Urbnisi soboras

Urbnisi (ურბნისი) - didelis kaimas kairiajame Mtkvari upės krante, 640 m aukštyje, pietinėje kelio Tbilisi-Batumi pusėje, 7,5 km į rytus nuo Kareli.
Jeigu važiuosime keliu Tbilisi-Batumi į vakarus, tai 6 km už autostardos tunelio bus posūkis į kairę, į Urbnisi. Kaime yra pėsčiųjų tiltas per Mtkvari upę, pietiniame upės krante - laukai, tolumoje Trialeti kalnų priekalnės ir keletas osetinų kaimų. Urbnisi stovi ant aukšto uolėto Mtkvari kranto, bet kaimas užstatytas labai netvarkingai, be jokio plano. Kažkas netgi pasistatė aukštą namą, kuris uždengia visą vaizdą į Urbnisi soborą.

Urbnisi - vienas iš seniausių Gruzijos miestų, atsiradęs vos ne akmens amžiuje, ir nustojęs gyvuoti 736 metais, dabar labiau panašus į paprastą kaimą. Žmonėms kurie domisi archeologija čia turėtų būti labai įdomu, paprastam turistui įdomus tik Urbnisi soboras.

Urbnisi cerkvė Urbnisi cerkvė Urbnisi cerkvė
Urbnisi cerkvė Urbnisi cerkvė Urbnisi cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:Ivane Goliadze Author:Nika Mchedlidze

Žmonės čia gyveno jau akmens amžiuje. Netoli Urbnisi archeologai rado tų laikų gyvenvietę vadinama Kvacchela, kartais Kvacchelebi. Vienas radinys datuojamas 5 tūkstantmečiu pr.m.e. Kasinėjant rastos namų liekanos, keramika, bronziniai smeigtukai ir garsioji Kvacchelos varinė diadema. Tai Kuro-Arakso kultūros pėdsakai, dar prieš atsikeliant čia kartvelams.
Gyvenvietė buvo ir Urbnisi vietoje. Po Persijos Achemenidų ir antikos laikais čia buvo jau miestas. IV amžiuje Urbnisi buvo didelis miestas, prekybos centras, jame gyveno nedidelė žydų bendruomenė. Urbnisi kelius mėnesius, prieš kelionę į Mcchetą, praleido Šv.Nina. Miestą supo sienos su bokštais.

Gruzija

Apie 500-uosius metus (nors tuo ir abejojama) mieste pastatyta trijų nefų, bazilikos formos, cerkvė. 736 metais arabų armija, vadovaujama Mervano Kurčiojo, nusiaubė Užkaukazę, sugriovė daug miestų. Jų tarpe buvo ir Urbnisi, miestas ir cerkvė buvo sugriauti. Miestas virto kaimu, pakartodamas Archeopolio likimą.
Ilgą laiką apie Urbnisi šlovingą praeitį buvo žinoma tik iš senovinių tekstų. 1953 metais čia pradėjo kasinėti archeologai, tai buvo pirmasis antikos laikų miestas kasinėtas Gruzijoje. Jie įrodė, kad miestas iš tikro egzistavo. Gaila, dabar ne visiškai aišku kur jie kasinėjo ir nesimato ką archeologai atkasė.

Urbnisi soboras (ურბნისის ეკლესია). Visur rašoma, kad jį pastatė vienas iš asirų tėvų - Fadejus iš Stepancmindos, bet tai negalėjo būti anksčiau kaip 560 metais, bet visur rašoma, kad soboras pastatytas 500 metais. Soboras buvo perstatytas X ir XIII amžiuose, dabar atrodo gana nuobodžiai. Įsižiūrėjus, pamatysime, kad jo apatinė dalis yra iš akmenų, o viršutinė - iš plytų. Atrodo, kad visi skliautai ir stogas perstatyti vėliau. Viduje taip pat - kai kurios kolonos akmeninės, kai kurios iš plytų. Skliautai taip pat sumūryti iš plytų, bet keista, jie apvalūs, ne gotikiniai, kokius daugiausiai išmūrydavo remontuojant XVII amžiuje. Ant soboro sienų išliko nemažai senovinių užrašų akmenyje.
Fotografuoti soborą sunku - nėra patogių vietų. Iš visų pusių soborą kas nors užstoja. Viduje jis labai siauras ir netelpa į kadrą. Gal būt, tai pats nefotogeniškiausia Gruzijos cerkvė.
© 2015 J.D.Endriukaitis