Aukštutinė Svanetija. Latali bendruomenė

Latali žemėlapis

Latali (ლატალი) - tai pirmoji Laisvosios Svanetijos bendruomenė važiuojant nuo Džvari pusės. Nežiūrint į tai, kad po 1921 metų Svanetijos administraciniu centru tapo Mestija, istoriškai būtent Latali buvo kultūrinis ir dvasinis Aukštutinės Svanetijos centras.
Latali yra prie Inguri ir Mulchura upių santakos. Pietinėje Latali pusėje yra Laila ledynas ir perėja, iš kai kurių bendruomenės vietų atsiveria puikūs Ušba abiejų viršūnių vaizdai.
Latali yra 9 km į vakarus nuo Mestijos, 1300-1500 m aukštyje. Per bendruomenę eina pagrindinis Svanetijos kelias Zugdidi-Mestija. Latali gyvena 1200 žmonių, bendruomenėje yra 10 kaimų: Kvančianari, Jenaši (bendruomenės centras), Lachušdi, Lachili, Ipchi, Macvariši, Lelbagi, Lešukvi, Nankvam-Zagrali ir Sidianari.

Istoriniuose šaltiniuose Latali pirmą kartą paminima XII amžiuje. Minimas siužetas apie karalienę Tamarą, kuri keliaudama į savo vasaros rezidenciją Ušguli, apsistojo pernakvoti pas Vachtangą Pardžiani, gyvenusį Jenaši kaime, dabartiniame Latali centre.
Bet akivaizdu, kad Latali bendruomenė atsirado anksčiau, čia yra viena iš seniausių Svanetijos cerkvių - Apaštalo Jono cerkvė, pastatyta IX-X amžiuje, jos freskos - X-XI amžiaus. Tai Pardžiani giminės cerkvė. Manoma, kad kažkada Pardžiani turėjo kitą pavardę ir gyveno Gurijoje. Giminė sukilo prieš karalių Davidą Statytoją, todėl prasidėjo giminės persekiojimas ir ji turėjo pasislėpti Svanetijos kalnuose.
Jenaši - iš svanų kalbos verčiama kaip "laisvė", pažodžiui - " ten, kur reikia bėgti, slėptis". Latali bendruomenė gynė Laisvąją Svanetiją nuo kunigaikščių. Dėl lataliečių drąsos, garbės ir pajėgumo čia niekada nepavyko ilgam įsitvirtinti kunigaikščių valdžiai. Kaip dėkingumą Jenaši gyventojams Ušguli bendruomenė jiems padovanojo dalį savo žemių. Šios valdos dar ir dabar yra Ušguli ir vadinamos "Latali žemėmis".
Seniau Latali buvo 64 viduramžių cerkvės, iki šiol išliko 30 dalinai apgriuvusių giminių cerkvių. Daugelis cerkvių yra aukštai kalnuose, toli nuo kaimų. Svanai tikėjo, kad cerkves reikia statyti kuo aukščiau, arčiau Dievo. Yra cerkvė 2900 m aukštyje. Latali viena šeima saugo auksinę kaltinę Šv.Jurgio ikoną, su kuria šventino karaliavimui karalienę Tamarą. Ją parodo ne visiems turistams. Prie daugelio cerkvių esančių netoli pagrindinio kelio yra informacinės lentelės, kuriose gruzinų ir anglų kalbomis užrašyta - cerkvės pavadinimas, amžius ir atstumas, jeigu cerkvė yra atokiau.

Lachušdi kaimas Latali bendruomenėje Latali bendruomenė Latali bendruomenė
Lachušdi kaimas Latali bendruomenėje Tiltas prie Lachušdi kaimo Svanų bokštai
Author:Ilia Jgarkava Author:Ilia Jgarkava Author:temur_dzidziguri

Garsiausios Latali cerkvės

Jono Pranašo cerkvė Jenaši kaime. Prie cerkvės dabar baigiama vienuolyno statyba. Spalio 5 dieną visas kaimas švenčia šio šventojo ir bendruomenės dieną. Ši šventė vadinama Lataloba (Jonaoba), į ją kviečiami visi norintys.
Išganytojo (Macchvari) cerkvė yra Macchvariši kaime, ant aukštumos, šalia kurios eina pagrindinis kelias. Cerkvė pastatyta XI-XII amžiuje, šalia esanti varpinė - XVII-XVIII amžiuje. 1142 metais cerkvės vidų ištapė Mikaelas Maglakelidze. Be tradicinių siužetų, cerkvėje yra freska, kurioje pavaizduotas karaliaus Davido Statytojo sūnaus Demetre I vainikavimas. Šioje freskoje išliko vieninteliai karaliaus Demetre I ir Damiano (žinomo choralo "Tu esi kekė tikroji" autoriaus) atvaizdai.

Gruzija

Šioje cerkvėje saugomi seniausios ikonos ir kryžiai. Tarp jų, unikalus, sidabrinis su emale, su šventųjų atvaizdais, bizantiško tipo kryžius. Cerkvė yra katedra, veikia pastoviai.
Archangelo soboras yra Tangili kaime. Vienintelė kupolo formos cerkvė Svanetijoje. Pastate galima pamatyti kryžių ir valtį. Vienas iš dvasinių mokytojų, čia atvykęs, pasakė: "Nuostabus kontrastas tarp išorinio nereikšmingumo ir vidaus erdvių didingumo". Cerkvės viduje ištapyti aštuonios religinės šventės ir daug šventųjų atvaizdų.
Šv.Jurgio (Džgrag) cerkvė - kalno šlaite, 300 m aukščiau. Fasade, po stogu - akmens bareljefas, retai sutinkamas Aukštutinėje Svanetijoje. Nuostabi vidinių sienų tapyba. Čia galima pamatyti seniausią Gruzijos freskose pavaizduotą "kūdikėlio gimimą". Freskos kompozicija niekur nepasikartoja vėlesnėse freskose. Šventųjų nibai - balti, pilki ir rausvi, kas būdinga gruzinų monumentaliajai tapybai, pirmą kartą panaudota šioje nedidelėje cerkvėje. Yra ir išorinės tapybos likučiai - juostinė deisuso ir po juo stovinčių karių kompozicija.

Latali bendruomenė Latali bendruomenė Latali bendruomenė
Lachili. Šv.Jurgio cerkvė Cerkvės griuvėsiai prie Lachili Pranašo Jono cerkvė Jenaši kaime
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:Archil Kikvadze

Latali, kaip ir Mestijoje veikia operatorių Magti, Geocell ir silpnai Beeline mobilus ryšys. Kai kuriuose svečių namuose rasite internetą.
Yra 2 parduotuvės, šeimyninis miniviešbutis "Laleta" ir 5 svečių namai, nedidelė šeimos kavinė su svanų valgiais. Apgyvendinimo kainos apie 10% mažesnės kaip Mestijoje. Vasarą svečių namuose nakvynė su dukartiniu maitinimu kainuoja nuo 40 GEL.
Latali centre yra stadionas. Kvančianari kaime yra apie 10 bokštų, alpinisto ir fotografo Guram Tikanadze, žuvusio Šchara viršūnėje, muziejus.
Latali yra keletas mineralinio vandens šaltinių.
Bendruomenėje prasideda turistiniai maršrutai į Mucher kalną ir į Nakra perėją. Taip pat yra trekingo maršrutas prie Aukso kalno, prie kurio prasideda upė nešanti aukso smėlį. Prieš porą dešimtmečių ten bandė kasti auksą. Nuo tų laikų liko traktorius, atgabentas malūnsparniu. Yra maršrutai ant arklių prie ežero aukštai kalnuose prie Ipchi kaimo, ir maršrutas į Lachušdi kaimą, iš kurio matomi puikūs Ušba viršūnės vaizdai. Kaime yra Pardžiani giminės viduramžių pilies griuvėsiai.
Iki šiol Latali auksas išgaunamas tradiciniu svanų būdu - su ėriuko kailiu. Kiekiai ne pramoniniai, bet kažkiek aukso išgaunama. Turistams yra siūloma pabandyti šį būdą.
Bendruomenėje yra garsus liaudies choras, pastoviai rengiantis koncertus. Choro dalyviai, užsakius turistams, dalyvauja svanų vaišėse, moko turistus svanų perchuli, pasakoja istorijas ir legendas.
Čia galima išsinuomoti arklį su vedliu (40-50 GEL už dieną), pasamdyti ekskursijų vadovą ar trekingo vedlį, išsinuomoti džipą.

© 2014 J.D.Endriukaitis