stovi mažesnės Šv.Nikolozi ir Šv.Giorgi cerkvės pastatytos apie 1200 metus. Be jų, vienuolyne yra varpinė, valgyklos pastatas, atkasto vyno rūsio liekanos ir dar keletas pastatų. Ne mažiau įdomūs - vartai. Po jais, pagal paskutinį jo norą, palaidotas karalius Davidas Statytojas.

Mocameta vienuolynas Sataplia Bagrati katedra Gelati vienuolynas
Mocameta vienuolynas Sataplia. Apžvalgos aikštelė Bagrati katedra Gelati vienuolynas

2 diena. Po pusryčių išvažiuojame Tbilisį. Pravažiuojame Zestafoni miestą, kiek vėliau aplankome nedidelį, IX amžiuje įkurtą, Ubisi vienuolyną. Vienuolyno cerkvės vidų XIV amžiuje ištapė garsus tų laikų dailininkas Damiane. Ubisi freskos - unikalios, tam laikotarpiui naujo tapybos stiliaus, realistiškesnės, žmoniškesnės. Tokių freskų Gruzijoje išliko labai nedaug, jos sąlyginai gerai išsilaikė, drėgmė jų nesugadino. Į rytus nuo cerkvės, yra 1141 metais pastatytas keturių aukštų akmeninis gynybinis bokštas, kurio dabar išliko tik trys aukštai.
Važiuodami toliau, tuneliu kertame Lichi kalnagūbrį ir patenkame į Šida Kartli (Vidinė Gruzija) regioną. Pakeliui į Chašuri užlipame į XI-XIII amžiuose pastatytą, didelę ir įspūdingą, apipintą legendomis, Surami tvirtovę.
Iš Chašuri miesto autostrada pasiekiame Mccheta miestą, iš jo važiuojame į netoliese esantį Šio Mgvime vienuolyną. Vienuolynas stovi kalno šlaite, pastatai stovi vienas virš kito. Vienuolyne yra apie dešimtis pastatų, iš kurių seniausias - Jono Krikštytojo cerkvė pastatyta tarp 560 ir 580 metų. Cerkvė yra viena iš pirmųjų cerkvių su kupolu Gruzijoje ir pirmoji kryžiaus plano cerkvė šalyje. Dievo Motinos cerkvė pastatyta apie 1100 metus, dabar yra pagrindinė vienuolyno cerkvė. Be cerkvių, vienuolyne yra ūkiniai pastatai, tarp jų iš XII amžiaus išlikusi valgykla. Aukštai virš vienuolyno, ant uolos, stovi XII amžiuje pastatyta koplyčia, viduje ištapyta. Iš vienuolyno gerai matosi olos stačiame kalno skardyje.
Apsilankę vienuolyne grįžtame į naujai ir gražiai sutvarkytą Mccheta - senąją Gruzijos-Iberijos sostinę. Didžiausia miesto įžymybė - 1010 metais pastatyta, dabar pagrindinė Gruzijos Sveticchoveli katedra. Be jos (likus laiko) mieste galima aplankyti XI amžiuje pastatytą Samtavro vienuolyną; vieną seniausių Mccheta cerkvių, nedidelę, graikiško stiliaus Antiokia cerkvę; pamatyti senovinius miesto vartus.
Nuo Mccheta netoli ir Tbilisis, kur apsistojame nedideliame viešbutyje miesto centre. Vakare pasivaikštome po Tbilisio senamiestį.

Freska Ubisi vienuolyne Surami tvirtovė Urbnisi vienuolynas Mccheta
Freska Ubisi vienuolyne Surami tvirtovė Šio Mgvime vienuolynas Mccheta

3 diena. Diena skirta Tbilisio apžiūrai. Mieste daugybė įžymybių, visas sunku ir išvardinti: sutvarkytas senamiestis su daugeliu senovinių pastatų, cerkvių, jaukių kavinių; Sioni soboras, Narikala tvirtovė, didžiausia Gruzijoje Sameba katedra, Metechi uola, Avlabari rajonas ir dar labai daug kitų įdomių vietų. Vakare galima išsimaudyti garsiosiose Tbilisio sieros pirtyse.

Tbilisio senamiestis Tbilisio senamiestis Tbilisio centras Tbilisio sieros pirtys
Tbilisio senamiestis Tbilisio senamiestis Tbilisio centras Tbilisio sieros pirtys

4 diena. Ryte važiuojame į Pietų Gruzijos regioną Samcche-Džavacheti. Pakeliui užsukame į vieną seniausių Gruzijos miestų Uplisciche. Manoma, kad Uplisciche miestas įsikūrė XI-X amžiuje prieš mūsų erą. Miestas stovi Mtkvari upės pakrantėje, senovėje pro jį ėjo svarbus prekybinis kelias. Atsiradus Iberijos valstybei, miestas buvo jos pagrindinis kulto centras. Pagrindinė buvo Saulės šventykla, stovėjusi aukščiausioje miesto vietoje, aplink ją buvo daug kitų šventyklų. Uplisciche labai priešinosi 337 metais Iberijoje įvestai krikščionybei, net kilo karas su Iberijos karaliumi, kurio metu miestas stipriai nukentėjo, Saulės šventykla buvo sugriauta. Dalis šventyklų buvo perstatytos į cerkves.
Miesto teritorija gana didelė, gerai sutvarkyta, joje galima pamatyti kulto, ūkinių, administracinių, gyvenamųjų ir kt. pastatų likučius.
Prie Chašuri pasukame į Boržomi tarpeklį, pakeliui užsukame į nuostabų, pasislėpusį tankiame miške, apsuptą žalumos (gal dėl to taip ir pavadintą), IX amžiuje pastatytą Mcvane (Žaliąjį) vienuolyną.
Pakeliui į Achalciche trumpam sustojame prie pat kelio esančių Slesi tvirtovės griuvėsių, vėliau apžiūrime X amžiuje pastatytą, XIV-XVIII amžiuose perstatytą didžiulę ir įspūdingą Ackuri tvirtovę. Nuo tvirtovės atsiveria nuostabūs Ackuri apylinkių, Mtkvari upės vaizdai, matosi Boržomi Nacionalinio parko tarpekliai.
Achalciche mieste aplankome neseniai restauruotą, labai didelę Rabati tvirtovę, pagrindinę miesto įžymybę. Tvirtovės teritorijoje yra muziejus, XVIII amžiaus Achmedije mečetė, citadelė, keletas viešbučių, suvenyrų parduotuvių ir kavinių. Tvirtovėje kartais vyksta koncertai.
Iš Achalciche važiuojame į Adigeni miestelį, kuriame nakvojame privačiame name.

Uplisciche Mcvane vienuolynas Ackuri tvirtovė Achalciche.Rabati tvirtovė
Uplisciche senovinis miestas Mcvane vienuolynas Ackuri tvirtovė Achalciche.Rabati tvirtovė

5 diena. Po pusryčių važiuojame į netoliese esantį Zarzma vienuolyną - vieną iš seniausių ir originaliausių Gruzijos vienuolynų. Vienuolynas įkurtas VIII arba XI amžiuje. Seniausia išlikusi vienuolyno dalis - varpinės arka, ant kurios išliko X amžiaus užrašas. Dabartinė cerkvė ir varpinė pastatyta XIV amžiuje.
Apžiūrėję vienuolyną, pro Achalciche miestą, važiuojame į kalnuose pasislėpusį, apsuptą nuostabios gamtos, labai įdomų Saparo vienuolyną. Pirmoji cerkvė čia pastatyta ne vėliau kaip X amžiuje. Paprastos architektūros, akmens plokštėmis dengtu dvišlaičiu stogu, cerkvė išliko iki dabar. Šv.Saba cerkvė, pastatyta XIII amžiaus pabaigoje, - pati didžiausia, jos viduje XIV amžiuje nutapytos freskos. Prie pagrindinės cerkvės yra dvi labai mažos cerkvės. Visų vienuolyno pastatų stogai dengti akmens plokštėmis. Iš tokių pat plokščių suręstas ir varpinės kupolas. Virš vienuolyno stovi nedidelė pilis, trys jos bokštai gana neblogai išsilaikę. Iš vienuolyno atsiveria puikūs vaizdai į apačioje tekančios Kuros tarpeklį ir Mažąjį Kaukazą tolumoje.
Apžiūrėję vienuolyną, vaizdingu Kuros tarpekliu važiuojame Vardzijos link. Pakeliui užlipame į Paravani ir Kuros santakoje stovinčią, įspūdingą Chertvisi tvirtovę. Tvirtovė pastatyta senovinių prekybos kelių sankryžoje ne vėliau kaip XII amžiuje.
Pakeliui į Vardziją apžiūrime senovinio karavansarajaus (užeigos namai) griuvėsius, pasigėrime aukštai ant kalno stovinčiais Tmogvi tvirtovės griuvėsiais.
Vardzija - senovinis (įkurtas XII amžiuje), didžiulis miestas olose iškirstose smiltainio masyve - viena iš didžiausių Gruzijos turistinių įžymybių.
Gerą valandą palandžioję po Vardzijos olų labirintus, pasukame atgal. Pakeliui, esant norui, galima išsimaudyti karšto mineralinio vandens vonioje.
Vakare grįžtame į Adigeni, kur ir nakvojame.

Zarzma vienuolynas Saparo vienuolynas Chertvisi tvirtovė Miestas olose Vardzia
Zarzma vienuolynas Saparo vienuolynas Chertvisi tvirtovė Miestas olose Vardzia

6 diena.Iš Adigeni įspūdingu keliu per Goderzi kalnų perėją (2025 m) važiuojame į Adžariją. Iki Batumio kelias eina vaizdingu Ačarackali upės tarpekliu. Pravažiuojame simpatiškus Chulo, Šuachevi, Keda miestelius, apžiūrime keletą viduramžiais iš akmens pastatytų arkinių tiltų, Machunceti krioklį.
Netoli Batumio aplankome viena iš geriausiai pasaulyje išsilaikiusių Romos imperijos Gonio tvirtovę.
Gonio tvirtovė pastatyta romėnų I amžiaus 70-aisiais ir tada vadinosi Apsaros arba Apsaruntos. Istoriniuose šaltiniuose tvirtovė pirmą kartą minima I amžiuje Pilinijaus Vyresniojo "Istorijoje". Vėliau, II amžiuje, ją mini Flavijus Appianas "Mitridato karuose". II amžiuje Apsaros buvo gerai įtvirtintas romėnų miestas Kolchidoje, garsus savo hipodromu ir teatru. Vėliau miestą valdė Bizantija. Tikima, kad tvirtovėje palaidotas Šv.Matas, vienas iš dvylikos apaštalų.
Antrąją dienos pusę skiriame Batumio apžiūrai, vakare apsistojame garsiame magnetitinio smėlio paplūdymiais Ureki kurorte. Nakvynė svečių namuose-viešbutyje.
(Likus laiko galima aplankyti Bizantijos imperijai priklausiusią, VI amžiaus Petra tvirtovę, vieną žymiausių istorinių monumentų visoje rytinėje Juodosios jūros pakrantėje. Petra tvirtovė pastatyta 535 metais, Bizantiją valdant imperatoriui Justinianui. Iš ant kalvos stovinčios tvirtovės matosi puikūs Juodosios jūros ir pakrantės vaizdai).

Senovinis Machunceti tiltas Gonio tvirtovė Batumi Petra tvirtovė
Senovinis Machunceti tiltas Gonio tvirtovė Batumi Petra tvirtovė

7 diena. Ryte išvažiuojame į netoliese esantį vieną iš pagrindinių Gruzijos uostų Poti. Po pusryčių ir trumpos miesto apžiūros, pro Chobi miestą važiuojame aplankyti vieno seniausių (XIII-XIV amžiaus) Megrelijoje Chobi (Nodžichevi) vienuolyną.
Dabar vienuolyno kompleksą sudaro keletas pastatų stovinčių gana nemažoje teritorijoje (apie 150x300 m) tarp vejų, palmių ir medžių. Visa teritorija aptverta akmenine tvora su vartais. Pagrindinis vienuolyno pastatas - XIII amžiaus pabaigoje pastatyta Šv.Marijos cerkvė. Ant pietinės cerkvės sienos yra išlikusios XIII amžiaus freskos, visos kitos nutapytos XVI ir XVII amžiuose. Bokštas su vartais ir vienuolyno tvora pastatyti vėliau - apytiksliai XVI amžiuje. Šalia cerkvės yra pernai atstatyti XVII amžiaus kunigaikščių Dadiani rūmai.
Iš vienuolyno pro Senaki miestą važiuojame (nuo kelio matosi nuo IV amžiaus ant kalno stovinti Šchepi tvirtovė) apžiūrėti vieno seniausių Kolchidos istorinių paminklų - miesto-tvirtovės Nokalakevi (Archaeopolis). Miestas-tvirtovė pastatytas III-VII amžiuje, Kolchidą valdant Bizantijos imperijai, gali būti, buvo ir Kolchidos sostine. Buvusio miesto teritorijoje yra Egrisi karalių IV amžiaus pilies ir V amžiaus bazilikos griuvėsiai. Ten pat yra VI amžiaus Karalių rūmų, Koškiani vartų, 2 pirčių ir kitų pastatų liekanos. Didžiausią įspūdį palieka tvirtovės sienos ir slaptas tunelis vedantis prie Techuri upės. Taip pat verta aplankyti nedidelį, bet labai įdomų, istorinio komplekso muziejų.
Vėliau važiuojame į nuostabų ir jaukų VII-X amžiaus Čkondidi vienuolyną Martvili mieste. Kadaise čia buvo Čkondidi pagonybės religinis centras. Ant kalvos augo didžiulis ąžuolas (Čkoni). Jis buvo laikomas derlingumo, vaisingumo ir giminės stiprybės globėju, jį garbino vietiniai gyventojai, žyniai jam netgi aukodavo vaikus. Ąžuolo vietoje VII amžiuje pastatyta, X amžiuje atstatyta, Šv.Andriaus cerkvė. Cerkvės viduje išlikusios XIV, XVI ir XVII amžiaus freskos. Netoliese yra nedidelė X amžiaus Čikvani cerkvė, didelis bokštas pastatytas XI amžiuje ir vėlesnių laikų statybos varpinė.
Aplankę vienuolyną važiuojame pažiūrėti netoliese esančio labai vaizdingo Abaša upės Gačedili kanjono. Apžiūrėję (gal ir išsimaudę) kanjoną pro Kutaisį (galima aplankyti turgų, nusipirkti suvenyrų, prieskonių etc.) grįžtame į Gelati. Nakvynė Gelati, iškilminga vakarienė.

Chobi vienuolynas Nokalakevi tvirtovė Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas
Chobi vienuolynas Nokalakevi tvirtovė Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas

8 diena. Po pusryčių važiuojame į aerouostą (apie 31 km). Skrydis Kutaisi-Vilnius. (11:10-13:45)

Kelionių datos ir kainos:
2018/05/27-2018/06/03    390 €

Į kelionės kainą įskaičiuota: visi vietiniai pervažiavimai; visos kelionės grafike paminėtos nakvynės; 3 pusryčiai ir 2 vakarienės Gelati, 2 pusryčiai ir 2 vakarienės Adigeni, gidas iš Lietuvos.

Į kelionės kainą neįskaičiuota: tarptautiniai skrydžiai: Vilnius-Kutaisis, Kutaisis-Vilnius; papildomi asmeninio bagažo mokesčiai; aukščiau nepaminėti pusryčiai, pietūs ir vakarienės; sveikatos draudimas; suvenyrai; alkoholiniai gėrimai; arbatpinigiai, ekskursijų į mokamus objektus mokesčiai.

Dėl kelionės kreiptis: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. arba tel. +370 679 10399