Ckaltubo miestas

Ckaltubo (წყალტუბო) - kurortinis miestas prie Ckaltubo upės, 120 m aukštyje, 7 km į šiaurės vakarus nuo Kutaisi, Ckaltubo municipaliteto administracinis centras. 16,8 tūkstančių gyventojų (2002).
Miestą asfaltuoti keliai jungia su Kutaisi (14 km), Choni (19 km) ir Cageri (55 km).

Kurorto apylinkėse auga apie 150 rūšių lapuočių ir spygliuočių medžių, kitų augalų. Mieste yra dirbtinis Civi (šaltas) ežeras, atsiradęs 1930-aisias užtvenkus Ckaltubo upelį.
Kurortas žymus savo radono-karbonato mineraliniais šaltiniais, kuriuose natūrali vandens temperatūra yra 33–35 °C. Mineralinio vandens voniose gydomi periferinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių, odos ir medžiagų apykaitos, endokrininės sistemos sutrikimai, ginekologinės ligos, reumatas, poliomielitas ir kt.

Pagrindinė Ckaltubo alėja Ckaltubo geležinkelio stotis Ckaltubo turgus
Pagrindinė Ckaltubo alėja Ckaltubo geležinkelio stotis Ckaltubo turgus
Author:Vv Author:Vv Author:Vv

Ckaltubo, kaip gydomoji vieta žinoma nuo VII-IX amžių, XII-XIII amžiuose vietovė jau buvo populiari kaip gydomoji. Vietovė 1245-1250 metais minima Gelati vienuolyno raštuose kaip "Maglaki vonia". 1782 metais apie Ckaltubo, savo leidinyje parašė Berlyno Natūralaus Mokslo Draugija. XIX amžiaus Europos spaudoje Ckaltubo lyginamas su Vilbado (Vokietija) ir Teplice (Čekija) kurortais. 1815 metais, vokiečių natūralistas Julius von Klaproti Berlyne išleido Ckaltubo mineralinių vandenų charakteristikas. 1897 metais profesorius Albert Oilenburg enciklopediniame leidinyje pateikia kai kuriuos duomenis apie Ckaltubo vandenų gydomąsias savybes. 1920 metais vietovė tapo valstybės nuosavybe ir oficialiai paskelbta spa kurortu.

Gruzija

Kurorto vystymas pradėtas 1926 metais. 1931-32 metais atlikti tiriamieji ir hidrogeologiniai darbai, prasidėjo intensyvus kurorto plėtimas.
Ckaltubo ilsėjosi žymūs žmonės: Egipto prezidentas Gamal Abdel Nasser (1968), Stalinas - (1931 ir 1951). Jam specialiai pastatė maudymosi kambarį Nr.6, vadinamą "Stalino kambariu", didžiausią ir komfortiškiausią.
Sovietiniais laikais kurorte buvo 19 sanatorijų, 9 gydomųjų vonių pastatai, spa parkas, Kurortų terapijos ir fizioterapijos instituto filialas. 1980-aisiais Ckaltubo buvo viena populiariausių turizmo krypčių Sovietų Sąjungoje, iš viso čia buvo 5800 gydomųjų "lovų" (viena didesnių sanatorijų "Šachtior" vienu metu galėjo aptarnauti 500 turistų), važinėjo tiesioginis traukinys Maskva-Ckaltubo.
Nuo to laiko išliko nemažai pompastiškų stalininės ir vėlesnės architektūros pastatų, tarp kurių įdomesni: sanatorija "Draugystė" (1937-40, A.Lentovski), "Tbilisi" (1951, F.Oltarževski, B.Sobolevski), "Imereti" (1961, V. Aleksi-Meschišvili, L.Džanelidze).
Žlugus Sovietų Sąjungai nutrūko turistų srautas, sanatorijos užsidarė, pastatai neprižiūrimi sunyko. Po karo, nuo 1993 metų, daugelyje sanatorijų apgyvendinta daugiau kaip 9000 pabėgėlių iš Abchazijos.
Prieš keletą metų miestas pradėtas intensyviai tvarkyti, suremontuota keletas sanatorijų, jos paverstos moderniais viešbučiais-sanatorijomis. Po truputį atsiranda turistų, miestas atgimsta.

Ckaltubo policijos pastatas Ckaltubo muziejus Buvusi Sakartvelo sanatorija
Ckaltubo policijos pastatas Ckaltubo muziejus Buvusi Sakartvelo sanatorija
Author:Vv Author:Vv Author:Vv

Ckaltubo - gana keistas kurortinis miestas, pastatytas sulaužant visas miestų statymo taisykles. Jeigu į miestą atvažiuojate iš Kutaisio, patenkate į didelį parką, aplink kurį kalvose išsimėtę miesto pastatai. Prieš parką (jo pietinėje pusėje) yra Ckaltubo geležinkelio stotis, keletas parduotuvių ir maitinimo įstaigų. Čia yra kelio žiedas, kuriame prasideda ratu aplink parką einanti Rustaveli gatvė, netoliese nuo jos į kairę atsišakoja kelias į Choni. Važiuodami gatve, už 2 km pasieksime šiaurinį parko pakraštį, čia yra kelio žiedas, parke - kavinė, naujas sporto rūmų pastatas. Už žiedo į šiaurę eina Cereteli gatvė, kuri miesto šiaurėje pakeičia pavadinimą į Lortkipanidze, dar toliau virsta keliu į Cageri.
Einant Cereteli gatve į šiaurę - kairėje didelis viešbutis "Tbilisi", kiek toliau, dešinėje - buvusios universalinės parduotuvės pastatas, dar kiek toliau - sankryža su Avaliani gatve, sąlyginis miesto centras. Pasukus Avaliani gatve į kairę - dešinėje Imereti Spa viešbutis, už jo nedidelė aikštė ir turgaus pastatas, už kurio Autobusų stotis. Aplinkiniame rajone yra keletas maitinimo įstaigų ir bankų filialų, keliolika parduotuvių.
Rustaveli gatvėje, Nr.47a yra Giorgi Achvlediani Ckaltubo muziejus, veikiantis kasdien, 10:00-18:00. Bilieto kaina - 1 GEL. Muziejuje eksponuojama: archeologų rasti - Kolchidos tetri monetų kolekcija, kolchų kirviai, plieno ir bronzos įrankiai, ginklai; XIX-XX amžių etnografinė kolekcija, XVII-XIX amžių manuskriptai, senos spausdintos knygos.
"Maršrutkės" iš Kutaisio į Ckaltubo važinėja dažnai (1 GEL). Kutaisyje jų patogiausia ieškoti centre, prie Raudonojo Tilto (Citeli Chidi).

Ckaltubo. Sanatorija Šachtior Viešbutis Ckaltubo Spa Resort Viešbutis Ckaltubo Plaza
Ckaltubo. Sanatorija Šachtior Viešbutis Ckaltubo Spa Resort Viešbutis Ckaltubo Plaza
Author:Vv Author:Dito Gogilashvili Author:atosha
© 2015 J.D.Endriukaitis