Petra tvirtovė

Petra tvirtovė (პეტრას ციხე) yra ant kalvos Juodosios jūros pakrantėje, prie Cichisdziri kaimo, 5 km į pietus nuo Kobuleti. Graikiškai Petra (Πέτρα) - uola, gruziniškai tvirtovė vadinasi Kadžetis ciche (ქაჯეთის ციხე) - verčiama kaip Monstrų pilis.

Petra tvirtovė Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Petra tvirtovė Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Author:fjk8 Author:CKira Author:Pogromca Gašnič

Petra tvirtovė pastatyta 535 metais, Bizantiją valdant imperatoriui Justinianui, nedidelės lazų pilies, minimos Prokopijaus iš Cezarėjos, vietoje. Įsakymą pastatyti tvirtovę davė strategas Ioane, ir imperatoriaus garbei pavadino Justiniano miestu.
Petra buvo prie siauro praėjimo tarp kalnų ir jūros kranto, ant kelio jungusio vakarines Bizantijos provincijas su Iranu ir Armėnija. Tvirtovė kontroliavo rytinę Juodosios jūros pakrantę, svarbią Bizantijos laivybai. Petra stovėjo labai svarbioje strateginėje padėtyje, todėl VI amžiuje, Bizantijos-Persijos karo metu, dėl jos įvyko keletas svarbių mūšių.

Petra Bizantijos valdymo laikais turėjo svarbią reikšmę Vakarų Gruzijos politikai ir kultūrai, čia buvo vienas iš Lazikos vyskupijos centrų, tiesiogiai pavaldus Konstantinopolio patriarchui.
Suvienytosios Gruzijos laikotarpiu, atrodo, kad miesto čia jau nebuvo, bet tvirtovė dar stovėjo. Viduriniais amžiais ji vadinta Kadžisciche.
XV amžiaus 70-aisiais venecijietis Ambrozio Kontarini mini čia buvusį mažą miestelį Kaltichea (iškreipta Kadžetis ciche forma).
XVIII amžiaus 20-aisiais Cichisdziri užėmė turkai. Jie tvirtovę sutvirtino, Krymo karo metu joje buvo 25 patrankos. XIX amžiuje, statant Baku-Batumi geležinkelį, vakarinė tvirtovės dalis buvo susprogdinta.

Įėjimas į Petra tvirtovę Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Įėjimas į Petra tvirtovę Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Author:Anuar T Author:Anuar T Author:Anuar T

Petra tvirtovė stovėjo ant uolėtos pakrantės kalvos, kurios vakarinė dalis buvo susprogdinta tiesiant geležinkelį. Nuo sausumos pusės ją gynė aukštos sienos. Petra tvirtovė buvo laikoma neįveikiama.
Tvirtovės teritorijoje išliko citadelės ir pastatų griuvėsiai. Citadelės teritorijoje išliko rūmų, antikinės pirties, ūkinių pastatų ir kareivinių griuvėsiai, taip pat VI-VII amžiaus bazilikos griuvėsiai.

Gruzija

Petra katedros griuvėsiai yra prie šiaurės rytų sienos, išliko 2,5 m aukščio sienos.
1989 metais čia įsikūrė Petra tvirtovės Archeologijos-architektūros muziejus-rezervatas. Muziejus užima 7 ha teritoriją, veikia kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 3 GEL.

Petra tvirtovė Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Petra tvirtovė Petra tvirtovė Petra tvirtovė
Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič Author:Anuar T
© 2016 J.D.Endriukaitis