Abisi tvirtovė

Abisi (აბისი) - kaimas Lopaniscklisa ir Dasavleti Prone upių santakoje, 670 m aukštyje, prie kelio Agara-Avlevi, 14 km į šiaurės vakarus nuo Kareli.
Kaimas pirmą kartą paminėtas 1633 metais kaip kunigaikščio Avalašvili nuosvaybė. XVIII amžiuje kaimą keletą kartų nusiaubė avarai. 1779 metais tapo ginčų dėl nuosavybės tarp Solomon Revazisšvili ir Glacha Machviladze objektu. Karalius Erekle II ginčą išsprendė Machviladze naudai. 1858 metais balandžio mėnesį kaimo valstiečiai atsisakė mokėti mokesčius ir 11 žmonių delegacija patraukė į Gori pas valdžią. Balandžio pabaigoje kaimą nubaudė, kai kuriuos valstiečius areštavo.

Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė
Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė
Author:Lasha_Gabelia Author:Ramazi Iremadze Author:Ramazi Iremadze

Tvirtovė yra kiek į šiaurę nuo kaimo, dešiniajame Dasavleti Prone upės krante, iš kairės yra gili griova. Tvirtovė pastatyta XVIII amžiaus 50-60 metais. Pagal užrašą virš pietinių pilies durų ją pastatė kunigaikštis Machviladze.
Nėra žinoma kada tvirtovę apleido. Tikriausiai, XIX amžiuje, kada ji neteko savo gynybinės reikšmės.
Tvirtovę sudarė trys dalys: pilis, bokštas ir cerkvė. Pradžioje buvo pastatyta cerkvė, vėliau - stačiakampiai šiaurinis ir pietiniai bokštai. Visi tvirtovės pastatai yra apgriuvę.

Pilies (8,4x7 m) kampuose yra nedideli, cilindro formos, 2,5-2,7 m diametro bokštai. Vienas iš trijų pilies aukštų išliko. Į pilį iš pietų pusės buvo galima patekti laiptais iš cerkvės. Išlikose sienose, kaip ir dalyje trečio aukšto, yra šaudymo angos, nišos ir langai. Mažieji bokštai buvo naudojami tik savigynai. Pilies antrajame aukšte buvo gyvenamosios patalpos, židinys. Bokštas šiaurinėje pusėje neišliko. Tvirtovės cerkvė (7,3x5,6 m) yra vienos navos, paprastos architektūros.

Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė Abisi tvirtovė
Abisi cerkvė Abisi cerkvė Abisi cerkvė
Author:Ramazi Iremadze Author:Ramazi Iremadze Author:Ramazi Iremadze

250 m į pietus nuo kaimo centro, prie kapinių, stovi nedidelė (3,05x5,13 m), vienos navos Šv.Marine cerkvė. Pagal stilistiką cerkvė pastatyta X-XI amžiuje. XIX amžiuje ir XX amžiaus 70-aisiais metais cerkvė remontuota. Cerkvė pastatyta iš smiltainio, turi duris iš pietų ir šiaurės. Originalus cerkvės stogas buvo iš žalių glazūruotų plytelių.
© 2015 J.D.Endriukaitis