Telavi municipalitetas

Telavi žemėlapis

Telavi municipalitetas (თელავის მუნიციპალიტეტი)
vakaruose ribojasi su Achmeta, rytuose su Kvareli, pietryčiuose su Gurdžaani, pietvakariuose su Sagaredžo municipalitetais. Didžiojo Kaukazo kalnagūbris municipalitetą skiria šiaurėje nuo Tušetijos, šiaurės rytuose nuo Rusijos Dagestano respublikos.
Didžioji dalis municipaliteto gyvenviečių yra Alazani slėnyje ir Gombori ir Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio prieškalnėse. Aukščiausia municipaliteto vieta - Didgverdi (3335 m) kalnas, žemiausia (290 m) - prie Telavi, Kareli ir Gurdžaani municipalitetų ribų sankirtos.
Didžiausios municipaliteto upės: Alazani ir jos intakai Stori, Kisischevi, Lopota, Turdo, Telavischevi.
Municipaliteto klimatas yra vidutiniškai drėgnas subtropinis. Alazani slėnyje klimatas vidutiniškai drėgnas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis. Vidutinė metinė temperatūra 12° C, absoliutus maksimumas 39° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 700-800 mm.
Gombori kalnagūbryje, 1200 m aukštyje, klimatas vidutiniškai drėgnas. Didžiojo Kaukazo kalnagūbryje klimatas vidutiniškai drėgnas, vidutinis metinis kritulių kiekis 1150 mm, subalpinėje zonoje - 2000 mm.
Municipalitete 2014 metais gyveno 46 200 žmonių, 81,6% gruzinų ir 17% azerbaidžaniečių. Municipaliteto administracinis centras Telavi miestas (2014 metais atskirtas nuo municipaliteto), jame yra 30 gyvenviečių, didžiausias kaimas - Karajala (8000 gyventojų).
Pagrindiniai municipaliteto keliai asfaltuoti, neblogos kokybės: Achmeta-Telavi-Gurdžaani, Kvareli-Achmeta, Telavi-Gremi-Kvareli, Telavi-Gombori-Tbilisi.
Ne taip seniai municipalitete atsirado keletas liuks klasės viešbučių: "Lopota Resort", "Chateau Mere", "Schuchmann Wines Chateau". Paskutinieji du - netoli Telavi.

Neblogą vyną municipalitete gamina Šumi vyno gamykla, joje yra vyno muziejus ir nebloga degustacinė salė; vidutinės kokybės vyną gamina Napareuli gamykla, gerą vyną gamina pirmoji vyno gamykla Gruzijoje A.Čavčavadzės dvare-muziejuje, jame yra degustacinė salė. Cinandali taip pat yra Georgian Wine Corporation gamykla. Vyno degustaciją taip pat siūlo keletas smulkesnių vyno ūkių.
Municipalitete yra trys muziejai: Telavi istorijos muziejus Telavi tvirtovėje, A.Čavčavadzės dvaras-muziejus Cinandali kaime, Vyno muziejus Šumi vyno gamykloje.
Municipalitete yra apie 50 viduramžiais pastatytų cerkvių ar vienuolynų, populiariausi tarp turistų yra Ikalto vienuolynas ir Šuamta vienuolynai. Sunkiau pasiekiami, bet ne mažiau įdomūs yra Šv.Šio vienuolynas prie Trudo upės, Šv.Marijos viduramžių kompleksas prie Pšaveli ir labai įdomus Kondamiani vienuolynas olose prie Kisischevi.
Tvirtovių municipalitete yra virš dešimties, dauguma iš jų pastatytos vėlyvaisiais viduramžiais.
Įdomius, kelių dienų trekingo maršrutus galima rasti Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, Lopota ir Didchevi upių tarpekliuose. Maršrutai nemarkiruoti ir neįrengti, bet vietos labai gražios, yra keliukai ar takai.

Akura Šv.David bazilika Trudo upės slėnis Kachetijos vynuogynai
Akura Šv.David bazilika Trudo upės slėnis Kachetijos vynuogynai
Author:Merabi Mamalashvili Author:ruispireli Author:Сергей Рыжкин

Telavi (თელავი) - nedidelis (22 tūkstančiai gyventojų), gana senas miestas Alazani slėnyje, ir Gombori kalnagūbrio šiaurės rytinių šlaitų apačioje, nuo XVII amžiaus Kachetijos sostinė, srities ir municipaliteto administracinis centras. Plačiau Telavi.
Akura (აკურა) - kaimas Alazani slėnyje, Vanischevi upės kairiajame krante, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 15 km į pietryčius nuo Telavi. 2249 gyventojai (2002).
Kaime yra dvi cerkvės ir paminklas Stalinui. 3 km į pietvakarius nuo kaimo, šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, ant kalvos Vanischevi upės kairiajame krante yra Šv.David vienuolynas. Iš kaimo iki jos veda kelias.
Šv.David vienuolyne (მამადავითის მონასტერი) stovi Šv.David bazilika pastatyta 855 metais. Vienuolyną įsteigė Ilarion Kartveli, jam padovanojo nemažai žemių. Trijų navų bazilika pastatyta asirų tėvo Šv.Davido (David Garedža įkūrėjui) garbei. Cerkvės viduje išliko keletas unikalių IX-X amžių freskų fragmentų.

Gruzija

Cinandali (წინანდალი) - kaimas šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, dešiniajame Kisischevi upės krante, 560 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 9 km į rytus nuo Telavi. 3264 gyventojai (2002).
Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė, A. Čavčavadze muziejus įsikūręs buvusiame jo dvare ir unikalus XIX amžiaus vyno rūsys, "Šumi" vyno gamykla ir unikali jos vynuogių rūšių kolekcija. Plačiau Cinandali.
Ikalto (იყალთო) - kaimas Čumathevi upės dešiniajame krante, šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, prie kelio Telavi-Achmeta, 7,5 km į šiaurės vakarus nuo Telavi. 2365 gyventojai (2002).
Kaime nakvynė gana brangi - čia yra 4 žvaigždučių viešbutis "Svaneti" (nuo 170 GEL už dvivietį kambarį) ir svečių namai "Brazieri" (nuo 75 GEL už dvivietį kambarį). 1,8 km nuo kelio Telavi-Achmeta, į pietvakarius nuo kaimo, yra VI amžiuje įkurtas Ikalto vienuolynas. Plačiau Ikalto vienuolynas

Kisischevi Šv.Marijos cerkvė Kisischevi tvirtovė Kondamiani bazilika
Kisischevi Šv.Marijos cerkvė Kisischevi tvirtovė Kondamiani bazilika
Author:Sandro Tsagareli Author:niko chipashvili Author:paata amonashvili

Kisischevi (კისისხევი) - kaimas Alazani slėnyje, Kisischevi upės kairiajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 7 km į rytus nuo Telavi. 2223 gyventojai (2002).
Kaimo viduryje yra VI-VII amžiaus Kikischevi Šv.Marijos cerkvė (კისისხევის ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესია). Kaimo šiauriniame pakraštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, netoli tilto per Kikischevi upę yra XVI-XVIII amžiaus Kikischevi tvirtovė (კისისხევის ციხე). Apie 4 km į pietvakarius nuo kaimo, priešais Lomisgele ir Kisischevi upių santaką, Kondamiani vietovėje, Kisischevi upės kairiojo kranto šlaite yra įspūdingas ankstyvųjų viduramžių Šv.Kozmas ir Damian vienuolynas olose (კოზმასა და დამიანეს გამოქვაბული სამონასტრო). Iš kaimo vienuolyną galima pasiekti gruntiniu keliu einančiu kairiuoju Kisischevi upės krantu. Kiek žemiau vienuolyno, yra kiek apgriuvusi, VI-VII amžiaus bazilika.

Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose
Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose
Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili

Kondoli (კონდოლი) - kaimas Alazani slėnyje, Kisischevi upės kairiajame krante, 460 m aukštyje, 7 km į rytus nuo Telavi. 2489 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiaus Krikštytojo bazilika, XVIII amžiaus Kviracchoveli cerkvė ir Šv.Stepane cerkvė.
Laliskuri (ფშაველი) - kaimas dešiniajame Stori upės krante, 440 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, rytuose praktiškai susijungia su Pšaveli kaimu. 657 gyventojai (2002). Kaimo rytuose yra viduramžių tvirtovė. Plačiau Pšaveli ir Laliskuri

Napareuli tvirtovė Lopota Resort Lopota Resort
Napareuli tvirtovė Lopota Resort Lopota Resort
Author:toko_1992 Author:levani gogoladze Author:levani gogoladze

Napareuli (ნაფარეული) - kaimas Alazani slėnyje, Lopota upės kairiajame krante, 420 m aukštyje, prie kelio Kvareli-Achmeta, 22 km į šiaurę nuo Telavi. 2577 gyventojai (2002).
Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Marijos, Šv.Giorgi, Šv.Kopala, Šv.Mariami ir Trejybės cerkvės.
Kaimo viduryje, netoli policijos pastato, yra XVIII amžiuje, skirta gintis nuo kalniečių antpuolių, pastatyta Napareuli tvirtovė (ნაფარეულის ციხე). Tvirtovė taisyklingo stačiakampio plano, sienos juosia apie 1 ha teritoriją, tvirtovės kampuose stovi apvalūs bokštai.
2 km į šiaurės rytus, prie dirbtinio ežero yra viešbučių kompleksas "Lopota Resort", vienas iš pirmųjų liuks klasės viešbučių Gruzijoje. Viešbutyje yra 110 nemažų kamarių, nuosavas žirgynas ir kitos pramogos. Viešbutis yra 4 žvaigždučių, standartinis kambarys jame kainuoja apie 150 USD.
Pšaveli (ფშაველი) - kaimas Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio papėdėje, kairiajame Stori upės krante, 460 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, 29 km nuo Telavi važiuojant per Napareuli ir 32 km per Kvemo Alvani. 1926 gyventojai (2002).
Kaime prasideda kelias į Omalo Tušetijoje, vykstant į ją Pšaveli aplenkti nepavyks. Kaime ir jo apylinkėse yra daug istorinių paminklų: Ckarostavi Šv.Giorgi, Šv.Evstate, Šv.Jono Evangelisto, Zvareli Šv.Giorgi cerkvės, Šv.Marijos cerkvių kompleksas ir Tali tvirtovė. Plačiau Pšaveli ir Laliskuri

Šv.Šio vienuolynas Adamaant pilis Ruispiri tvirtovė
Šv.Šio vienuolynas Adamaant pilis Ruispiri tvirtovė
Author:ruispireli Author:Mtiuli777 Author:Mtiuli777

Ruispiri (რუისპირი) - kaimas Alazani slėnyje, Turdo upės kairiajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Achmeta, 7 km į vakarus nuo Telavi. 2632 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiaus bazilika, jo apylinkėse yra XVIII amžiaus pabaigos Adamaant pilis. Į pietus nuo kaimo yra ankstyvųjų viduramžių Šv.Šio vienuolynas, prie kaimo - vėlyvųjų viduramžių tvirtovės griuvėsiai.
Kaime buvo karaliaus Erekle II vasaros rezidencija.
Šv.Šio vienuolynas (წმ.შიოს სახელობის მონასტერი), dar vadinamas "Šijo rūsys", lengviau pasiekiamas iš Ikalto kaimo, jo rytinėje pusėje nuo kelio Telavi-Achmeta į pietus suka keliukas vedantis į vienuolyną. Keliuku iki vienuolyno 2,3 km.
Ankstyvaisiais viduramžiais įkurtas vienuolynas yra tik 1,3 km į pietryčius nuo Ikalto vienuolyno, ant kalvos Turdo upės kairiajame krante. Vienuolyne gyveno vienas iš asirų tėvų - Šio Mghvimeli.
Dabar iš vienuolyno išliko tik cerkvė pastatyta XIII amžiaus viduryje, kiti pastatai sugriuvę iki pamatų. Cerkvės viduje yra prastai išlikusios 1247-1259 metais nutapytos freskos. Tarp jų yra vertingas karaliaus David Ulu atvaizdas.
Adamaant pilis (ადამაანთ ციხე), pastatyta XVIII amžiaus pabaigoje, buvo įtvirtinta karaliaus rezidencija. Pilis (12x9 m) pastatyta iš nedidelių akmenų, jos aukštis apie 12 m. Viena jos dalis yra 3 aukštų, kita - 4 aukštų. Pilyje buvo gyvenamosios ir ūkinės patalpos, vyno rūsys.

Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai
Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai
Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili

Šuamta (შუამთა) vienuolynai yra šiaurės rytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, netoli kelio Telavi-Tbilisi, apie 8,5 km į vakarus nuo Telavi centro.
Vienuolynai yra du: XVI amžiaus Achali Šuamta vienuolynas netoli kelio Telavi-Tbilisi, ir toliau, pasislėpęs miške, V amžiaus Dzveli Šuamta vienuolynas. Plačiau Šuamta vienuolynai
Vanta (აკურა) - kaimas Alazani slėnyje, Vanischevi upės dešiniajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 14 km į pietryčius nuo Telavi. 1165 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIV amžiaus. Kaimo apylinkėse yra mažytė XIV-XV amžiaus cerkvė. 1,5 km į pietvakarius nuo kaimo, Vanischevi upės dešiniajame krante, ant kalvos, yra VIII - IX amžiaus architektūrinio komplekso griuvėsiai.
Vanta architektūriniame komplekse išliko rūmų, cerkvės, pirties ir kitų pastatų griuvėsiai. Juos pasiekti galima iš kaimo važiuojant keliu palei upę į pietvakarius. Už 1,5 km bus posūkis į keliuką vedantį link upės. Juo iki griuvėsių 250 m. Prie keliuko stovi nedidelė cerkvė.

© 2016 J.D.Endriukaitis