Betlemi ola

Betlemi ola (ბეთლემის გამოქვაბული) yra Kazbeko kalno pietrytiniame šlaite, Gergeti ledyno Betlemi atšakoje, apie 4100 m aukštyje. Betlemi ola yra stačioje 400 m aukščio rausvoje andezito uoloje, 300 m aukštyje nuo jos papėdės.
Mochevai apie Betlemi olą turėjo daug padavimų ir legendų, bet niekas tikslai nežinojo jos buvimo vietos. Betlemi urvą XVIII amžiuje mini geografas Vachušti Bagrationi "Gruzijos gyvenime". XIX amžiuje Kaukazo tyrinėtojas Veidenbaumas "Vadove po Kaukazą" rašė: "Vietiniai gyventojai pasakoja apie įvairius šventus daiktus paslėptus Kazbeko kalno neprieinamoje oloje ar Betlemi vienuolyne. Pakilti į šventyklą galima tik grandine pritvirtinta prie uolos, bet reikia būti švariu, šventu žmogumi". Betlemi olą mini I.Čavčavadze poemoje "Atsiskyrėlis". 1947 metais garsus alpinistas Levan Sudžašvili pamatė nuo uolos kabančią grandinę. Pakilęs į viršų jis atrado geležinius vartus į Betlemi urvą.

1948 metų pradžioje Gruzijos SSR vyriausybė nusprendė pasiūsti į olą alpinistų ekspedicją vadovaujamą Aleksandros Džaparidze. Alpinistai pakilo iki įėjimo į olą, kur rado nedideles duris (apie 1x0,5 m) apkaltas metalu. Durų atidaryti jie nepajėgė, todėl į olą pateko per langą. Oloje jie padarė čia rastų daiktų aprašą.

Betlemi ola Betlemi ola Betlemi ola
Betlemi ola Betlemi ola Betlemi ola
Author:Oleg Gritskevich Author:Oleg Gritskevich Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Author:Zangala

Ekspedicija apie olą rašė: "Šviesa į urvą per langą virš durų, kurios yra pietinėje uolos pusėje. Iš išorės durys apkaltos geležimi, iš vidaus - dalinai. Prie vidinių durų rėmų pritvirtinta apie metro ilgio geležinė grandinė, kuria, tikriausiai, duris užrakindavo iš vidaus. Olos lubos kupolo formos, joje švaru, sienos ir lubos išbaltintos. Grindys lygios, kiek nuolaidžios į durų pusę, išklotos keturkampėmis akmeninėmis plokštėmis.

Gruzija

Olos šiaurės rytų dalyje stovi sostas, ant kurio liko audinio likučiai, ant jo išdėlioti daiktai: bronzinė žvakidė ant trijų kojų, mediniai negilūs dubenėliai ir medinės dėžutės, vienoje iš jų rasta 10 senovinių sidabrinių monetų ir marmuro gabaliukas. Šalia sosto yra sidabrinėmis plokštelėmis su reljefiniais vaizdais ir užrašais asomtavruli raidynu apkalta ikona. Prie rytinės sienos stovi medinė žvakidė ir penkiamečio turo ragas. Taip pat čia yra sėdynės iškaltos iš andezito".
Taip pat oloje rasta: strėlių antkaliai, žalvarinis varpelis, šaukštelis, žvejybos kabliukai ir kt., viso 20 daiktų. Daiktai yra XIII, XV, XVI, XVIII ir XIX amžiaus pradžios, visi jie saugomi Kazbegi kraštotyros muziejuje. Jame taip pat saugomos olos durys ir grandinė.
Manoma, kad oloje slėpdavo brangenybes karų metu. Dabar ant olos sienų kabo rankų darbo vilnoniai nedideli kilimai religine tematika, palei jos sienas išdėliota daug ikonų.

© 2016 J.D.Endriukaitis