Gardabani municipalitetas

Gardabani municipaliteto žemėlapis

Gardabani municipalitetas (გარდაბანის მუნიციპალიტეტი) yra Kvemo Kartli srities rytuose. Municipaliteto plotas 1304,1 km², administracinis centras - Gardabani miestas. Pietuose rajonas ribojasi su Azerbaidžanu, šiaurėje - su Mccheta municipalitetu ir Tbilisio miestu, rytuose - su Sagaredžo municipalitetu, vakaruose su Marneuli ir Tetrickaro municipalitetais
Municipalitete 2012 metais gyveno 99 700 žmonių, jame yra 42 gyvenvietės - 1 miestas, 2 miesteliai ir 39 kaimai. Didžiausi kaimai: Gamardžveba - 5,3, Martkopi - 7,7, Nazarlo - 5,7, Sartičala - 7,0, Kesalo - 5,5 tūkstančiai gyventojų. Municipalitete gyvena 54.2% gruzinų, 43.6% azerbaidžaniečių, 0.7% armėnų, 0.7% rusų ir 0.4% osetinų.
Gardabani municipalitete vidutiniškai drėgnas subtropinis klimatas. Didžioji rajono dalis pasižymi vidutiniškai karštu stepių klimatu su karšta vasara, kalnuotose vietovėse vidutiniškai drėgnas klimatas su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir ilgomis karštomis vasaromis. Priklausomai nuo aukščio vidutinė metinė temperatūra municipalitete svyruoja nuo 6° C iki 13° C. Sausio, šalčiausio mėnesio, temperatūra svyruoja nuo -5° C kalnuose iki 0,3° C žemumose, liepą, šilčiausią mėnesį - nuo 11° C iki 25° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis - 420 mm.

Rajono pakraščiu teka Mtkvari (Kura) upė, jos intakai tekantys municipalitete - Ločini, Archašeni, Nagubi, Chevdzmari, Orchevi, Navtischevi yra išdžiūstantys. Municipaliteto šiaurėje ištysęs Ialno kalnagūbris, jo viršūnės viršija 1500 m (Aukščiausia viršūnė - Ialno kalnas (1881 m). Rajone vyrauja stepės, 15% municipaliteto teritorijos užima miškai.
Gardabani municipalitetas - daugelio nuomone mažai įdomus Gruzijos rajonas, kuriame yra taip pat daugelio nuomone neįdomus Rustavi miestas. Rajonas - šalies vartai, čia yra pagrindinis geležinkelio Gruzijos-Azerbaidžano sienos perėjimo punktas "Gardabani" ir mažiau žinomas sienos perėjimo punktas "Vachtangisi". Nors manoma, kad rajonas neįdomus, bet jame rasime mažiau žinomus, bet įdomius objektus - Rustavi tvirtovę, vienuolynus prie Martkopi ir Norio, Šavnabadi vienuolyną į pietus nuo Tbilisio, Natlismcemeli vienuolyną prie Sagaredžo municipaliteto ribos, Saguramo draustinį.
Istorijos požiūriu Gardabani municipalitetas - pagrindiniai visų Gruzijos antpuolių "vartai". 1921.03.18-25 čia įvyko mūšis dėl Tbilisio, taip pat rajone įvyko mūšis prie Karadžali ir Soganlugi kalnagūbrio šturmas.

Gardabani Šv.Marijos cerkvė Gardabani šiluminė elektrinė Gardabani
Gardabani Šv.Marijos cerkvė Gardabani šiluminė elektrinė Gardabani
Author:Wowo Manipulations Author:Wowo Manipulations Author:Wowo Manipulations

Gardabani (გარდაბანი) - miestelis lygumose, 310 m aukštyje virš jūros lygio, 39 km į pietus nuo Tbilisio, Gardabani municipaliteto administracinis centras. Iki 1947 metų vadinosi Chariazi. Miesto teises gavo 1969 metais. 11,9 tūkstančių gyventojų, klimatas - sausas subtropinis. Yra geležinkelio stotis, šiluminė elektrinė.
Miestas ištįsęs palei pagrindinę Agmašenebeli gatvę iš šiaurės į pietus. Kadaise prie Gardabani buvo asirų kaimas, bet vėliau jis susijungė su miestu ir tapo vienu iš miesto rajonų. Mieste yra Šv.Marijos cerkvė.
Miesto muziejus yra pagrindinėje Agmašenebeli gatvėje, Nr.70. Muziejuje eksponuojami rajone archeologų rasti Akmens ir Bronzos amžių, antikos, feodalinio laikotarpio radiniai: ginklai ir šarvai, antikinė keramika, viduramžių sidabriniai ir variniai dirbiniai, tautinių drabužių pavyzdžiai, liaudies rankdarbiai ir papuošalai. Muziejus dirba kasdien, išskyrus pormadienius, 10:00-18:00. Įėjimas nemokamas.
Karadžalari (ყარაჯალარი) nedidelis nuobodus kaimas tarp Tbilisi ir Rustavi, 8 km į šiaurę nuo Rustavi, prie Tbilisi-Rustavi geležinkelio. 1921.02.19 čia buvo sustabdyta puolanti iš Rustavi Raudonoji Armija. Prieš gruzinų pozicijas bolševikai išstovėjo 4 dienas ir tik pasitelkę šarvuotą traukinį ir tankus pralaužė gruzinų gynybą.
Kvemo Teleti (ქვემო თელეთი) - kaimas prie kelio Tbilisi-Marneuli, 8 km į pietryčius nuo Tbilisio centro, pirmasis kaimas išvažiavus iš Tbilisio. Prie kaimo 1522 metais įvyko Teleti mūšis, kuriame karalius Davidas pralaimėjo persų šacho Ismailo kariuomenei. Netoli kaimo yra Teleti kalnas, ant kurio stovi matomas iš toli Šavnabada vienuolynas. Vienuolynas - gera apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria lygumos rytuose, Soganlugi kalnagūbris ir pietiniai Tbilisio rajonai.

Mtkvari upė prie Karadžalari Kvemo Kveleti Šavnabadi vienuolynas iš Kvemo Kveleti
Mtkvari upė prie Karadžalari Kvemo Kveleti Šavnabadi vienuolynas iš Kvemo Kveleti
Author:savas yagmur Author:peace-on-earth.org Author:peace-on-earth.org

Martkopi (მარტყოფი) - kaimas 21 km į šiaurės rytus nuo Tbilisio centro, pietiniuose Ialno kalnagūbrio šlaituose, Alichevisa ir Tevali upių slėniuose, 770 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 7666 žmonės.
Martkopi jau buvo gyvenama I-II amžiuje. Gyvenvietė VI amžiuje vadinta Akriani (uolėta vieta). Kaimo pavadinimas kilo nuo Asirų tėvo Anton Martkopeli vardo. XIII amžiuje kaime buvo Rustavi-Martkopi vyskupijos centras. XV amžiuje Martkopi buvo viena iš Kachetijos karalių rezidencija. 1625 metais prie kaimo įvyko garsus mūšis kuriame gruzinai nugalėjo 30-tūkstantinę persų Karči-chano kariuomenę.
Netoli kaimo archeologai rado ankstyvojo Bronzos amžiaus palaidojimus.
Kaime yra 1810 metais pastatyta cerkvė ir keletas XVIII amžiaus Šindžikašvili, Dzanašvili, Tušmanašvili giminių iš tašytų akmenų pastatytų bokštų. Tušmanašvili bokštas išsilaikęs geriausiai - apvalus, keturių aukštų pastatas. Netoli kaimo yra V-VI amžiaus vienuolynas.

Martkopi Tušmanašvili bokštas Martkopi cerkvė
Martkopi Tušmanašvili bokštas Martkopi cerkvė
Author:blastov Author:Lasha_Gabelia Author:GUJA BANETA

Norio (ნორიო) - didelis kaimas 19 km į šiaurės rytus nuo Tbilisio centro, Ialno kalnagūbrio priekalnėse, tarp Norichevisa ir Pašatrichevi upių, 820-840 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 3968 žmonės.
Archeologai nustatė, kad čia jau buvo gyventa prieš 3000-3500 metų, vėlyvajame Bronzos amžiuje. Jacobo Gogebašvili Asirų tėvo Antono Markopeli gyvenimo aprašyme Norio minima kaip valdytojo kaimas.
Anksčiau Norio stovėjo kairiajame Norichevi upės kranto stačiame šlaite. XVIII amžiuje, dėl šlaito nuošliaužos sugriovusios gyvenvietę, Norio persikėlė į dabartinę vietą.

Gruzija

Kaimo centre, prie pagrindinės gatvės, dešiniajame Norichevi upės krante stovi 1752 metais pastatyta tvirtovė. Tuo metu tvirtoves statė gyvenviečių viduryje, kad gyventojai greitai galėtų pasislėpti nuo avarų antpuolių. Taip pat kaimo apylinkėse yra trys XVIII amžiuje pastatyti gynybiniai bokštai.
Aukštutinėje kaimo dalyje stovi XIX amžiuje pastatyta Archangelų Mykolo ir Gabrieliaus cerkvė, beveik kaimo viduryje stovi XVIII pastatyta Šv.Marijos cerkvė ir varpinė.
Kaime yra nedidelis bet įdomus etnografijos muziejus. Įėjimas nemokamas.
4,5 km į šiaurę nuo kaimo yra VI amžiuje įkurtas Martkopi vienuolynas. Plačiau Martkopi vienuolynas

Norio tvirtovė Gynybinis bokštas Norio Norio Šv.Marijos cerkvė
Norio tvirtovė Gynybinis bokštas Norio Norio Šv.Marijos cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:beqa.tsiskarishvili Author:beqa.tsiskarishvili

Natlismcemeli vienuolynas (ნათლისმცემლის მონასტერი) - vienas iš David Garedža komplekso vienuolynų municipaliteto rytuose, netoli Sagaredžo municipaliteto ribos ir Azerbaidžano sienos. Vienuolynas įkurtas VI-VII amžiuje. Plačiau Natlismcemeli vienuolynas
Rustavi (რუსთავი) - miestas prie Mtkvari upės, pramonės centras. Rustavi tvirtovė stovėjo jau IV amžiuje, vėliau prie jos, ant prekybos kelio atsirado nemažas miestas suklestėjęs Gruzijos Aukso amžiuje. 1236 metais mongolai miestą sugriovė, tuo miesto viduramžių istorija ir baigėsi. Iš tų laikų išliko tik nedidelė tvirtovė miesto parke. Plačiau Rustavi
Teleti Šv.Giorgi vienuolynas (თელეთის წმინდა გიორგის სამონასტრო კომპლექსი) pastatytas XIII amžiuje, perstatytas XIX amžiuje. Vienuolynas yra Zemo Teleti kaime ir į rytus nuo Muchran Teleti. Vienuolyne yra 3 cerkvės: Šv.Giorgi, Šv.Marijos ir Šv.Nino. Vachušti Bagrationi mini Šv.Giorgi cerkvę "Gruzijos gyvenime". Vienuolynas veikiantis.
Vachtangisi (ვახტანგისი) (anksčiau vadinosi Uljanovka) - kaimas municipaliteto rytuose, 1700 m aukštyje, 8 km į pietus nuo Gardabani. Į pietus nuo kaimo yra Gruzijos-Azerbaidžano sienos perėjimo punktas Vachtangisi-Sadikli. Ar sienos perėjimo punktas tarptautinis informacijos nėra.

Teleti Šv.Giorgi vienuolynas Teleti Šv.Giorgi vienuolynas Vachtangisi sienos perėjimo punktas
Teleti Šv.Giorgi vienuolynas Teleti Šv.Giorgi vienuolynas Vachtangisi sienos perėjimo punktas
Author:Ivane Goliadze Author:Ramazi Iremadze Author:David Qveladze
© 2015 J.D.Endriukaitis