Bolnisi municipalitetas

Bolnisi municipaliteto žemėlapis

Bolnisi municipalitetas (ბოლნისის მუნიციპალიტეტი) - vienas iš "azerbaidžaniečių" municipalitetų Gruzijoje, čia jų gyvena net 66% iš 79 000 visų municipalitete gyvenančių žmonių. Gruzinų yra 26,8%, armėnų - 5,9%, rusų - 0,2%. Administracinis centras - Bolnisi miestas. Municipalitete yra 49 gyvenvietės, tarp jų 1 miestas, 2 miesteliai ir 46 kaimai. Didžiausi kaimai - Talavera (6900 gyventojų) ir Kvemo Bolnisi (6700 gyventojų). Municipalitetas apima du istorinius Kvemo Kartli rajonus - Bolnisi tarpeklį (Poladauri upės baseiną) ir Kveši tarpeklį (Mašavera upės vidurupį).
Municipaliteto plotas 804,2 km². Pietinėje municipaliteto dalyje driekiasi Mažojo Kaukazo dalis - Loki kalnagūbris, juo eina Gruzijos-Armėnijos siena. Aukščiausias taškas - Loki kalnas (2141 m).
Municipaliteto šiaurėje, tarp Chrami ir Mašavera upių - nedidelė (19x3 km) Disveli plynaukštė, pietinė Kvemo Kartli plokštikalnio dalis. Vakarinėje municipaliteto dalyje - rytinės Džavacheti kalnagūbrio atšakos. Šiaurės rytinėje municipaliteto dalyje - Kvemo Kartli lygumos.
Municipaliteto klimatas yra dviejų pagrindinių tipų: sausas stepių klimatas, su karštomis vasaromis ir vidutiniškai šaltomis žiemomis, ir nuosaikiai drėgnas su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir ilgomis vasaromis.
Municipaliteto lygumose - nuosaikiai šiltas stepių klimatas, su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 12° C, absoliutus maksimumas 40° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 400-500 mm.
Kalnuotoje municipaliteto dalyje klimatas nuosaikiai drėgnas, žiemos nuosaikiai šaltokos (nuo 3° C iki -5° C), vasaros karštos (nuo 23° C iki 28° C).

Per visą savo istoriją šis kraštas buvo Gruzijos pakraštys, kartais valdomas armėnų. X amžiuje beveik visas dabartinio municipaliteto plotas buvo armėnų Tašir-Dzoraget karalystės sudėtyje, bet čia yra seniausia Gruzijos cerkvė - Bolnisi Sioni. Dažniausiai turistai Bolnisi atvyksta pažiūrėti Bolnisi Sioni, ar pakeliui į Dmanisi. Bet rajone, be Bolnisi Sioni yra daug įdomių istorinių objektų: Kolagiri, Poladauri, Čapala ir Kveši tvirtovės, Cugrugašeni, Kvemo Bolnisi, Kazareti, Tandzia ir kitos senovinės cerkvės. Jeigu iš Bolnisi eiti į pietus per Poladauri, tarpekliuose rasite keletą veikiančių vienuolynų, senovinį arkinį akmeninį tiltą.
Rajono toponimika keletą kartų keitėsi - pavadinimai keitėsi iš gruziniškų į azerbaidžanietiškus ir atgal, vokiški į rusiškus, rusiški į gruziniškus ir t.t.
Municipalitetą kerta vienas pagrindinis kelias Marneuli-Bolnisi-Tašir (Armėnija) su atšaka į Dmanisi. Nuo jo atsišakoja santykinai neblogi keliai į Tandzia, Bolnisi ir Talaveri kaimus. Kelias iš Bolnisi į Tetrisckaro gana prastas. Loki kalnagūbrio tarpekliais eina keletas įdomių gruntinių kelių, pavyzdžiui, Poladauri-Achkerpi ir Poladauri-Lokdžandari.

Akaurta cerkvė Akaurta cerkvė Akvaneba cerkvė
Akaurta cerkvė Akaurta cerkvė Akvaneba cerkvė
Author:iraklykhor Author:iraklykhor Author:Lasha_Gabelia

Bolnisi (ბოლნისი) miestas - administracinis Bolnisi municipaliteto centras, įkurtas 1818 metais čia persikėlusių vokiečių iš Švabijos. Tada vadinosi Katerinenfeld. 1941 metais vokiečius ištrėmė į Sibirą ir Kazachstaną, mieste galima pamatyti išlikusius jų namus, restauruotą malūno pastatą. Plačiau Bolnisi miestas
Akaurta (აკაურთა) - kaimas kalvose tarp Chrami ir Mašavera upių, 720 m aukštyje, 8 km į vakarus nuo Bolnisi. 2002 metais kaime gyveno 1174 žmonės.
Kaime yra Gruzijos architektūros paminklas - iš didelių tašytų akmenų V-VI amžiuje pastatyta nemaža (15,5x10 m), apie 8 m aukščio cerkvė. Cerkvė buvo bazilika, perstatyta tapo vienos navos cerkve. XX amžiaus pradžioje cerkvė suremontuota, tai aiškiai matosi pagal tada panaudotus šviesiai žalsvo akmens blokus. Cerkvės viduje ir išorėje išliko nemažai raižinių akmenyje panašių į Bolnisi Sioni. Cerkvė dalinai restauruota 2007-2008 metais.

Gruzija

Akvaneba (აკვანება) cerkvė yra ant kalvos 200 m nuo kelio Bolnisi-Dmanisi, 7 km į vakarus nuo Bolnisi, apie 2 km į šiaurės rytus nuo Kveši tvirtovės. Stipriai apgriuvusi cerkvė pastatyta iš tašytų akmenų VI-VII amžiuje, papuošta smiltainio blokais. Yra išlikę nuostabių raižinių šiuose blokuose, tarp jų ir vadinamųjų Bolnisi kryžių.
Bolnisi (ბოლნისი) kaimas 8 km į pietus nuo Bolnisi miesto, jame garsioji Bolnisi Sioni bazilika. Plačiau Bolnisi Sioni
1,7 km į rytus nuo kaimo yra Cugrugašeni vienuolynas. Kaime dar yra Kačini cerkvės griuvėsiai.

Akvaneba cerkvė Kianeti cerkvė Kianeti cerkvė
Akvaneba cerkvė Kianeti cerkvė Kianeti cerkvė
Author:iraklykhor Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Disveli (დისველი) - kaimas prie kelio Bolnisi-Tetrisckaro, 6 km į šiaurę nuo Bolnisi miesto, Chrami upės dešiniajame krante.
Prie kaimo yra XIV-XVIII amžiaus tvirtovės bokšto griuvėsiai, sienų liekanos, V-VII amžiaus ir XI-XIII amžių cerkvių griuvėsiai, jose yra išlikusių raižinių akmenyse.
Cugrugašeni (წუღრუღაშენი) vienuolynas yra 1,7 km į rytus nuo Bolnisi kaimo, ant kalvos Bolnisisckali upės dešiniajame krante. Plačiau Cugrugašeni vienuolynas
Curtavi (ცურტავი) (anksčiau Kolagiri) - kaimas Chrami upės kairiajame krante, prie kelio Marneuli-Bolnisi, 15 km į rytus nuo Bolnisi, 8 km į vakarus nuo Marneuli.
Kaime yra vienos navos viduramžių cerkvė, į rytus nuo jo, Tamarisi kaime, apgriuvusi vienos navos viduramžių cerkvė. Į pietus nuo Curtavi yra gerai išlikusi Kolagiri tvirtovė. Plačiau Kolagiri tvirtovė
Čapala (ჭაპალა) - kaimas dešiniajame Mašavera upės krante, 8 km į rytus nuo Bolnisi miesto. Apie 1 km į pietus nuo kaimo yra viduramžių tvirtovė, jos papėdėje yra cerkvė. Plačiau Čapala tvirtovė
Kazreti (კიანეთი) - pramoninis miestelis Mašavera upės kairiajame krante, prie kelio Bolnisi-Dmanisi. Nuo kelio gerai matosi miestelio daugiaukščiai pastatai, iki jo nutiesta geležinkelio atšaka. Prie miestelio yra vario rūdos kasyklos, senovėje veikė aukso kasyklos. Miestelio pietuose yra XIII amžiaus Kazreti Sameba cerkvė, kiek toliau į pietus - XVII-XVIII amžiaus Zurabašvili rūmų griuvėsiai. Plačiau Kazreti cerkvė, rūmai
Kianeti (კიანეთი) - kaimas Mašavera upės dešiniajame krante, prie kelio Bolnisi-Dmanisi, 10 km į pietvakarius nuo Bolnisi miesto. Kaime yra 2 viduramžiais pastatytos cerkvės.

Mamchuti cerkvės Račisubani. Mineralinio vandens šaltinis Račisubani. Paminklas kariams
Mamchuti cerkvės Račisubani. Mineralinio vandens šaltinis Račisubani. Paminklas kariams
Author:Davit Berishvili Author:T. Goshadze Author:Miro Mirecnet

Kvemo Bolnisi (ქვემო ბოლნისი) - didelis kaimas į pietus nuo Bolnisi miesto, pakeliui į Bolnisi Sioni. Kaime yra mečetė su 2 minaretais ir Gruzijos architektūros paminklas - trijų cerkvių bazilika. Plačiau Kvemo Bolnisi
Kveši (ქვეში) - kaimas kairiajame Mašavera (Chrami dešiniojo intako) upės kairiajame krante, 580 m aukštyje, prie kelio Marneuli-Bolnisi-Dmanisi, 8 km į vakarus nuo Bolnisi. Prie kaimo yra neblogai išsilaikiusi tvirtovė. Plačiau Kveši tvirtovė
Mamchuti (მამხუტი) (anksčiau Saračlo) - kaimas prie Sagzaganisckali upės (Chrami dešiniojo intako), 510 m virš jūros lygio, 17 km į pietryčius nuo Bolnisi. 3 km į pietvakarius nuo kaimo, apie 350 m nuo kairiojo Sagzaganisckali upės kranto yra dvi cerkvės. VI-VIII amžiaus Žemutinė Mamchuti cerkvė yra nuožulnaus kalvos šlaito apatinėje dalyje, pastatyta iš gelsvo akmens blokų, ant kai kurių iš jų yra raižinių. Cerkvė restauruota.
VI amžiaus Viršutinė Mamchuti cerkvė yra aukščiau, ant kalvos viršūnės. Fasadas papuoštas ornamentais.Cerkvė restauruota.
Netoliese yra trečiosios, XI-XIII amžiaus cerkvės griuvėsiai. Į šiaurę nuo kaimo yra ketvirtoji, apgriuvusi XI-XIII amžiaus cerkvė.
Nachiduri (ნახიდური) (anksčiau Aruchlo) - kaimas Chrami upės dešiniajame krante, 420 m aukštyje, prie kelio Marneuli-Bolnisi, 14 km į rytus nuo Bolnisi, 9 km į vakarus nuo Marneuli. 2002 metais kaime gyveno 4876 žmonės.
Kaime yra mečetė, apgriuvusi XVII-XVIII amžiaus kupolinė Kviteli (Geltonoji) cerkvė ir IX-X amžiaus cerkvė, į šiaurę nuo kaimo - megalito tvirtovės liekanos.
Prie kaimo, ant Aruchlo Gora kalvos, netoli Chrami ir Mašavera upių santakos, archeologai atkasė daugiasluoksnę senovinę gyvenvietę. Seniausias sluoksnis - neolito laikotarpio (V-VI tūkstantmetis pr.m.e.). Rasti apvalių molio namų pamatai, namų ūkio duobės etc. Gyvenvietę supo gynybinis griovys. Taip pat čia rasta ankstyvosios antikos laikų (VI-IV amžiaus pr.m.e) gyvenvietė - mūrytų pastatų liekanos, namų ūkio duobės, kapų liekanos.
Poladauri (ფოლადაური) - kaimas kairiajame Bolnisisckali (Mašavera intako) upės krante, 700 m aukštyje, 14 km į pietus nuo Bolnisi miesto. Prie kaimo yra Berdikis tvirtovė, kaime, ir prie jo - keletas viduramžių cerkvių. Plačiau Poladauri cerkvės, tvirtovė
Račisubani (რაჭისუბანი) (anksčiau Savaneti) - kaimas Mašavera upės kairiajame krante, 550 m aukštyje, prie kelio Bolnisi-Dmanisi, apie 5 km į rytus nuo Bolnisi miesto centro. 2002 metais kaime gyveno 795 žmonės.
Prie kelio, ant uolos, 2005 metais pastatytas paminklas kariams žuvusiems 1918 metais ginat Bolnisi nuo armėnų.

Ratevani slėnis Satche cerkvė Satche cerkvė
Ratevani slėnis Satche cerkvė Satche cerkvė
Author:davidavid777 Author:saunje.ge Author:saunje.ge

Ratevani (რატევანი) - didelis kaimas Mašavera upės kairiajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Bolnisi-Dmanisi, apie 2,5 km į vakarus nuo Bolnisi miesto centro. 2002 metais kaime gyveno 1582 žmonės.
Kaime, ant kalvos yra XI-XIII amžiaus vienos navos Šv.Giorgi cerkvė, aptverta akmenine tvora. Cerkvė restauruota, prie jos yra kunigaikščio Baratašvili antkapis.
Kaimo kapinėse yra XI-XIII amžiaus Šv.Marijos apgriuvusi cerkvė.
Prie pat kelio yra labai skanaus mineralinio vandens šaltinis, atsigerti ar įsipilti mineralinio vandens galima nemokamai. Šalia šaltinio pardavinėja įvairiausius gardėsius.
Samcevrisi (სამწევრისი) - kaimas dešiniajame Bolnisisckali (Mašavera intako) upės krante, 700 m aukštyje, 11 km į pietus nuo Bolnisi miesto. 2002 metais kaime gyveno 361 žmogus.
Kaime yra X-XI amžiaus apgriuvusi Tetri (Baltoji) cerkvė, virš kaimo, taip pat apgriuvusi XVI amžiaus cerkvė.
Satche cerkvė (სათხის ეკლესია) yra Mašavera upės kairiojo intako tarpeklyje, 5 km į pietus nuo Kazreti miestelio. Satche cerkvė stipriai apgriuvusi, bet joje išliko nemažai raižinių ir užrašų akmenyse, taip pat išliko senų freskų fragmentai. Cerkvės ikonostasas dabar saugomas Tbilisio Meno muziejuje. Cerkvę 1846 metais aprašė kunigaikštis Vachtangas Orbeliani.
Cerkvė didelė (15x6,7 m), prie jos yra priestatai iš pietų, vakarų ir šiaurės. Pagal stilistinę analizę, manoma, kad cerkvė pastatyta X-XI amžiuje. Užrašuose iškaltuose akmenyje žymesni žmonės neminimi. Užraše ant rytinės sienos minima, kad cerkvę 1662 metais suremontavo Zurabašvili.

Satche cerkvė Satche cerkvė Satche cerkvė
Satche cerkvė Satche cerkvė Satche cerkvė
Author:saunje.ge Author:iraklykhor Author:iraklykhor

Tandzia (ტინძია) - nedidelis kaimas išsimėtęs kalvose. Nuo kelio Bolnisi-Dmanisi, prie Kveši kaimo, atsišakoja 7 km betoninis kelias į Tandzia. Kaime yra 2 viduramžių cerkvės, rūmų griuvėsiai ir rašytojo, diplomato ir mokslininko, kunigaikščio Sulchan-Saba Orbeliani literatūros muziejus. Plačiau Tandzia cerkvės
Tevdorecminda (თევდორეწმინდა) - XI-XIII amžiaus Šv.Teodoro cerkvė, apsupta miškų, 908 m aukštyje, apie 3,5 km į pietryčius nuo Kvemo Bolnisi kaimo. Dalinai restauruota. Labai gražūs papuošimai aplink langus, ant cerkvės sienų yra keletas užrašų. Cerkvės viduje ir kieme yra daug akmenų su raižiniais, taip pat įdomūs antkapiai šalia cerkvės.
Vanati (ვანათი) (anksčiau Migirlo) - nedidelis kaimas Bolnisisckali upės dešiniajame krante, 5 km į pietryčius nuo Bolnisi.
Prie kaimo, lygumoje, yra V-VI amžiaus trijų cerkvių bazilikos griuvėsiai. Bazilika savo proporcijomis, išplanavimu, proporcijomis, dydžiu ir statybos medžiagomis buvo panaši į Bolnisi Sioni.

© 2015 J.D.Endriukaitis